EN

25.07.2024, 11:10 Wersja do druku

Warszawa. Trzy dni tańca: Przeżyj, Zobacz, Zatańcz! w Teatrze Druga Strefa

Teatr Druga Strefa zaprasza na trzydniowe święto tańca.W dniach 2-4 sierpnia odbędą się spektakle, performance i taneczne widowiska, które poruszą serca i zaproszą do chwili relaksu i refleksji. 

2 sierpnia, godz. 19.00 

Une Petite Hystérie | Anna Paszek 

Trzyczęściowy performance o histerii - zjawisku medycznym, społecznym i kulturowym, które na dobre zniknęło z rejestru chorób psychicznych dopiero pod koniec XX wieku. Spektakl przywołuje postaci trzech kobiet, w tym jednej z najbardziej znanych buntowniczek i "histeryczek" Idy Bauer (pseudonim Dora). Histeria była niejednokrotnie manifestacją niezależności, siły i niezgody na zastany porządek społeczny. 

3 sierpnia, godz. 19.00

Unearthing | Maja Mirek, Borys Jaźnicki 

Zainspirowani ciemnością, łączącymi się i eksplodującymi ciałami podczas wystawy "Dancing in Darkness" Sibylle Rupert, Maja Mirek i Borys Jaźnicki zajmują się przesuwaniem i transformacją granic między jednostkami a gatunkami. Czerpią z starożytnych mitów, w których ludzie są ścigani i zamieniani w zwierzęta. 

4 sierpnia, godz. 19.00

Taniec w Parku | Kamil Wawrzuta 

Dajcie się porwać do tańca artyście Kamilowi Wawrzucie w otoczeniu piękna Parku Morskie Oko. Spektakl TANIEC W PARKU to nie tylko przedstawienie, ale doświadczenie, które porwie zmysły i zaprosi do chwili zatrzymania. Poprzez ruch i sztukę tańca, artysta uwrażliwia odbiorców na odczuwanie przestrzeni, jej architektury i natury. 

fot. mat. organizatora

UNE PETITE HYSTÉRIE | Anna Paszek 

2 sierpnia, 19.00, Teatr Druga Strefa ul. Magazynowa 14A 

„Une petite hystérie" to trzyczęściowy performance traktujący o histerii - zjawisku medycznym, społecznym i kulturowym, które na dobre zniknęło z rejestru chorób psychicznych dopiero pod koniec XX wieku. Za twórcę terminu uznaje się Hipokratesa, który uważał, że jest to choroba „wędrującej macicy” (od gr. hystera).  

Michael Foucault powiedział kiedyś, że „histerycy są prawdziwymi bojownikami anty-psychiatrii.”  Co miał na myśli? Prawdopodobnie to, że w histerii krył się olbrzymi potencjał wywrotowy, obnażania słabości i hipokryzji systemu władzy, przez który została ona wymyślona. Innymi słowy jego rozbrojenia poprzez to, że wymykała się wszelkiej naukowej kategoryzacji. Za histeryczkę można było uznać każdą kobietę, która nie wpisywała się w powszechnie obowiązujący podział ról. 

Performance przywołuje postaci trzech kobiet, w tym jednej z najbardziej znanych buntowniczek i „histeryczek” Idy Bauer (pseudonim Dora). To u niej Zygmunt Freud zdiagnozował w 1900 r. tzw. „małą histerię" i bezskutecznie leczył przez siedem tygodni. 

Histeria była niejednokrotnie manifestacją niezależności, siły i niezgody na zastany porządek społeczny. 

Anna Paszek urodzona w 1983 r. Artystka live art, performerka, absolwentka MA Live Art na QMUL w Londynie, uczestniczka licznych międzynarodowych warsztatów i festiwali, z wykształcenia lingwistka i adwokatka. Entuzjastka nowych technologii. W ramach praktyki artystycznej zajmuje się zagadnieniami wspólnotowości, sprawiedliwości, systemów władzy i kontroli, w szczególności, w jaki sposób oddziałują na grupy słabsze. W pracy z ciałem wykorzystuje przede wszystkim tekst, głos i storytelling. Określa siebie jako feministkę nieoczywistą w przestrzeniach, które nie uchodzą za feministyczne, mama Idy. 

Czas trwania 45 minut | Kategoria wiekowa 15+ | Bilety 45,00 zł

Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach zadania "Teatr Druga Strefa 2024 - Premiery, Spektakle, Wydarzenia" 

fot. mat. teatru

UNEARTHING | Maja Mirek, Borys Jaźnicki | Giessen 

3 sierpnia, 19.00, Teatr Druga Strefa ul. Magazynowa 14A 

Zainspirowani ciemnością, łączącymi się i eksplodującymi ciałami podczas wystawy „Dancing in Darkness” Sibylle Rupert, Maja Mirek i Borys Jaźnicki zajmują się przesuwaniem i transformacją granic między jednostkami a gatunkami. Czerpią z starożytnych mitów, w których ludzie są ścigani i zamieniani w zwierzęta. Podczas gdy broń palna z jej ołowianymi pociskami przebija skórę, mięśnie i podłogi, istnienie jest na nowo przekształcane w ciałach uznawanych za martwe. 

Spektakl powstał w ramach współpracy między działem tanecznym Stadttheater Giessen a Kunsthalle Giessen. Premiera odbyła się 21 listopada 2023 roku w Kunsthalle Giessen.  

Maja Mirek - dziennikarka, napędzana pragnieniem uzdrowienia świata. Po uzyskaniu stopnia magistra z mediów interaktywnych, Maja zmieniła swoje życie poprzez taniec. W 2020 roku ukończyła studia taneczne na Królewskim Konserwatorium w Antwerpii i Anton Bruckner Privatuniversität Linz, tańcząc jednocześnie dla Editt Braun Company w Salzburgu i innych zespołów tanecznych w Europie. Od 2021 roku pracuje w Stadttheather Gießen pod artystycznym kierownictwem Constantina Hochkeppela. Działa w różnych obszarach: jako choreograf, tancerka, pedagogżka, fotografka oraz menedżerka baru jazzowego z muzyką na żywo. Do chwili pisania tego tekstu nigdy nie brała udziału w bójce. 

Borys Jaźnicki - aktor, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Przez kilka lat pracował jako freelancer w warszawskich teatrach, między innymi współpracując z Andreyem Konchalovskim, Mariuszem Trelińskim i Anną Augustynowicz. W 2012 roku regularnie zaczął pracować z zespołem Marty Górnickiej „Chór Kobiet”, przy projektach takich jak „REQUIEMACHINE” (2013), „Konstytucja na Chór Polaków” (2015) i „Hymn do Miłości” (2017). W 2016 roku ukończył studia z tańca współczesnego i od tego czasu opracował trening łączący teatr, taniec, teatr fizyczny oraz sztuki wizualne i performatywne. Od sezonu 2022/2023 jest częścią zespołu tanecznego w Stadttheater Gießen. W sezonie 2023/24 wspólnie z Mają Mirek przygotował performance „unearthing” w Kunsthalle Gießen w ramach cyklu „(Re)Spacing”. 

Spektakl pokazywany w ramach cyklu #Polacyrobiąteatr #Polkirobiąteatr Teatr Druga Strefa jedyny teatr w Polsce od 2018 roku cyklicznie   prezentuje spektakle robione przez Polskie artystki i Polskich artystów mieszkających na stałe poza Polską. 

Czas trwania 40 minut | Kategoria wiekowa 15+  | Bilety 45,00 zł

Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach zadania "Teatr Druga Strefa 2024 - Premiery, Spektakle, Wydarzenia"  

Patroni medialni cyklu #PolacyRobiąTeatr #PolkiRobiąTeatr: TVP POLONIA, Radio dla Ciebie

fot. Victoria Nekrasova

TANIEC W PARKU | Kamil Wawrzuta 

4 sierpnia, 19.00, Park Morskie Oko ul. Puławska 53B 

Dajcie się porwać do tańca artyście Kamilowi Wawrzucie w otoczeniu piękna parku Morskie Oko. Spektakl TANIEC W PARKU to nie tylko przedstawienie, ale doświadczenie, które porwie zmysły i zaprosi do chwili zatrzymania. Poprzez ruch i sztukę tańca, artysta uwrażliwia odbiorców na odczuwanie przestrzeni, jej architektury i natury. Spektakl wykracza poza bierny odbiór - staje się zaproszeniem do współtworzenia choreografii, do wspólnego przeżywania sztuki.  

Park Morskie Oko, kojarzony z relaksem, stanie się sceną dla wydarzenia łączącego sztukę z przyjemnością. To ukłon w stronę tradycji teatrów ogródkowych, dawniej wypełniających warszawskie parki.   Spektakl odbędzie się tylko raz, co czyni go jeszcze bardziej wyjątkowym. To podróż w nieznane. Podróż do odkrywania nowych pokładów wrażliwości i doświadczania sztuki w sposób naturalny, płynący z połączenia artysty, widza i miejsca. Prostota ruchu i jego uczuciowość stają się językiem, którym artysta dzieli się z odbiorcą.  

Taniec staje się nie tylko sztuką, ale i sposobem na wyrażenie siebie, na nawiązanie relacji z otoczeniem i na odkrywanie piękna tkwiącego w prostocie.  

TANIEC W PARKU to spektakl dla wszystkich, którzy pragną wyjść poza schematy, doświadczyć czegoś wyjątkowego, zanurzyć się w pięknie natury i odkryć nowe pokłady wrażliwości. To zaproszenie do wspólnego tworzenia, do chwili zatrzymania i do odnalezienia harmonii z samym sobą i otaczającym światem.     

Choreografia, wykonanie: Kamil Wawrzuta    

Czas trwania 60 minut | Kategoria wiekowa 12+ | Wstęp wolny

Projekt finansuje dzielnica Mokotów 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne