EN

23.04.2021, 15:17 Wersja do druku

Warszawa. Teatr Syrena kończy pracę nad „Bitwą o tron” zamkniętą premierą

Dziś w Teatrze Syrena odbędzie się zamknięta premiera spektaklu „Bitwa o tron. Musicalowy talent show” o polskich królach elekcyjnych. Premiera dla publiczności planowana jest na czerwiec.

fot. Michał Heller

Spektakl jest utrzymany w konwencji telewizyjnych programów z gatunku talent show. Tym razem o uznanie widowni zabiega ośmiu polskich królów - każdy z przebojową piosenką. Są one inspirowane muzyką krajów, z których pochodzili władcy: w estetyce Abby śpiewa wywodzący się ze szwedzkich Wazów Zygmunt III, pochodzący z Saksonii August Mocny łączy metalowe brzmienia bliskie zespołowi Rammstein z mozartowską arią itd. Prowadzącymi show są postaci ks. Piotra Skargi i o. Augustyna Kordeckiego – to nawiązanie do epoki, w której przedstawiciele duchowieństwa byli głównymi komentatorami życia publicznego. Ale historia Polski to nie tylko mężczyźni i toczone przez nich bitwy, o czym przypomną jurorki naszego show – matki, siostry, żony i kochanki polskich władców. I to one upomną się o miejsce kobiet w Polskiej historii. 

„Bitwa o tron” to autorski musical Syreny – za libretto i reżyserię odpowiada Jacek Mikołajczyk, zastępca dyrektorki teatru ds. artystycznych, z kolei kompozytorem jest Tomasz Filipczak – kierownik muzyczny naszej sceny. W obsadzie znalazł się cały zespół teatru oraz aktorzy występujący już w naszych musicalach.

- Zaczęło się od mojej fascynacji dynastią Wazów. Potem w głowie pojawił się pomysł innego spojrzenia na królów: odkurzenia ich, pokazania, że to pełnokrwiste postaci, często kontrowersyjne, zaskakujące i – czego już nie pamiętamy ze szkoły – bardzo ciekawe! – opowiada Jacek Mikołajczyk. - Temat królów elekcyjnych skojarzył mi się z konwencją talent show. W końcu elekcja to wybory, a więc widowisko, pojedynek, walka o głosy, słowem - wielkie przedstawienie.

Światowy musical od kilku lat intensywnie przygląda się historii, inscenizuje ją i popularyzuje. Najbardziej znane spektakle tego gatunku to utrzymany w estetyce rapu „Hamilton” o jednym z Ojców-Założycieli USA oraz brytyjskie „Six”, w którym sześć żon króla Henryka VIII sportretowano jako członkinie girls bandu. 

Premiera „Bitwy o tron” była kilkukrotnie przekładana z powodu obostrzeń dla teatrów. Piątkowy zamknięty pokaz kończy pracę nad spektaklem. Jeśli działalność instytucji kultury będzie odmrożona po majówce, premiera „Bitwy o tron” dla widowni odbędzie się na początku czerwca. Wcześniej Syrena planuje zagrać inne musicale ze swojego repertuaru: „Kapitan Żbik i żółty saturator”, „Rodzina Addamsów”, „Rock of Ages” oraz „Next to normal”. 

Posłuchaj wybranych piosenek z „Bitwy o tron” można posłuchać na platformie SoundCloud.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne