EN

14.02.2025, 15:09 Wersja do druku

Warszawa. Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka dołączył do Unii Polskich Teatrów

Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka w Warszawie dołączył do Unii Polskich Teatrów. Witamy ponownie w gronie teatrów unijnych – napisano w piątek na stronie Związku Pracodawców Unia Polskich Teatrów.

Na czele Zarządu Związku Pracodawców Unia Polskich Teatrów (UPT) stoi prezeska Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi.

Związek Pracodawców UPT został założony 13 maja 2003 r. "Podstawowym celem Związku jest ochrona praw i reprezentowanie interesów zrzeszonych w nim pracodawców wobec związków zawodowych pracowników i organów administracji publicznej" - napisano w statucie organizacji.

Wśród innych zadań UPT wymieniono: "reprezentowanie na szczeblu ogólnokrajowym społecznych i ekonomicznych interesów zrzeszonych pracodawców; jednoczenie zrzeszonych pracodawców wokół działań zmierzających do rozwoju życia kulturalnego oraz realizacji wspólnych interesów pracodawców; oddziaływanie na kształtowanie ustawodawstwa wspierającego rozwój kultury polskiej i stosunków pracy w instytucjach kultury, uwzględniające prawa i interesy zrzeszonych pracodawców; wspieranie działań zrzeszonych pracodawców w zakresie realizacji ich działań statutowych; pomoc w wypracowywaniu standardów zatrudnieniowych stosowanych przez zrzeszonych pracodawców, nie wyłączając standardów stosowanych przy zatrudnianiu osób zarządzających teatrami; współdziałanie z innymi organizacjami pracodawców oraz organizacjami kulturalnymi i gospodarczymi w kraju i za granicą; podejmowanie działań na rzecz współpracy ze związkami zawodowymi i innymi organizacjami zawodowymi, w celu wspierania rozwoju kultury; podejmowanie inicjatyw i działań zmierzających do podnoszenia poziomu wiedzy i kwalifikacji zrzeszonych pracodawców w zakresie stosunków pracy, prawa, zarządzania, ekonomii i finansów.

Do UPT należą czołowe teatry dramatyczne w Polsce, m.in.: Teatr Narodowy w Warszawie, Teatr Współczesny w Warszawie, Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie i Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.

Źródło:

PAP