EN

17.08.2020, 09:47 Wersja do druku

Pasja tańczenia

Barbara Bittnerówna i Witold Gruca – legendarna para taneczna lat 50. XX wieku. Zdobywali nagrody na międzynarodowych pokazach, byli gwiazdami Opery Warszawskiej, stworzyli znany duet taneczny „Arabeska”, którego występy przyciągały tłumy. Ich zdjęcia zdobiły okładki gazet. Tańczyli aż do sześćdziesiątki.

mat. organizatora

W tańcu koncentrowali się na warstwie emocjonalnej, co było jedną z przyczyn ich sukcesu. Na konkursie baletowym w Vercelli we Włoszech w 1956 r. zdobyli główną nagrodę, mimo, że byli tylko obserwatorami. Codziennie zakradali się do Sali prób i ćwiczyli układy. Przez przypadek zobaczyli ich członkowie jury. Układy spodobały się im tak bardzo, ze zaproszono ich do udziału w finale konkursu. Bittnerówna zaniemówiła z wrażenia i chciała się wycofać, ale Gruca zwrócił się do niej słowami: „Basiu, zatańczymy…”. Zatańczyli wszystkie układy kończąc sekwencją „The Man I Love” do muzyki George’a Gershwina. Zdobyli pierwsza nagrodę.  

Słowa Witolda Grucy zostały wykorzystane, jako tytuł albumu „Basiu, zatańczymy…” wydanego przez Fundacje Artystyczną PERFORM. W 2018 roku Centrum Sztuki Tańca we współpracy ze Stowarzyszeniem Związku Artystów Polskich ZASP zrealizowano wystawę fotograficzną poświęconą ich twórczości. Album jest dokumentacją tej wystawy. Zdjęcia, a także dołączony do albumu film w reżyserii Piotra Janowczyka ukazują, dlaczego para tych tancerzy jest w swojej sztuce ponadczasowa. Wśród fotografii znajdują się zdjęcia samego mistrza Edwarda Hartwiga, ale także wiele zapomnianych sesji dawnych fotografów: Stefana Arczyńskiego, Tadeusza Kubiaka czy Marka Langdy. Fotografie uzupełnione są przez krótkie rozmowy wspomnieniowe z pedagogiem i tancerką, przewodniczącą Sekcji Baletu ZASP Barbarą Sier-Janik, znawcą opery i baletu Sławomirem Pietrasem i choreografem Emilem Wesołowskim. Dołączony do albumu film ukazuje fragmenty ich układów tanecznych, m.in. sceny z baletu „Romeo i Julia” do choreografii Jerzego Gogóła, wystawiony w Operze Warszawskiej w 1954 r., fragmenty układu „Papyrus” wg muzyki Kyle’a Prestona, wspomniany już układ wg Gershwina oraz wspomnienia, które możemy przeczytać w początkowej części albumu, a także komentarze współczesnych tancerzy Polskiego Balet Narodowego: choreografa Roberta Bondary oraz solistek Dominiki Krzysztoforskiej i Marty Fiedler, które pokazują z perspektywy XXI wieku, rolę tej pary w historii polskiego baletu.

Film kończy układ, którym Barbara Bittnerówna i Witold Gruca wygrali konkurs  w Vercelli. Układ do choreografii Anny Hop w wykonaniu Adama Kozala i Izabeli Milewskiej odwzorowuje tę historyczna już perełkę taneczną.

Album i film są hołdem złożonym tej legendarnej parze tanecznej.

„Basiu, zatańczymy…”, Fundacja Artystyczna PERFORM, Warszawa 2019.

Źródło:

Materiał własny

Autor:

Ewa Gałązka