EN
26.05.2023, 08:47 Wersja do druku

Warszawa. W piątek rozpoczyna się trzydniowe Forum Przyszłości Kultury

W piątek w stołecznym Teatrze Powszechnym rozpoczyna się kolejne Forum Przyszłości Kultury. Tegoroczne trzydniowe Forum pod hasłem „Praktyki nadziei” w szczególny sposób ma być poświęcone obecnej sytuacji oraz przyszłości Europy Środkowej i Wschodniej.

fot. mat. teatru

Forum zainauguruje wykład specjalny laureatki nagrody literackiej "Angelus", ukraińskiej pisarki Kateryny Babkiny. "W programie m.in. debaty o edukacji i czytelnictwie z udziałem uczniów, studentów, nauczycieli i młodych influencerów, dyskusje o instytucjach kultury, nowej żelaznej kurtynie i cyberwojnie oraz rozmowy z intelektualistami (m.in. prof. Przemysław Czapliński, prof. Iwona Kurz, prof. Inga Iwasiów, dr Hanna Machińska, prof. Magdalena Środa)" - poinformowano w przesłanej PAP informacji.

Jak wskazano, wydarzenie to również spotkania z działaczami "kształtującymi politykę kulturalną, a także artystami walczącymi na ukraińskim froncie oraz aktywistkami feministycznymi z Iranu, Białorusi, Gruzji i Ukrainy". Oprócz tego zaplanowano m.in. wydarzenia artystyczne i performatywne, jak spektakle "Tęsknica" i "Melodramat".

"Wojna w Ukrainie, trzy lata pandemii, rosnące tendencje autorytarne w wielu krajach, niestabilna sytuacja ekonomiczna i kolejne kryzysy. A jednocześnie przykłady niezwykłej solidarności, ruchy protestów, niezgoda na autorytarne zapędy władzy, tożsamościowe przemiany oraz oddolne działania społeczne przynoszące duże zmiany. Tak wygląda krajobraz społeczny i polityczny Europy w 2023 r. Sytuacja ta jest wyzwaniem dla Polski i wszystkich państw regionu, ale też wywołuje nadzieję: zmusza do przemyślenia i przepracowania polityk tożsamości, pamięci, opowiadanych o sobie i przeciwko sobie narracji. Jak na te zmiany odpowiada kultura? Jaki powinien być nowy projekt kulturalny dla Europy Środkowo-Wschodniej – możliwa nowa mapa wyobraźni?" - podkreślono w informacji.

Uczestnicy Forum Przyszłości Kultury 2023 - jak zaakcentowano - pragną przyjrzeć się społeczeństwom naszego regionu, "badać nowe formy solidarnego, wspólnotowego działania obywateli, ich praktyki oporu wobec autorytaryzmów i populizmów, procesy formowania się nowych narracji dotyczących przyszłego kształtu polityki społecznej, kultury i ekonomii". Chcą również badać, jaką rolę w tych procesach mogą odegrać instytucje kultury.

"Wojna w Ukrainie redefiniuje postrzeganie naszej części Europy. Ta Europa odradza się tutaj – w duchu solidarności, feministycznej troski oraz wiary we wspólnotę i demokrację. Ta Europa choruje tutaj, jak w wielu innych państwach, borykających się z populizmem, nowym życiem faszyzmu i niewiarą w Unię. Nie wolno nam czekać na zakończenie kryzysów, musimy potraktować je jako dzwonek alarmowy, zwłaszcza przed zbliżającymi się wyborami. Powinniśmy więc zacząć kreować nową kulturową wizję Europy Środkowo-Wschodniej. Wizję kultury tego regionu autonomiczną od kultury rosyjskiej i egzotyzujących wizji narzucanych przez Europę Zachodnią. Kulturę, która czerpiąc siłę z nadziei może zmieniać rzeczywistość" - dodano w informacji.

Forum Przyszłości Kultury organizowane przez Teatr Powszechny w Warszawie od 2017 r. to "przestrzeń rozmów o znaczeniu i perspektywach rozwoju kultury. Forum promuje postawy krytyczne, różnorodność, otwartość, troskę i poszanowanie praw mniejszości. Łączy osoby związane ze sztuką, nauką i aktywizmem oraz skupia się na wspieraniu i prezentowaniu nowych, czasem utopijnych wizji kulturowych".

Zespół programowy Forum Przyszłości Kultury tworzą: Karolina Kapralska, Zuzanna Karcz, prof. Iwona Kurz, Paweł Łysak, Natalia Sielewicz, Sebastian Słowiński, Igor Stokfiszewski i dr Paweł Sztarbowski. Współpraca programowa: dr hab. Agata Adamiecka-Sitek, Edwin Bendyk, Sebastian Cichocki i Janina Świerżewska. Partnerami Forum Przyszłości Kultury 2023 są Fundacja Batorego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Solidarny Dom Kultury "Słonecznik" oraz Warszawskie Obserwatorium Kultury.

Na wydarzenie obowiązuje rejestracja uczestnictwa (online lub bezpośrednio na miejscu, w kasie biletowej Teatru Powszechnego). Szczegółowy program i dodatkowe informacje są dostępne na forumprzyszloscikultury.pl.

Źródło:

PAP