EN
10.03.2022, 12:29 Wersja do druku

Warszawa. „Świat bez oczu” - spektakl taneczny dla dzieci niewidomych i niedowidzących na jedynych pokazach w stolicy

Kameralny i interaktywny spektakl taneczny „Świat bez oczu”, stworzony z myślą o młodych widzach z niepełnosprawnościami wzroku w wieku 1-6 lat, na jedynych pokazach w Warszawie już 20-21 marca. Przedstawienie otwiera trasę w ramach międzynarodowego projektu International Inclusive Arts Network „Making Waves” realizowanego dzięki wsparciu Perform Europe, którego polskim partnerem jest Teatr 21.

fot. Laura Vanseviciene

"Świat bez oczu" litewskiego teatru Dansema Dance Theater to przedstawienie, które otwiera świat tańca osobom, które nie widzą oczami, ale widzą poprzez odczuwanie wibracji ruchu, dotyk poruszających się ciał, słyszenie dźwięków ruchu. "Nasz spektakl przeznaczony jest dla niewidomych i niedowidzących dzieci w wieku 1-6 lat. Uważamy, że ta szczególna grupa odbiorców ma ograniczone możliwości odbioru tańca, ponieważ oferta takich spektakli nie jest zbyt szeroka. Tym spektaklem stwarzamy możliwość włączenia tej szczególnej grupy odbiorców do społeczności ludzi odbierających taniec” – mówią członkowie zespołu Dansema Dance Theater.

Taniec jest formą sztuki odbieraną głównie wizualnie. W spektaklu „Świat bez oczu” taniec prezentowany jest dzieciom poprzez dotyk i odczuwanie – zamiast słuchania dźwięków lub słownych instrukcji, wyjaśnień czy audiodeskrypcji. Artyści Dansema Dance Theatre uważają, że taniec, jako niewerbalna forma sztuki, powinien być odbierany bez słów. Ideą spektaklu jest prezentacja tańca poprzez estetycznie skonstruowane wzorce ruchowe prezentujące elementy sztuki tanecznej (przestrzeń, czas, energię) oraz poprzez odczuwanie różnych warstw scenografii i kostiumów. Specjalnie zaprojektowane stroje dwójki tancerzy pozwalają na zachowanie dystansu między tancerzem a dzieckiem, co jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa zgodnie z wymogami sanitarnymi. Dziecięca publiczność jest zaproszona do przyłączenia się do samodzielnego odkrywania i pozostania w procesie tak długo, jak będzie to dla niej interesujące.

Spektaklowi towarzyszą warsztaty dla tancerzy chętnych rozwijać swoje umiejętności w zakresie tworzenia inkluzywnych spektakli teatru tańca dla dzieci.

Spektakl "Świat bez oczu" będzie można zobaczyć 20 marca (godz. 11.00, 16.00)  oraz 21 marca (godz. 11.00) w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego(ul. Jazdów 1, 00-467 Warszawa). Bilet rodzinny w cenie 20 zł (w ramach jednego biletu uczestnikiem spektaklu jest dziecko z dysfunkcją wzroku i jego opiekun) można nabyć na stronie instytut-teatralny.pl

 Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu Perform Europe w ramach projektu Europe International Inclusive Arts Network ‘Making Waves!’

Perform Europe to finansowany przez Unię Europejską projekt, którego celem jest zmiana sposobu prezentacji sztuk performatywnych za granicą na bardziej integracyjną, zrównoważoną i trwałą poprzez testowanie nowych praktyk w zakresie objazdów i dystrybucji spektakli oraz opracowanie zaleceń politycznych dla przyszłego systemu wsparcia Unii Europejskiej. Ta 18-miesięczna podróż obejmuje fazę badawczą, uruchomienie platformy cyfrowej, testowanie systemu wsparcia oraz opracowanie zaleceń dotyczących polityki. Projekt Perform Europe jest finansowany przez Program Kreatywna Europa Unii Europejskiej i współzarządzany przez konsorcjum 5 organizacji: IETM – International network for contemporary performing arts, European Festivals Association (EFA), Circostrada, EDN – European Dancehouse Network i IDEA Consult.

Program Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne