20.04.2021, 08:44 Wersja do druku

Warszawa. "Trzy siostry" Susanne Kennedy online na Festiwalu Nowa Europa. Zbliżenia

24 kwietnia od godziny 12.00 na platformie VOD Nowego Teatru będzie można obejrzeć spektakl "Trzy siostry" Antona Czechowa w reż. Susanne Kennedy. Pokaz w ramach Festiwalu Nowa Europa. Zbliżenia będzie dostępny przez 36 godziny.

fot. Judith Buss

Trzy siostry – Masza, Olga i Irina marzą o opuszczeniu rosyjskiej prowincji w poszukiwaniu bardziej ekscytującego życia – „do Moskwy!”. Trwa rewolucja społeczna, ale siostry tkwią w bezruchu, przerażone własną śmiertelnością i wizją, że w ich życiu nic się nie zmieni. Przyszłość oznacza wielką obietnicę, a jednak żadna z sióstr nie wie, co może przynieść. „Trzy siostry”, klasyczny dramat Cechowa, wystawiany od 1901 roku, często interpretowany był jako symbol dekadencji przedrewolucyjnego społeczeństwa burżuazyjnego. Siostry wielokrotnie dawały na scenie świadectwo swojej tęsknoty za ucieczką od teraźniejszości. „Czy to dziś? – To historia, która zdarzyła się wczoraj, a jednak wiem, że to jutro”.

Susanne Kennedy podejmuje próbę uwolnienia sióstr i proponuje zmianę perspektywy: A jeśli czas jest cykliczny i każdą chwilę naszego życia przeżywamy wciąż na nowo? U Nietzschego idea wiecznego powrotu oznaczała stałą gotowość lub absolutną afirmację. Być może nie mamy kontroli nad własnym losem. Może w grę wchodzą zupełnie inne wpływy. Nietzsche pyta, czy dokonywalibyśmy innych wyborów, gdyby nasze życie powtarzało się w nieskończoność – czy mniej rządziłoby nami pragnienie kontroli nad przyszłością, a bardziej pragnienie wolności.

Reżyseria: Susanne Kennedy

Obsada: Manuela Clarin, Kristin Elsen, Marie Groothof, Walter Hess, Eva Löbau, Christian Löber, Benjamin Radjaipour, Sibylle Sailer, Anna Maria Sturm

Scenografia: Lena Newton

Kostiumy: Teresa Vergho

Wideo: Rodrik Biersteker

Współpraca artystyczna: Rodrik Biersteker, Richard Janssen

Statyści: Manuela Clarin, Kristin Elsen, Sibylle Sailer

Światła: Rainer Casper

Dźwięk: Richard Janssen

Dramaturgia: Valerie Göhring

Produkcja: Münchner Kammerspiele

Fotografia: Judith Buss

Spektakl prezentowany w ramach Festiwalu Nowa Europa. Zbliżenia finansowanego przez miasto stołeczne Warszawę.

Dofinansowanie: Instytut Goethego

Bilety: 10 zł

vod.nowyteatr.org

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne