„Rewolucja której nie było” Teatru 21 zostanie zaprezentowana na jednym z najważniejszych czeskich międzynarodowy festiwali teatralnych.
29 maja, w ramach międzynarodowego festiwalu teatralnego Divadelní svět Brno (Świat Teatru w Brnie), wystąpi polski Teatr 21. Nagrodzony Paszportem POLITYKI zespół Teatru 21, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem, pokaże czeskiej publiczności jeden ze swoich flagowych spektakli pt. „Rewolucja, której nie było”.
Spektakl "Rewolucja, której nie było" inspirowany jest czterdziestodniowym protestem osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin w Sejmie RP. Przedstawienie nie jest rekonstrukcją wydarzeń, a raczej grą ze znaczeniami i emocjami towarzyszącymi protestowi, który wiosną 2018 roku obserwowała cała Polska. Wydarzenia te zostawiły po sobie nie tylko rozczarowanie i bolesne świadectwo marginalizacji potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pozostały po nich także archiwalia – transparenty, listy i pocztówki pisane do protestujących oraz przez nich samych. Korzystają z nich aktorzy „Rewolucji, której nie było”, ze sceny pytając o to, co wydarzyło się w Sejmie, o wizerunek osób z niepełnosprawnościami w Polsce, a w końcu także o to, czy środowisko osób z niepełnosprawnościami może się zintegrować we wspólnej sprawie. Teatralna rewolucja daje widzom i aktorom szansę sprawdzenia, czy społeczne przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami mają zrezygnować z rozwoju w obszarze zawodowym, ograniczyć swe potrzeby do minimum socjalnego, a swoje życie prywatne do przebywania w mieszkaniach i specjalistycznych ośrodkach – jest zgodne z ich potrzebą.
Divadelní svět Brno jest jednym z najważniejszych i największych festiwali teatralnych w Czechach. Organizowany jest rokrocznie przez Národní divadlo Brno (Narodowy Teatr w Brnie) od 2010 roku. Tegoroczna edycja odbywa się od 24 do 29 maja 2022 w kilku teatrach na terenie Brna. Oprócz „Rewolucji, której nie było” Teatru 21 brneńskiej publiczności zaprezentowane zostanie także inne przedstawienie z Polski – „Cząstki kobiety” ze stołecznego teatru TR Warszawa, z którym już wkrótce Teatr 21 rozpocznie koprodukcję nowego spektaklu.
Szczegóły na stronie festiwalu: divadelnisvet.cz
***
Teatr 21 – aktywny od 2005 roku zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. Teatr 21 stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 zespół został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii “Teatr “.
Centrum Sztuki Włączającej – prowadzona przez Teatr 21 od 2020 roku społeczna instytucja kultury współfinansowana przez m.st. Warszawę, w całości poświęcona twórczości artystów z niepełnosprawnościami. Centrum Sztuki Włączającej i Fundacja Teatr 21 planują otworzyć swoją siedzibę na warszawskiej Pradze Północ, jednak ciągle zbierane są fundusze na niezbędny remont tego miejsca. Spektakl "Królestwa" powstał w ramach trzeciego sezonu Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 zatytułowanego “Nie zostawiaj nikogo w tyle”, dotyczącego roli idei bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju w pracy na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami w polu kultury i sztuki. Remont Centrum Sztuki Włączającej można wspierać na stronie: zrzutka.pl
Spektakl powstała w ramach projektu “Niepełnosprawność i społeczeństwo” realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21, ze środków m.st. Warszawy.