EN

22.03.2023, 15:45 Wersja do druku

Warszawa. Vox Imaginaria z premierowym wykonaniem „Deduto sey. Świat jako otchłań” na Festiwalu Nowe Epifanie

Vox Imaginaria z premierowym wykonaniem „Deduto sey. Świat jako otchłań” na Festiwalu Nowe Epifanie. Koncert odbędzie się 1 kwietnia w Muzeum Narodowym w Warszawie w przestrzeni Galerii Sztuki Średniowiecznej, która 10 lat temu zyskała nową, wyjątkową aranżację. Nowy program Vox Imaginaria z muzyką schyłku średniowiecza, przygotowywany specjalnie z myślą o Festiwalu podejmuje temat świata jako otchłani – miejsca pełnego niebezpieczeństw, w którym, poruszając się po omacku, nie można być pewnym przyszłości.

fot. Bartosz Bajerski/ Muzeum Narodowe w Warszawie

Vox Imaginaria w składzie: Julieta Gonzalez-Springer – sopran, Ryszard Lubieniecki – portatyw, clavisimbalum.

„Deduto sey a quel che maai non fusti, in gran profondo vidite gir più socto.”

„Zszedłeś taak nisko, lecz na dnie ujrzałem, że zmierzasz jeszcze niżej”

(tłum. Krzysztof Teodorowicz)

Podobnie jak w chrześcijańskiej koncepcji limbus – sfery należącej do piekła, ale pozbawionej piekielnych tortur, także mundus bywa zawieszony między skrajnymi stanami. Główną część programu wypełnia muzyka świecka – polifoniczne kompozycje włoskie i francuskie, podzielone na trzy sekcje.

Pierwsza z nich poświęcona jest przedstawieniom świata, gorzkim refleksjom w tekstach „Deduto sey” Antonia Zacara de Teramo i „O cieco mondo” Jacopa da Bologna.

W sekcji środkowej dominuje pokrewny pierwszemu temat Fortuny – nieprzewidywalnej siły, mogącej w jednej chwili sprowadzić nieszczęścia zarówno na jednostki, jak i na całe społeczności.

Trzecią część wypełniają przedstawienia zwierząt i fantastycznych stworzeń, zaprzęgane do celów politycznych („Aquila altera”, a w charakterze groźby także w „L’aspido sordo”), a w lokalnych legendach reprezentujące trudno dostępne, niepewne rejony świata („Piançe la bella iguana”). Drogę pomiędzy kolejnymi sekcjami wytyczają nawiązujące do tematu fragmenty moralitetu „Ordo virtutum” Hildegardy z Bingen.

Vox Imaginaria

„Deduto sey. Świat jako otchłań”

1 kwietnia, sobota

g. 19.00 WYPRZEDANE

g. 21.30 bilety 30/20 zł

Muzeum Narodowe w Warszawie

***

„Otchłań przyzywa otchłań” to hasło 14. edycji Festiwalu Nowe Epifanie organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Festiwal rozpoczął się 22 lutego i potrwa do 2 kwietnia. W programie: premiery teatralne, pokazy gościnne, wystawa, potańcówka, koncerty muzyki dawnej oraz kulinaria. Pełen program na noweepifanie.pl

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. W działaniach programowych Centrum Myśli Jana Pawła II korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar.

Partnerzy – Nowy Teatr, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Polski w Poznaniu, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, TR Warszawa, Komuna Warszawa, Muzeum Narodowe w Warszawie, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Galeria Prześwit, Muzeum Pana Tadeusza, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie, kicket.com

Patroni medialni – TVP Kultura, TVP Warszawa, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.info.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne