EN

20.10.2020, 08:38 Wersja do druku

Warszawa. Sukienka na zmianę. O kostiumach w polskim kinie

FINA Wałbrzyska 3/5 zaprasza na spotkania poświęcone kostiumowi w polskim filmie. Cykl zainauguruje Życie rodzinne Krzysztofa Zanussiego, w którym zobaczyć można stroje zaprojektowane przez światowej sławy kostiumografkę, Annę Biedrzycką-Shepard. Wstęp wolny.

fot. Romuald Pieńkowski/ Fototeka FINA

Dobrze skrojony kostium opowiada historię, zanim jeszcze padną pierwsze słowa. Przemawia kolorem, fakturą, kształtem, stanem znoszenia. Mówi o przeszłości bohaterów, a czasem także o tym, co ich czeka.

W polskim kinie nieustannie powraca temat dziejowych przemian, powodujących ustrojowe i społeczne transformacje. Wszystkie one odciskające swój ślad także w kostiumach. Pokazywane filmy będą przyczynkiem do rozmów o tym, jak ubrania odzwierciedlały w filmach relacje między klasami społecznymi, jak przedstawiały ambicje całych pokoleń Polaków oraz jak definiowały luksus, ośmieszały nuworyszowskie wyskoki i kreśliły horyzonty wyrafinowania.

Szczególna uwaga poświęcona będzie bohaterkom: zawdzięczającym zachodzącym przemianom szybkie awanse w drabinie społecznej, pracującym w pocie czoła w imię lepszego jutra, a także barwnym osobowościom, wyrażającym ubiorem bunt wobec estetycznych i obyczajowych norm.

O swojej pracy opowiedzą wybitne polskie kostiumografki, których wszechstronne umiejętności pozwalają kreować na ekranie pełne charakteru postaci i zapadające w pamięć kadry. Kuratorką cyklu jest Jagoda Murczyńska – kulturoznawczyni, psycholożka, doktorantka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ.

Życie rodzinne, reż. Krzysztof Zanussi, 1971

Życie rodzinne jest jednocześnie mocnym ekranowym debiutem Mai Komorowskiej, która rozstała się właśnie z teatrem Grotowskiego, jak i światowej sławy polskiej kostiumografki, Anny Biedrzyckiej-Sheppard. Spod jej ręki wyszły stroje, dające postaci granej przez Komorowską tak charakterystycznego rysu.

Film Zanussiego to, jak pisał historyk kina Tadeusz Szczepański, „godny Viscontiego malowniczy obraz zepchniętej na ubocze i zapomnianej, bo oficjalnie wyklętej warstwy społecznej, czyli przedwojennego mieszczaństwa”. Opowiada o żyjącym i pracującym na Śląsku młodym inżynierze Wicie (Daniel Olbrychski), który po latach nieobecności wraca do zrujnowanego domu rodzinnego pod Warszawę.

Seans Życia rodzinnego odbędzie się w środę 28 października o godz. 19:00.

W kolejnych miesiącach planowane są pokazy oraz spotkania wokół Wesela Andrzeja Wajdy (kostiumy Krystyna Zachwatowicz) oraz Hiszpanki Łukasza Barczyka (kostiumy Dorota Roqueplo i Andrzej Szenach).

Wstęp bezpłatny. Limit miejsc: 30

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne