EN
19.08.2022, 13:11 Wersja do druku

Warszawa. Szef UdSKiOR na premierze spektaklu „Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej”

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w piątek weźmie udział w organizowanej przez UdSKiOR oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich premierze spektaklu z udziałem aktorów Teatru Polskiego w Warszawie pt. „Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej”.

fot. proj. Kaja Łaszcz

Sztuka autorstwa Elżbiety Lewak w reżyserii Ewy Makomaskiej wystawiona zostanie w piątek o godz. 20 w ramach 13. Festiwalu Królewskie Arkady Sztuki na Zamku Królewskim w Warszawie.

Przed rozpoczęciem spektaklu planowane jest przemówienie ministra Kasprzyka. Po jego zakończeniu odbędzie się natomiast ceremonia wręczenia Medali "Pro Bono Poloniae" i "Pro Patria".

Scenariusz sztuki oparty na "Wspomnieniach wojennych" Karoliny Lanckorońskiej koncentruje się na mordzie 25 lwowskich profesorów i wykładowców wyższych uczelni oraz 18 członków ich rodzin i znajomych jakiego dokonali Niemcy rankiem 4 lipca 1941 r. na Wzgórzach Wuleckich.

"Autorka wspomnień przez wiele lat była jedyną depozytariuszką wiedzy o tej zbrodni, którą podczas przesłuchania wyjawił jej jeden z gestapowców pewny, że aresztowana nigdy żywa nie opuści więzienia. Temat mordu na lwowskich profesorach w przeciwieństwie do aresztowania profesorów krakowskich w ramach Sonderaktion Krakau długo nie był obecny w polskiej historiografii" - podkreślono w komunikacie UdSKiOR.

Karolina hr. Lanckorońska (ur. 11 sierpnia 1898 r. w Buchberg am Kamp - zm. 25 sierpnia 2002 r. w Rzymie) była arystokratką, historykiem sztuki, wykładowcą Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, pisarką, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem obozu koncentracyjnego Ravensbrück i oficerem prasowym 2. Korpusu Polskiego Polskich Sił Zbrojnych. Po 1945 r. jako działaczka polonijna we Włoszech stała się inicjatorką i współzałożycielką Polskiego Instytutu Historycznego w Rzymie. W 1994 r. przekazała na rzecz Zamku Królewskiego w Warszawie wyjątkową na skalę światową kolekcję sztuki, a także pamiątki należące do rodziny. Część dzieł sztuki przekazała także Zamkowi Królewskiemu na Wawelu.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne