Ostatni weekend września w TR Warszawie zapowiada się intensywnie - oprócz spektaklu „ONKO” w reż. Weroniki Szczawinskiej, publiczność będzie mogła wziąć udział w wydarzeniach odbywających się w ramach Warsaw Gallery Weekend oraz w Domówce, organizowanej pod hasłem „Jesienne porządki”.
On. Ona. „ONKO”
On. Sebastian Pawlak, aktor. Przygląda się rzeczywistości, ciału, relacjom społecznym i językowi z perspektywy kogoś, który usłyszał, że jest najgorszym artystą na świecie i doświadczył inwazyjnej reżyserii.
Ona. Weronika Szczawińska, reżyserka. Przygląda się rzeczywistości, ciału, relacjom społecznym i językowi z perspektywy osoby, która usłyszała diagnozę „rak piersi” i doświadczyła inwazyjnego leczenia.
„ONKO”. Spektakl osadzony w osobistych doświadczeniach reżyserki Weroniki Szczawińskiej i aktora Sebastiana Pawlaka, których połączyła wiara w to, że nawet najtrudniejszy scenariusz życia można zmienić i zagrać w nim nową rolę. Albo i nie.
Warsaw Gallery Weekend w TR Warszawa
W ramach tegorocznej edycji Warsaw Gallery Weekend odbędzie się premiera katalogu „Galeria TR”, zawierającego pełną dokumentację prac i murali znajdujących się na ścianach w holu i foyer, które powstały na zamówienie TR Warszawa w latach 2004-2015.
W tym roku dzięki dotacji miasta stołecznego Warszawy rozpoczęły się prace konserwatorskie i archiwizacyjne galerii. Murale w TR odzyskały dawną formę, zostały poddane konserwacji i skatalogowane. Równocześnie trwały prace nad digitalizacją i opisem projektu „Akcje” realizowanego w TR Warszawa w latach 2005-2006, który był jedną z pierwszych realizacji uznanej dzisiaj międzynarodowo kuratorki Joanny Warszy. Dokumentacja „Akcji” stanowi także część katalogu.
Po prezentacji katalogu odbędzie się Warsaw Gallery Weekend afterparty, podczas którego zagrają Rafał Ryterski oraz Sterilephobia.
Ostatnim wydarzeniem pod szyldem WGW bedzie oprowadzanie po Galerii TR i scenografii Karola Radziszewskiego do spektaklu „ONKO”.
Domówka „Jesienne porządki”
Osoby, które chcą razem z Zespołem TR na nowo zagospodarować miejsce na Marszałkowskiej 8 i się w nim zadomowić, mogą odwiedzić teatr 30 września. Hasłem przewodnim domówki będzie sensoryczność, wrażliwość na siebie tu i teraz i na siebie z przeszłości.
Będzie czytanie „Muminków”, prowadzenie działań twórczych z wykorzystaniem prywatnych zbiorów Zespołu, sięganie do dzienników z młodości, tworzenie przestrzeni sensorycznych wrażeń i doświadczeń oraz cieszenie się ruchem podczas międzypokoleniowych zajęć prowadzonych przez choreografkę Weronikę Pelczyńską. Ten dzień zakończą akustyczne, ambientowe jam session i open mic, którymi zaopiekują się tym razem Agnieszka Żulewska i Mateusz Górski.