EN
9.06.2022, 14:58 Wersja do druku

Warszawa. W lipcu prapremiera „Nocy kruków” w Polskiej Operze Królewskiej

2 lipca Polska Opera Królewska zaprezentuje prapremierę opery Noc kruków Zygmunta Krauzego w reż. Waldemara Raźniaka.

fot. mat. teatru

Noc kruków to utwór zamówiony przez Polską Operę Królewską u wybitnego współczesnego kompozytora Zygmunta Krauzego oraz dramatopisarki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk
w związku z ogłoszonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Romantyzmu Polskiego – w 200 lat od wydania drukiem Ballad i romansów Adama Mickiewicza, będących jedną
z inspiracji do napisania libretta.

Autorka libretta kształtuje nowy kontekst dla doskonale znanych tekstów – w naturalny sposób integruje wątki i fragmenty różnych utworów, a przez to buduje spójny obraz świata zaklętego w poezji narodowego wieszcza. Bohaterowie ballad przybywają na wezwanie Guślarza i ludu obchodzącego święto dziadów. „Dusze grzeszne opętane miłością” ukazują swoje historie, lecz nie znajdują ukojenia, zaś żywi – obezwładnieni uczuciem – stają w obliczu Śmierci. Atmosferę tajemnicy i grozy potęgują powracające motywy tanga – tańca, w którym namiętność przeplata się z tragizmem, a ekscytacja z zawodem.

„(...) to wielobarwna, skrząca cytatami z ludowych pieśni polskich i litewskich muzyczna opowieść, w której namiętność tanga przeplata się z tragizmem i obezwładniającą melancholią...” – Waldemar Raźniak, reżyser.

ZYGMUNT KRAUZE NOC KRUKÓW

prapremiera 2 lipca, godz. 19.00

Teatr Królewski w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Prapremiera opery zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej, który w całości poświęcony będzie muzyce polskiej.

Kolejne przedstawienie 3 lipca o godz. 19.00.

Patronem medialnym Festiwalu jest Onet.

Patronem Festiwalu jest Primavera.

Wykonanie z materiałów i za zgodą Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Bilety do nabycia na www.ewejsciowki.pl

Więcej informacji na www.operakrolewska.pl

Źródło:

Materiał nadesłany