EN

21.02.2022, 15:21 Wersja do druku

Warszawa. W kwietniu premiera spektaklu laureata nagrody Debiut TR 2021

24 kwietnia (niedziela) o godzinie 19.00 na scenie TR Warszawa//Marszałkowska 8 odbędzie się premiera spektaklu „Tom na wsi” na podstawie dramatu Michela Marca Boucharda „Tom à la Ferme” w reżyserii Wojtka Rodaka, laureata nagrody DEBIUT TR 2021.

fot. mat. teatru

Premiera odbywa się w ramach linii programowej TR Warszawa – LINII NOWYCH TALENTÓW.

Spektakl przedpremierowy zaplanowany jest na 23 kwietnia br. o godzinie 19.00; pokazy popremierowe odbędą się 26, 27, 28, 29, 30 kwietnia br., również o godzinie 19:00. Kolejne pokazy spektaklu zaplanowane są na 17, 18 i 19 czerwca br. 

TOM NA WSI

Tom, młody homoseksualny mężczyzna z metropolii przyjeżdża na wieś, aby wziąć udział w pogrzebie swego zmarłego tragicznie partnera. Na miejscu odkrywa, że matka kochanka nic nie wie o prawdziwym życiu syna w mieście i jego orientacji seksualnej. Zaproszony do pozostania w wiejskim domu chłopak podejmuje niebezpieczną grę z bratem zmarłego, której stawką jest nie tylko prawda, ale także życie. Osadzony w realiach prowincji psychologiczny thriller kanadyjskiego dramatopisarza Michela Marca Boucharda konfrontuje stereotypy i uprzedzenia na temat osób LGBT i mierzy się z tematem homofobii. W nieoczywisty sposób porusza również tematy coraz bardziej obecne w publicznym dyskursie jak prowincjonalność czy codzienność życia na wsi. Filmowa adaptacja dramatu w reżyserii Xaviera Dolana zdobyła nagrodę FIPRESCI na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

TWÓRCY I TWÓRCZYNIE

Reżyserem spektaklu jest Wojtek Rodak, a dramaturgiem przedstawienia jest Szymon Adamczak. Autorką scenografii reżyserką światła jest Katarzyna Pawelec, kostiumy tworzy Marta Szypulska, muzykę komponuje Karol Nepelski, choreografię tworzy Wojciech Grudziński, zaś twórcą wideo jest Wojciech Puś. Asystentem reżysera jest Piotr Piotrowicz, a kierowniczką produkcji Anna Czerniawska.

Spektakl współtworzą aktorki i aktorzy TR Warszawa, Jacek Beler, Izabella Dudziak, Mateusz Górski i Maria Maj. 

Przedstawienie powstaje przy wsparciu Ambasady Kanady.

NAGRODA DEBIUT TR

Wojtek Rodak jest laureatem nagrody DEBIUT TR 2021 przyznanego przez zespół programowy TR Warszawa w maju 2021 roku w ramach nagrody Debiut TR, powołanej w listopadzie 2015 roku w ramach nurtu programowego LINII NOWYCH TALENTÓW. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Nagroda wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół programowy TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. Laureatami i laureatkami nagrody są: Jędrzej Piaskowski (Debiut TR 2015), Klaudia Hartung-Wójciak (Debiut TR 2016), Grzegorz Jaremko (Debiut TR 2017), Katarzyna Minkowska (Debiut TR 2018), Wiktor Bagiński (Debiut TR 2019), Wojtek Rodak (Debiut TR 2021). W maju 2021 roku podczas 10 Forum Młodej Reżyserii w ramach Nagrody Debiut TR wyróżnienia otrzymali Olga Ciężkowska, Tomasz Fryzeł, Jan Jeliński i Karolina Szczypek.

W listopadzie br. na 11. Forum Młodej Reżyserii Nagrodę Debiut TR otrzymał duet twórczy w składzie Wera Makowskx i Jakub Zalasa, zaś wyróżniony został Błażej Biegasiewicz.

LINIA NOWYCH TALENTÓW

Inkubator nowych talentów i nowatorskich projektów – Start-up TR, działający na bazie oryginalnych praktyk i programów warsztatowych, wypracowanych w TR Warszawa (Debiut TR, Teren Warszawa, TR/PL, Teren TR, Młody TR). Co roku w programie TR Warszawa pojawiają się spektakle lub czytania performatywne co najmniej dwóch debiutujących w Warszawie twórców i twórczyń: reżyserów/reżyserek, dramatopisarzy/dramatopisarek. Nie budujemy stałego zespołu współpracujących twórców i twórczyń, ale pracujemy na rzecz rozwoju całego polskiego teatru, ze szczególnym naciskiem na sztukę reżyserii. TR Warszawa rozpoznaje nowe talenty i pełni rolę ekspercką, budując kapitał wiedzy na temat nowego polskiego teatru. Wybrane projekty rozwijamy we współpracy z partnerami zagranicznymi. Poszukujemy nowych talentów poprzez konkursy zamknięte i otwarte (Debiut TR, Teren TR, pitchingi); konkursy na staże, asystentury i rezydencje; research na wydziałach reżyserii szkół teatralnych oraz research na festiwalach teatralnych i w teatrach partnerskich za granicą. Wyboru twórców dokonuje specjalnie do tego powołany zespół, składający się z przedstawicieli zespołu artystycznego TR Warszawa. Współpracujemy z osobami twórczo myślącymi o teatrze i sztukach performatywnych, otwartymi na doświadczenia z innych dyscyplin sztuki, zainteresowanymi rozwijaniem pracy z zespołem aktorskim; twórcami i twórczyniami zaangażowanymi w problemy współczesnej rzeczywistości, dla których teatr to przestrzeń wolności, miejsce badania kondycji człowieka i świata. W ramach linii nowych talentów w ostatnich sezonach artystycznych w TR Warszawa spektakle zrealizowali m.in.: Anna Karasińska (“Ewelina płacze”, “Fantazja”), Piotr Trojan (“Grind/r”), Magda Szpecht („Możliwość wyspy”, „Wracać wciąż do domu"), Wojciech Blecharz (“Soundwork”), Katarzyna Kalwat (“Holzwege”, “Rechnitz. Opera. Anioł Zagłady", “Maria Klassenberg”, “Staff Only" – koprodukcja Biennale Warszawa i TR Warszawa), Małgorzata Wdowik (“Piłkarze”, “Strach”), Jędrzej Piaskowski (“Puppenhaus. Kuracja”, “Dawid jedzie do Izraela”), Klaudia Hartung-Wójciak (“Chinka”), Grzegorz Jaremko (“Woyzeck") oraz Wiktor Bagiński (“Serce”).

Źródło:

Materiał nadesłany