EN

17.11.2020, 16:47 Wersja do druku

Warszawa. Teatr Ateneum posadzi drzewa upamiętniające trzech wybitnych dyrektorów

Inne aktualności

Teatr Ateneum w środę na Skwerze Khala posadzi drzewa upamiętniające swoich trzech wybitnych dyrektorów: Stefana Jaracza, Janusza Warmińskiego, Gustawa Holoubka i aktorów – Aleksandrę Śląską oraz Henryka Łapińskiego – poinformowała PAP Marzena Dąbrowska z teatru.

"18 listopada odbędzie się niezwykle dla teatru ważna uroczystość. Na Wybrzeżu Kościuszkowskim, w alei klonów pojawią się cztery nowe drzewa - mam nadzieję, że kiedyś równie dorodne, jak te, co rosną klony - ale związane z Teatrem Ateneum. Mianowicie, poświęcone wybitnym osobom, które w tym teatrze pracowały, które ten teatr zakładały, które ten teatr tworzyły" - zapowiedział dyrektor artystyczny Teatru Ateneum Wojciech Adamczyk.

"Klony zwyczajne ozdobią Powiśle i będą przypominać o wybitnych osobowościach, które przez lata ożywiały życie artystyczne dzielnicy. Bezpośrednio obok siebie zostaną posadzone drzewa zadedykowane trzem wielkim dyrektorom Teatru Ateneum" - napisała specjalistka ds. PR teatru Marzena Dąbrowska.

Zaznaczyła, że "jeden z klonów upamiętni Stefana Jaracza (1883-1945) wybitnego aktora, w latach 30. XX wieku dyrektora, a dziś patrona Teatru Ateneum".

"Drugi zadedykowany będzie Januszowi Warmińskiemu, reżyserowi i legendarnemu dyrektorowi Teatru Ateneum w Warszawie w latach 1952-1958/1960-1996 oraz Aleksandrze Śląskiej, wspaniałej aktorce tej sceny (prywatnie żonie Janusza Warmińskiego). Trzecim drzewem uhonorowana zostanie pamięć Gustawa Holoubka (1923-2008), znakomitego aktora, a w latach 1996-2008 dyrektora artystycznego Teatru Ateneum w Warszawie" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Dąbrowska wyjaśniła, że drzewo, "które będzie posadzone najbliżej ul. Jaracza będzie poświęcone Henrykowi Łapińskiemu, niezapomnianemu aktorowi Teatru Ateneum, w którym spędził całe swoje zawodowe życie, w sumie sześćdziesiąt cztery lata". "Ten klon ufundowany jest przez Związek Zawodowy Pracowników Teatru Ateneum w dowód wdzięczności i pamięci o Panu Henryku" - dodała.

"Zespół Teatru Ateneum będzie dbał o posadzone klony, aby mieszkańcy Powiśla i widzowie przychodzący na spektakle mogli cieszyć nimi oczy. Pandemia kiedyś się skończy, a wtedy spacery do teatru będą zaczynać i kończyć się wśród pięknych drzew" - napisano w informacji.

Początek akcji - 18 listopada o godz. 12 na Skwerze Khala.

Źródło:

PAP