EN

5.11.2020, 13:35 Wersja do druku

Warszawa. "To my jesteśmy przyszłością!" otworzy Festiwal Korczaka

6 listopada o godz. 11.00 odbędzie się streaming spektaklu „To my jesteśmy przyszłością!” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Prezentacja otwiera 24. edycję Festiwalu Korczaka i będzie dostępna na stronie i profilu FB festiwalu.

fot. Marcin Oliva Soto

Spektakl „To my jesteśmy przyszłością!” to teatralna utopia, na potrzeby której powołaliśmy wspólnotę osób w wieku 14-18 lat. Kim oni są? To już nie dzieci, ale jeszcze nie dorośli – młodzież, choć jak sami mówią: „nie chcemy być tak nazywani”. W ramach projektu „To my jesteśmy przyszłością!” Patrycja, Jessica, Agnieszka i Eryk próbują „uczłowieczyć młodość” i powiedzieć: „ZOBACZCIE NAS!”, chcą pokazać, że są grupą, która albo w debacie publicznej jest pomijana, albo, jeśli w ogóle się o niej mówi, to bez uwzględniania ich głosu. Nie inaczej jest zresztą w obszarze sztuki, w której nie posiadają swojej przestrzeni, będąc grupą najbardziej pomijaną także przez twórców.

Przez rok pracy w Laboratorium Nowego Teatru Kuba Skrzywanek spotykał się z kilkudziesięcioma  młodymi ludźmi, z którymi nie tylko rozmawiał o teraźniejszości, ale przede wszystkim fantazjował o przyszłości. Do pracy nad spektaklem Skrzywanek  zaprosił cztery osoby. Przyszła Pani Prezydent, Mistrzyni Ucieczek, Fanka K-Popu i Człowiek, którego nie ma, wspólnie opowiadają o świecie, w którym nie ma ojców, jest za to kara śmierci. Gdzie nadal nie wiadomo czym jest norma i kto powinien o niej decydować, za to pewnym jest, że wszystkim doskwiera samotność i są ofiarami przemocy, głównie sprowokowanej własną odmiennością.

W efekcie tego spotkania powstał spektakl-hybryda: teatr dokumentalny, w którym indywidualne historie i osobiste przeżycia, przenikają się z fantazyjnymi wyobrażeniami przyszłości, marzeniami oraz komentującymi teraźniejszość hejt speachami. Czego chcą bohaterowie spektaklu? Przede wszystkim chcą przeciwstawić się przemocy i konieczności decydowania o sobie tu i teraz. Mówią: „nie ma dorosłych, nie ma też młodzieży – wszyscy jesteśmy ludźmi!”. Próbując mówić jednym głosem, ciągle mówią innymi, snują inne wyobrażenia swojej przyszłości, która będzie również naszą przyszłością.

Spektakl powstał w ramach Laboratorium Nowego Teatru, autorskiego programu Teatru Nowego Proxima, którego celem jest zagwarantowanie młodym artystom teatru możliwości kształcenia się pod opieką wybitnych artystów oraz danie im szansy na realizację własnych projektów artystycznych. Projekt finansowany był ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Goethe-Institutu.

Premiera spektaklu odbyła się 19 i 20 października 2019 roku w Krakowie.

korczak-festiwal.pl

facebook.com

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne