Od września 2024 r. Teatr Lalka wkracza w przestrzeń zmian pod nowym kierownictwem Joanny Zdrady, reżyserki i kuratorki teatralnej, która od lat działa w obszarze teatru dla młodej publiczności.
Nowy program teatru ma na celu stworze nieprzyjaznej przestrzeni artystycznego dialogu dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Teatr Lalka ma stać się miejscem wspierającym wspólnotowość, reagującym na społeczne przemiany oraz wpisującym się w nowe kierunki pedagogiki teatru.
Nowy repertuar Teatru Lalka przewiduje realizację kanonicznych tekstów literackich dla dzieci, które od zawsze stanowiły trzon programowy tego teatru. Klasyczna literatura dziecięca odczytywana będzie jednak na nowo, wpisywana we współczesne konteksty i prezentowana w nowych, atrakcyjnych formach. Jednocześnie planujemy prezentację dramaturgii współczesnej oraz szeroko pojęte działania edukacyjne i społeczne. Program artystyczny obejmie grupy widzów dotąd słabo reprezentowane w Lalce: najmłodsze dzieci od 0,5 roku życia oraz młodzież.
Sezon 2024/2025 w Lalce to sezon kobiet-reżyserek. Do współpracy zaproszone zostały wybitne artystki: Karolina Maciejaszek, Julia Szmyt, Pamela Leończyk i Magdalena Miklasz. Ula Kijak będzie kuratorką cyklu czytań performatywnych podejmujących trudne tematy psychologiczne i społeczne dotyczące młodzieży i dzieci.
Plan repertuarowy na sezon 2024/2025
KUBUŚ, JAKIEGO NIE ZNACIE
kategoria wiekowa: 6+
reżyseria: Joanna Zdrada
Przygody najsłynniejszego Misia świata inspirowane powieścią A. A. Milne. Historia Kubusia jest dla twórców spektaklu pretekstem do świątecznej opowieści o relacjach między ojcem i synem, o potrzebie budowania bliskości w rodzinie patchworkowej oraz o tym, jak ważnym czynnikiem w tworzeniu relacji jest sztuka. Scenariusz spektaklu tworzy Artur Pałyga, jeden z najpopularniejszych polskich dramatopisarzy.
WYOBRAŹNIA
kategoria wiekowa: 4+
reżyseria: Julia Szmyt
Żyjemy w czasach kryzysu wyobraźni – zarówno my, dorośli, jak i nasze dzieci obcujemy na co dzień z dookreślonymi, doprecyzowanymi treściami, które nie pozostawiają pola do interpretacji. Czy wyobraźnia jest nam w ogóle potrzebna?
Proponujemy eksperyment: przenieśmy się wspólnie do pracowni artysty – laboratorium, w którym postaramy się wspólnie odpowiedzieć na pytanie – czy wyobraźnia jest jeszcze przydatna?
HARUN I MORZE OPOWIEŚCI
kategoria wiekowa: 8+
reżyseria: Karolina Maciejaszek
Spektakl oparty na powieści Salmana Rushdiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. „Harun i morze opowieści” został napisany przez autora jako prezent dla swojego syna. Rushdie przenosi nas w świat pełen magii, w którym
bohaterowie wyruszają na misję ratowania opowieści przed złymi mocami. Inspirowany baśniami spoza europejskiego kanonu spektakl pokaże, że słowa mają moc kreowania rzeczywistości, a prawo do opowiadania historii jest fundamentem wolności i niezależności.
WIDOK Z OKNA*
kategoria wiekowa: 12+
reżyseria: Pamela Leończyk
„Widok z okna” na podstawie sztuki Volkera Schmidta będzie czułą opowieścią o rodzeństwie i o ich próbie ucieczki przed domem, który niestety nie spełnia roli bezpiecznego miejsca. To historia o potrzebie decydowania o sobie i sprzeciwie wobec nadużyć. To również spektakl o trudnej, pełnej zależności relacji rodzeństwa: Zuzy – gniewnej, ale odpowiedzialnej oraz jej Brata, pogodnego chłopaka z niepełnosprawnością intelektualną. Nieoczekiwanie młodzież znajduje oparcie w sąsiadce, nawiązując międzypokoleniową relację.
HOBBIT**
kategoria wiekowa: 10+
reżyseria: Magdalena Miklasz
Spektakl na podstawie kultowej powieści J.R.R. Tolkiena „Hobbit” to opowieść o odwadze, przygodzie i wyjściu poza własną strefę komfortu. Dokąd może nas zaprowadzić podróż w nieznane? Czy warto zaryzykować? Przełożenie tej epickiej historii na język teatru to nie lada wyzwanie – razem z Bilbem Bagginsem wybierzemy się w świat pełen niebezpieczeństw i cudownych odkryć, inspirując do podjęcia własnej życiowej przygody.
* Spektakl powstaje we współpracy z Centrum Sztuki Włączającej/Teatr 21.
** „Hobbit” jest lekturą obowiązkową w szkole podstawowej.