EN

15.07.2021, 10:14 Wersja do druku

Warszawa. Stypa, która zmieni świat

Inne aktualności

Krystian Lupa wyreżyseruje spektakl „Imagine 2", inspirowany Johnem Lennonem i jego piosenkową utopią.

Spektakl będzie miał premierę w lutym 2022 roku w warszawskim Teatrze Powszechnym pod szyldem europejskiego projektu Prospero. Łączy on prestiżowe sceny - w tym Schaubühne Berlin i paryski Odéon-Théâtre de l'Europe - oraz telewizję Arte. Przedstawienie ruszy w tournée i będzie dostępne na specjalnej platformie VOD.

Krystian Lupa napisał w swoim dzienniku:

„Imagine mój drogi Krystianie. Musi się coś stać z nami! Od tego trzeba zacząć, bez tego nic się nie stanie. Tego nie zainicjuje żadne G7, żadne spotkanie polityków... politycy mogą nas zaprowadzić tylko do kolejnej wojny (...) Co mówi Lennon w swoim tekście? Zwolnienie się od tego wszystkiego, co jest powodem wzajemnych nienawiści i wojen".

Kanwą będzie spotkanie wielkich postaci XX wieku, w tym artystów:

„Kim są ci ludzie na tej stypie, którzy może nigdy się nie spotkali, a może byli przyjaciółmi jedynie przez powinowactwo marzeń?... Andy Warhol, Thomas Bernhard, Caspar Hauser, Carl Gustaw Jung, Sylvia Plath, Albert Einstein, Marilyn Ferguson - media i twórcy wizji nowego człowieka... to tylko garść przypadkowych nazwisk inicjujących poszukiwanie materii myślowej i literackiej oplatającej lub przenikającej ten temat..." - napisał Krystian Lupa 16 czerwca.

Wcześniej czytamy:

„John Lennon...

Właśnie został zamordowany...

A może wiele lat temu?

A może jesteśmy świadkami innego morderstwa, dziwnie podobnego, nie! Prawie identyczny, dokładnie taki sam jak ten przed drzwiami Dakoty? Jest stypa, a może to po prostu spotkanie starych znajomych marzycieli, które jest jak stypa...? Jeden z nas przygotował na tę okazję SPEKTAKL".

To nie pierwszy spektakl inscenizatora inspirowany biografią wybitnego artysty. 15 lat temu na Scenie Kameralnej Starego Teatru w Krakowie odbyła się premiera „Factory 2", przedstawienia poświęconego Andy Warholowi oraz jego współpracownikom, przyjaciołom.

Tytuł oryginalny

Stypa, która zmieni świat

Źródło:

„Rzeczpospolita” nr 162

Autor:

j.c.

Wątki tematyczne