EN

31.05.2021, 17:33 Wersja do druku

Warszawa. W MSN Wystawa finałowa Kunkursu Artystyczna Podróż Hestii

Tworzenie wspólnoty, budowanie mostów w świecie sztuki i działanie ponad podziałami – to idee, które przyświecają tegorocznej edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii.

mat. organizatora

Takie spojrzenie na wyzwania współczesności staje się szczególnie istotne przy okazji jubileuszu 20-lecia konkursu, odbywającego się ponownie w pandemicznej rzeczywistości. Nabór prac do 20. konkursu Artystyczna Podróż Hestii odbywał się w wyjątkowych okolicznościach. W jubileuszowej edycji jak w soczewce skupiła się potrzeba myślenia o sztuce jako medium działającym poza wszelkimi podziałami. Chociaż przez 20 ostatnich lat konkurs przyzwyczaił odbiorców do łączenia różnych porządków i rzeczywistości, pandemiczna niepewność wskazała nowe lądy, wymagające przemyślenia, pogłębienia a nawet przewartościowania.

Podczas tegorocznej wystawy finałowej konkursu Artystyczna Podróż Hestii spotykamy się z finalistami i finalistkami dwóch edycji: 19. oraz 20. Ten inspirujący dwugłos prowadzi odbiorcę przez trzydzieści wizualnych propozycji młodych adeptów sztuki z całej Polski. Przez wszystkie lata funkcjonowania konkursu na polskiej scenie artystycznej, udało się wytworzyć otwarte pole wzajemnych inspiracji, w którym głos artysty i odbiorcy nieustannie zachęca do łączenia różnych porządków, idei i środowisk.
Laureaci konkursu Artystyczna Podróż Hestii otrzymują możliwość miesięcznego pobytu w profesjonalnych i prężnych ośrodkach rezydencyjnych: Nowym Jorku i Wilnie. Ponadto, pięcioro młodych twórców weźmie udział w warsztatach art brandingowych w Sokołowsku, które pozwalają zgłębić mechanizmy współpracy między sztuką a biznesem. Oprócz nagród związanych z wyjazdami, przyznawana jest też Nagroda Specjalna Prezesa Grupy ERGO Hestia, Piotra M. Śliwickiego, jaką jest realizacja autorskiej interpretacji Raportu Rocznego firmy.

Nazwiska laureatów i laureatek nagród poznamy 11 czerwca podczas gali finałowej w Muzeum nad Wisłą.

Finalistki i finaliści 20. edycji konkursu APH:
Kinga Burek, Anna Grzymała, Jan Kowal, Antoni Lisowski, Sylwia Marszałek-Jeneralczyk, Piotr Mlącki, Iwo Panasiewicz, Przemysław „Piniak” Piński, Maria Plucińska, Jan Porczyński, Justyna Streichsbier, Julia Woronowicz, Katarzyna Wójcicka, Ewelina Zając, Weronika Zalewska.

Finaliści i finalistki 19. edycji konkursu APH:
Natalia Galasińska, Veronika Hapchenko, Maja Janczar, Agata Jarosławiec, Adam Kozicki, Anna Kwiatkowska, Małgorzata Mycek, Michał Myszkowski, Grażyna Monika Olszewska, Karolina Pawelczyk, Anna Rutkowska, Ewelina Węgiel, Jan Eustachy Wolski, Bożena Wydrowska, Katarzyna Wyszkowska.

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną prace wchodzące w skład Raportu Rocznego ERGO Hestii za rok 2020. Tegoroczny raport ma formę tryptyku, na który składa się narracja budowana wokół prac laureatów i finalistę konkursu Artystyczna Podróż Hestii z lat 2011-2014:
• Natalię Bażowską (laureatkę konkursu APH 2011)
• Norberta Delmana (finalistę konkursu APH 2013)
• Krzysztofa Maniaka (laureata konkursu APH 2014)

Czy bezradność oznacza bezład? Artyści zaproszeni do projektu w swojej twórczości wielokrotnie podejmowali i podejmują ten problem. Ich odpowiedzi dały zaskakujący wynik. Różniąc się w podejściu do praktyki sztuki, korzystając z różnych mediów, jednogłośnie wskazali na potrzebę twórczego ruchu. Paradoksalnie to bezradność była dla nich punktem wyzwalającym działanie.

Fundator
Grupa ERGO Hestia
Organizator
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii
Partner
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Patronat Honorowy
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Prezydent m.st. Warszawy
Patroni medialni
TVP Kultura, Magazyn SZUM, Notes na 6 Tygodni, Contemporary Lynx, Artinfo.pl, Warsawholic, BLOK Magazine, Radio Kapitał, Polityka

Informacja o konkursie Artystyczna Podróż Hestii
Artystyczna Podróż Hestii to konkurs powołany do życia w 2002 roku, zgodnie z ideą Piotra M. Śliwickiego, prezesa Grupy ERGO Hestia, mecenasa sztuki. Poprzez swoje działania sopocki ubezpieczyciel upowszechnia ideę mecenatu artystycznego w środowisku biznesowym. Fundacja i prowadzony przez nią konkurs daje młodym artystom możliwość pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym, a także jest silną inspiracją do dalszego rozwoju. To, co wyróżnia konkurs APH spośród wielu innych konkursów artystycznych, to skupienie uwagi oraz zainteresowanie działaniami młodych twórców, którzy jeszcze nie opuścili murów uczelni. Istotną korzyścią dla uczestników jest także ocena pozaakademicka, jakiej poddane są ich prace. Finaliści i laureaci konkursu APH wybierani są bowiem w kilkuetapowym głosowaniu jury, w którego skład wchodzą uznane autorytety na polskiej i międzynarodowej scenie sztuki współczesnej. Wspierając niezależne poszukiwania twórcze studentów, organizator konkursu – Fundacja Artystyczna Podróż Hestii – zachęca w ten sposób do budowania własnej drogi artystycznej. Warto podkreślić, że konkurs APH to nie tylko formuła profesjonalnej selekcji i wyboru. To także rozbudowany program spotkań z publicznością, dialogu artysty z odbiorcą i łączenia różnych środowisk na polu sztuki. Każda z konkursowych wystaw finałowych pokazuje najbardziej aktualne problemy i tematy ważne dla najmłodszej generacji artystów.

W pierwszych latach projekt realizowano w porozumieniu z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, a od 2009 ERGO Hestia – obecnie poprzez Fundację – współpracuje ze wszystkimi uczelniami artystycznymi działającymi na terenie Polski. Rokrocznie jury składające się z artystów, kuratorów i galerzystów wyłania dwie najciekawsze osobowości artystyczne spośród zgłaszających się studentów czwartego i piątego roku wydziałów artystycznych uczelni polskich. Laureaci uzyskują możliwość odbycia rezydencji artystycznej w renomowanych ośrodkach: Residency Unlimited w Nowym Jorku, UPV Universitat Politècnica de València w Hiszpanii (w latach 2008-2017), a obecnie w centrum rezydencyjnym Rupert w Wilnie. Od 2014 roku uczestnicy konkursu starają się także o Nagrodę Specjalną Prezesa Grupy ERGO Hestia, Piotra M. Śliwickiego (Fundator Nagrody Specjalnej). Nagrodą jest współpraca przy projekcie koncepcji wizualnej Raportu Rocznego Grupy ERGO Hestia na warunkach komercyjnych.

Źródło:

Materiał nadesłany