EN
19.04.2022, 18:26 Wersja do druku

Warszawa. Ukraina w Teatrze Druga Strefa - wystawa fotografii i projekcja filmu

Serdecznie zapraszamy na dwa niezwykle ciekawe wydarzenia zaplanowane w Teatrze Druga Strefa w ramach cyklu wspierania sztuki i kultury ukraińskiej brutalnie zaatakowanej przez rosyjskiego agresora.

mat. organizatora

Inne aktualności

Na najbliższą sobotę, 23 kwietnia, zaplanowaliśmy prezentację filmu Ihora Chayka pt. „Wyspa Krym. Deja Vu”. Po prezentacji filmu będzie można porozmawiać z autorem, który opowie między innymi o przygotowaniach do premiery spektaklu „BETWEEN”, który zostanie wystawiony na deskach naszego teatru już w maju 2022.

Natomiast w środę, 27 kwietnia, zapraszamy na #placprzedteatrem, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Mieszkańców Czernihowa, będący swoistym dowodem i dokumentem rosyjskiej agresji dokonanej na Miasto i jego Mieszkańców. Autorami zdjęć jest Olga Korotkowa oraz Jarosław Szewczenko.

Wstęp na obydwa wydarzenia jest bezpłatny.

23 kwietnia, sobota | Teatr Druga Strefa
godzina 20.00
WYSPA KRYM. DEJA VU – prezentacja filmu oraz spotkanie z reżyserem

Opis filmu za БЕЛСАТ NEWS:

„Nazwa filmu w reżyserii Ihara Czajki nawiązuje do kultowej w czasach radzieckich książki Wasilija Aksionowa, który w napisanej w 1979 r. powieści political-fiction stworzył wariant historii alternatywnej. Opisywany w książce Krym miał nigdy nie dostać się pod władzę bolszewików i być ostatnim przyczółkiem starej Rosji. Akcja książki toczy się w momencie, gdy ZSRR przy aplauzie lokalnej ludności przyłącza półwysep. Nietrudno znaleźć podobieństwa z dzisiejszą sytuacją Krymu. Autorzy filmu przyglądają się sylwetce lidera krymskich separatystów Siergieja Aksionowa.”

Po prezentacji filmu zapraszamy na rozmowę z reżyserem, który niebawem rozpoczyna próby do spektaklu „BETWEEN”. Przedstawienie, którego premierę zaplanowano na 27 marca 2022 w Teatrze Młodego Widza w Czernihowie, zostanie wystawione ostatecznie na deskach Teatru Druga Strefa.

Autor wznawia prace brutalnie przerwane 24 lutego 2022. W spektaklu granym po polsku (z ukraińskimi napisami) wezmą udział aktorki i aktorzy Teatru Druga Strefa. Premiera zaplanowana jest na 21 maja 2022.

Autor: Ihor Chayka
Premiera: 2014
Wstęp wolny
Czas trwania filmu: 30 minut. Po prezentacji spotkanie z reżyserem.

27 kwietnia, środa | Teatr Druga Strefa
godzina 20.00, Wernisaż #placprzedteatrem
CHERNIHIV 2022 – wystawa fotografii Olgi Korotkowej i Jarosława Szewczenki

Wystawa fotografii miasta zniszczonego przez rosyjskiego agresora. Miasta, w którym mimo przeciwności losu dalej toczy się życie. Dokumentacja tragedii i zbrodni, której doświadczają niewinni cywile.

Zdjęcia wykonane przez Olgę Korotkową i Jarosława Szewczenko. Olga za dnia studiowała fotografię, a nocą pracowała w szpitalu jako ratowniczka medyczna. Jarosław studiował, prowadził kanał kulturalny na youtube oraz popularyzował sztukę teatru wśród młodych. Oboje fotografowali z pasją, zatrzymując w kadrze młodość, szczęście i radość. Wraz z nadejściem wojny nie odłożyli aparatów fotograficznych, a zmienili je broń skierowaną przeciwko rosyjskiemu okupantowi. Postanowili uwiecznić zbrodnię i okrucieństwo, aby pokazać je światu i sięgnąć ponad wrogą propagandę. Zdjęcia wstrząsają, ponieważ pokazują barbarzyństwo. Zdjęcia szokują, ponieważ autorami są żyjący pośród ruin i zniszczenia młodzi Mieszkańcy Czernihowa.

Autorzy: Olga Korotkowa, Jarosław Szewczenko
Kurator wystawy: Sylwester Biraga
Produkcja: Teatr Druga Strefa - Społeczna Instytucja Kultury ©2022
Wystawa dostępna dla publiczności od 27 kwietnia do 30 czerwca 2022
Wstęp wolny

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne