EN

17.08.2020, 10:01 Wersja do druku

Warszawa. Teatralnie na Festiwalu Singera

22 sierpnia rusza XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

fot. Bartek Warzecha

Na tegorocznej edycji Festiwalu Warszawa Singera zobaczymy przegląd najlepszych przedstawień warszawskiego Teatru Żydowskiego, m.in. „Jak w przedwojennym kabarecie”, „Szabasową dziewczynę”, „PeKiN”, „Dziś wieczorem: Lola Blau”, „Ginczanka. Chodźmy stąd” czy „Balkon Goldy”, spektakle kabaretowe sceny letniej oraz duński spektakl muzyczny „Job – prosty człowiek”. XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 22-30 sierpnia. 

Teatr z Danii

Spektakl duńskiego teatru OFF OFF/PRODUKTION „Job – prosty człowiek” w reż. Rolfa Heima, pokazany zostanie 25 sierpnia w warszawskim Centrum Kultury Łowicka. 

Zręczny dowcip i inteligentny humor oraz muzyczne zakorzenienie we wschodnioeuropejskiej tradycji klezmerskiej towarzyszy opowieści „Job” o historii emigracji Mendla Singera, żydowskiego nauczyciela, z domu w małej rosyjskiej wsi do „nowego świata” na nowojorskim Manhattanie w czasach, gdy świat stoi u progu I wojny światowej. To głęboko fascynujące połączenie muzyki, opowiadania i dramatu.

Sztuka oparta jest na powieści Josepha Rotha, jednej z kluczowych w światowej literaturze emigracyjnej, która pozostaje aktualna. 

Za rolę Mendela Singera i całej jego rodziny w spektaklu „Job”, znana duńska aktorka teatralna i filmowa Ina-Miriam Rosenbaum została nagrodzona najbardziej prestiżową nagrodą w teatrze duńskim - nagrodą Reumerta 2018 dla najlepszej aktorki 

Spektakle Teatru Żydowskiego

Warszawa Singera to doskonała okazja do obejrzenia spektakli warszawskiego Teatru Żydowskiego.

Na gościnnej scenie Teatru Kwadrat 22 i 23 sierpnia „Jak w przedwojennym kabarecie” w reż. Gołdy Tencer. Teatr Żydowski zaprosi na scenę warszawskiego przedwojennego warszawskiego kabaretu, na której pojawią się szansonistki, tancerki, humoryści. Lubimy, to, co znamy, czyli „tour de chant” szlagierów i monologów tamtych lat. I jak w przedwojennej Warszawie - repertuar polski i żydowski: „Brunetki, blondyki”, „Ta mała piła dziś i jest wstawiona”, „Majn jidisze mame”, „Chiri bim, chiri bom” i dużo, dużo, dużo więcej… 

fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska

26 i 27 sierpnia na scenie Ośrodka Kultury Arsus „Szabasowa dziewczyna” w reż. Marcina Sławińskiego, przebojowa komedia Daniela Simona, od którego komediowych tricków uczył się Woody Allen. To zabawna historia pary narzeczonych, opowiedziana w kontekście poznawania religii judaistycznej i mozolnej nauki żydowskich zwyczajów chcącej przejść na judaizm narzeczonej głównego bohatera. 

Bogato przedstawia się też festiwalowy repertuar Sceny Kameralnej im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorskiej 35. 

„Ginczanka. Chodźmy stąd” w reż. Krzysztofa Popiołka, planowany na 26 sierpnia, to muzyczno-poetycka opowieść o zbyt krótkim życiu utalentowanej Zuzanny Ginczanki, poetki międzywojnia, choć bardzo młodej, to już docenionej przez Gombrowicza, Tuwima i krąg Skamandrytów. W roli Ginczanki Ewa Dąbrowska, której towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu Andrzeja Perkmana. Ginczanka, która w ostatnich latach stała się właściwie ikoną, na Festiwalu Warszawa Singera powróci kilkakrotnie. 

„Dziś wieczorem: Lola Blau” Georga Kreislera, z piosenkami Andrzeja Ozgi, w reżyserii Leny Szurmiej to najmniejszy musical świata - mimo że nostalgiczna, to okraszona czarnym humorem opowieść o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach wielu żydowskich artystów XX wieku. Historia o rodzącym się i dochodzącym do głosu faszyzmie opowiedziana słowami i znakomitymi piosenkami kabaretowymi.  W roli tytułowej Monika Chrząstowska. Towarzyszy jej aktor Rafał Rutowicz a także Jacek Mazurkiewicz na kontrabasie. Spektakl zostanie pokazany 28 sierpnia. 

23 sierpnia na festiwalu zagości jedna z ostatnich premier Teatru Żydowskiego - „Balkon Goldy” w reż. Marty Miłoszewskiej. Polska prapremiera sztuki Williama Gibsona, amerykańskiego monodramu o premier Goldzie Meir, najdłużej granego „one-woman show” na Broadwayu, odbyła się 8 listopada 2019, a w rolę „żelaznej damy Izraela” wcieliła się Ernestyna Winnicka. Sztuka opowiada nie tylko biografię Goldy Meir, jej drogę z Milwaukee do stanowiska premiera Izraela, ale przybliża jedną z najbardziej fascynujących karier XX wieku. Przede wszystkim zaś jest opowieścią o emancypacji kobiety, która postanowiła sprzeciwić się światu mężczyzn. Golda Meir mówi swój monolog z perspektywy całego życia, ale zanurzając się w przeszłość, raz po raz wpada w sam środek historii, również tej pisanej wielką literą, i ponownie rządzi światem. 

fot. Andrzej Wencel

Klimat powojennej Warszawy i najsłynniejszy stołeczny budynek są bohaterami spektaklu „PeKiN” w reż. Agaty Biziuk, zrealizowanego we współpracy z Teatrem Papahema. Spektakl „PeKiN” opowiada historię budynku, a zarazem historię Polski w szerokim kontekście - socjologicznym, estetycznym, emocjonalnym. Ten spektakl to wycieczka w czasie i przestrzeni, w której przewodnikiem jest Wiatr Historii, a eksponatami - ludzie, rzeźby i duchy. To opowieść o postawie wobec komunizmu i transformacji, o lękach i kompleksach, spełnionych i niespełnionych marzeniach, a także o tym, że stosunki polsko-żydowskie stanowią istotny element naszej zbiorowej tożsamości. Spektakl w konwencji niestroniącego od żartu stylistycznego collage'u ukazuje zjawisko, jakim jest Pałac Kultury i Nauki, w całej jego złożoności. „PeKiN” w ramach festiwalu Warszawa Singera będzie można obejrzeć dwukrotnie 30 sierpnia. 

Scena Letnia 

Na Letniej Scenie przy ul. Senatorskiej 35 odbywać się będą kabaretowe spektakle, czytania performatywne i recitale aktorów Teatru Żydowskiego oraz koncerty i spotkania zaproszonych gości festiwalowych. 

REZERWACJE I BILETY

Cały program festiwalu dostępny jest na stronie: www.festiwalsingera.pl/program-festiwalu, a wszystkie aktualne informacje na stronie www.festiwalsingera.pl oraz na FB www.facebook.com/FestiwalSingera. Szczegółowe informacje o programie teatralnym na Festiwalu Warszawa Singera dostępne są na stronie teatru: www.teatr-zydowski.art.pl 

Bilety na imprezy biletowane są do kupienia poprzez stronę Teatru Żydowskiego www.teatr-zydowski.art.pl i na stronie www.ebilet.pl oraz w kasach Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56. Kasy teatru są czynne od 5 sierpnia. Przy ulicy Senatorskiej 35 działać będzie biuro festiwalowe, w którym będzie można zarezerwować miejsca na imprezy bezpłatne. Tam też dostępny jest katalog Festiwalu Warszawa Singera wraz ze szczegółowym programem. 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne