EN

19.06.2024, 14:40 Wersja do druku

Warszawa. VII Letni Festiwal Polskiej Opery Królewskiej – Rossini – od soboty w Teatrze Królewskim

W Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie 22 czerwca rozpocznie się VII Letni Festiwal Polskiej Opery Królewskiej (POK) - Rossini. Festiwal potrwa do 20 lipca - poinformowała PAP specjalistka ds. promocji POK Agnieszka Hornowska.

22 czerwca rozpocznie się VII Letni Festiwal Polskiej Opery Królewskiej, w tym roku w całości poświęcony twórczości włoskiego mistrza opery komicznej Gioachina Rossiniego. Festiwal zainauguruje premiera dwuaktowej opery "La Cenerentola" ("Kopciuszek"). "W przygotowanej przez nas inscenizacji typowy dla Rossiniego +rozbrykany komizm+ z lekkością i właściwą sobie wirtuozerią zinterpretuje na nowo znakomita reżyserka Jitka Stokalska. Nad partyturą pochylił się maestro Dawid Runtz, odpowiedzialny również za całokształt muzyczny Festiwalu, a stylową scenografię przygotowuje Marlena Skoneczko" - napisano w informacji prasowej.

Zapowiedziano, że "na afisz wrócą również dwie operowe perełki +Il Barbierre di Siviglia+ (+Cyrulik sewilski+) i +L'Italiana in Algeri+ (+Włoszka w Algierze+) - tytuły, na które publiczność zawsze czeka i nieustająco podziwia za zwiewność, dowcip i urzekające melodie".

"Podczas letniego święta muzyki nie zapominamy oczywiście o najmłodszej publiczności. 9 i 18 lipca zapraszamy na familijne warsztaty, na których pokażemy, czym jest śpiew i pomożemy dzieciom odkryć niepowtarzalne instrumenty, jakimi są ich głosy" - napisano w informacji, dodając, że "będzie to też niepowtarzalna okazja do rozmowy z artystami POK".

Szczegółowy program festiwalu znaleźć można na stronie: operakrolewska.pl

"Rossini, opowiadając pół żartem – pół serio baśniową historię, nie stroni od wirtuozerii, stawiając przed wszystkimi solistami ambitne zadania. Od czasów prapremiery, która odbyła się w karnawale 1817 r. w Teatro Valle w Rzymie, z głównymi rolami zmierzyła się plejada śpiewaczek i śpiewaków, bowiem po chłodnym przyjęciu pierwszego spektaklu, podobnie jak to miało miejsce w przypadku +Cyrulika sewilskiego+, każde kolejne przedstawienie spotykało się już z ogromnym uznaniem" - napisano o operze.

Premiera opery "La Cenerentola" - 22 czerwca o godz. 19 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 23 oraz 26-27 czerwca. 

Tytuł oryginalny

Stolica/ VII Letni Festiwal Polskiej Opery Królewskiej - Rossini - od soboty w Teatrze Królewskim

Źródło:

PAP

Autor:

Grzegorz Janikowski

Data publikacji oryginału:

19.06.2024