EN

4.05.2021, 10:40 Wersja do druku

Warszawa. STUDIO teatrgaleria: Wolna przestrzeń

Prace Józefa Robakowskiego, Wilhelma Sasnala czy Tadeusza Rolke (na wystawie „Rozspojone” od 10 maja w Galerii Studio), start plenerowych wydarzeń kulturalnych na Placu Defilad w Noc Muzeów (od 15 maja) oraz premierowy spektakl „Raj. Potop” w reżyserii Grzegorza Jaremki (29 maja) to propozycja STUDIO na otwarcie instytucji kultury w maju.

fot. mat. teatru

WYSTAWA. Całodzienny wernisaż wystawy „Rozspojone” 10 maja w Galerii STUDIO

Po majówce otwierają się etapowo instytucje kultury. W dniu 10 maja (poniedziałek) w Galerii STUDIO rozpocznie się wystawa „Rozspojone” kuratorowana przez Arkadiusza Półtoraka (całodzienny wernisaż w godz. 12.00-21.00). Zbiorowe milczenie, spojrzenie z ukrycia i uścisk dłoni – to tylko trzy z wielu figur doświadczenia wpisanych w prace na wystawie. Artyści: Kaya Behkalam, Przemysław Czepurko, Monika Drożyńska, Cilia Erens, Mahmoud Khaled, Jasmina Metwaly, Józef Robakowski, Tadeusz Rolke, Wilhelm Sasnal odnoszą się do zaniku społecznych więzi – lub też do prób ich odbudowy w okolicznościach, które nie sprzyjają spontanicznej komunikacji między ludźmi i rozwojowi codziennych relacji opartych na zaufaniu. Na wystawie w Galerii Studio widzowie będą mogli przyjrzeć się tej zmianie w dwóch kontekstach: w Polsce po 1981 roku i w Egipcie po klęsce tzw. arabskiej wiosny. 15 maja (sobota), w Noc Muzeów galeria będzie działać hybrydowo. Stacjonarnie można będzie zobaczyć wystawę do północy przy obowiązujących obostrzeniach oraz w formie onlinowego oprowadzania kuratorskiego na FB galerii. Wystawa potrwa do 18 lipca.

PREMIERA. „Raj. Potop” w reż. Grzegorza Jaremki od 29 maja

Na Scenie Malarnia teatru trwają próby do spektaklu w reżyserii Grzegorza Jaremki „Raj. Potop” na podstawie pierwszej części „Trylogii klimatycznej” Thomasa Köcka. W imponującej swoim rozmachem Trylogii” Köck łączy dramat rodzinny ze sztuką historyczną, a thriller polityczny z tomikiem poezji. Powieść austriackiego pisarza jest liczącym się głos nie tylko dla młodego pokolenia, ale o znaczeniu uniwersalnym dla ratowania planety, relacji międzyludzkich i strategii przetrwania. Rzeczywistość pandemiczna dopisała kontekst determinacji, z jaką problemy ekologii oddziałują na nasze zdrowie i de facto życie - podkreśla Agencja Dramatu i Teatru Elżbieta Manthey, reprezentująca prawa autorskie w Polsce. W pierwszej części powieści zatytułowanej Raj. Potop”, która posłużyła jako punkt wyjścia do spektaklu, przesuwamy się po dwóch liniach akcji wiodących wzdłuż historii wyzysku. Raj. Potop ” jest świadectwem gorzkiego końca rodziny nuklearnej oraz porażki idealisty Nachtigala. Do współpracy przy spektaklu reżyser zaprosił Natalię Mleczak (scenografia i kostiumy), Bartosza Dziadosza (muzyka), Marka Kozakiewicza (reżyseria światła i video) i Agnieszką Kryst (choreografia). Na scenie zobaczymy Marcina Pempusia, Natalię Rybicką, Pawła Smagałę, Mateusza Smolińskiego, Ewelinę Żak, Martę Ziębę oraz Agnieszkę Kryst. Premierę spektaklu „Raj. Potop” zaplanowano na 29 maja 2021 r. (sobota), w dniu otwarcia teatrów po przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią. Bilety na wszystkie spektakle repertuarowe teatru dostępne są na www.teatrstudio.pl. Widzów z Białegostoku zapraszamy natomiast na spektakl „Koniec Eddym” w reżyserii Anny Smolar (31 maja, poniedziałek).

STUDIO działa również na vod.teatrstudio.pl. Na platformie spektakle repertuarowe: „Berlin Alexanderplatz” (reż. Natalia Korczakowska), „Chroma” (reż. Grzegorza Jaremko), „Dobrze ci tego nie opowiem” (reż. Anna Karasińska), „Kartoteka rozrzucona” (reż. Radosław Rychcik), „Matka Makryna” (reż. Irena Jun), „Metafizyka dwugłowego cielęcia” (reż. Natalia Korczakowska), „Powrót Tamary” (reż. Cezary Tomaszewski), „Serotonina” (reż. Paweł Miśkiewicz) oraz Złota skała. Opowieść o Robercie Brylewskim” (reż. Grzegorz Laszuk).

OD 15 MAJA - WYDARZENIA PLENEROWE NA PLACU DEFILAD

W minionym tygodniu rząd zapowiedział, że instytucje kultury zostaną otwarte po majówce. W związku ze zmianą terminu działania teatralne STUDIO przenosi na zewnątrz, tym samym przyspieszając projekt „Plac Defilad“ – oświadczył Dyrektor Teatru, Roman Osadnik.

Od 15 maja na Placu Defilad zobaczymy „Narkotyki” w reżyserii Oskara Sadowskiego na podstawie esejów Stanisława Ignacego Witkiewicza, patrona teatru (15-18 maja, godz. 20.30) oraz spektakl „Złota Skała. Opowieść o Robercie Brylewskim” Grzegorza Laszuka (22-24 maja, godz. 20.30). Na scenie obok aktorów Studio pojawiają się muzycy współczesnej warszawskiej alternatywy, dowodzeni przez Bartka Tycińskiego, współtwórcę słynnych Mitch & Mitch.

Premierowy koncert płyty „Wyspa” dla dzieci i ich rodziców duetu Jerz Igor w rozszerzonym składzieoraz godzinny fotokoncert, pokaz filmu dokumentalnego z wyselekcjonowanych zdjęć gromadzonych w Archiwum Protestów Publicznych (inicjatywa Rafała Milacha), ułożony i zmontowany przez artystkę Laurę Pawelę z muzyką skomponowaną specjalnie przez Avtomata (4 czerwca) rozpocznie siódmą edycję projektu „Plac Defilad”, po jednorocznej przerwie spowodowanej pandemią.

fot. Katarzyna Chmura

Chcemy, by Plac Defilad stał się w tym roku miejscem przypomnienia, podsumowania, ale też przepracowania tych doświadczeń. Chcemy, by Plac był z jednej strony przestrzenią, która pozwoli warszawiakom (po miesiącach pandemicznej przerwy) cieszyć się kontaktem z kulturą (w bezpiecznej formule działań na świeżym powietrzu), z drugiej – miejscem spokojnego, niespiesznego spotkania odległego od kultury eventu, spotkania nastawionego na zabawę, ale i na refleksję, przede wszystkim na współobecność niezapośredniczoną przez media elektroniczne – podkreśla Tomasz Plata, kurator projektu „Plac Defilad”.

W tegorocznym programie Placu Defilad m.in: Instalacja artystyczna Jadwigi Sawickiej (od 18 czerwca), nocne koncerty Marcina Maseckiego (od 8 lipca), koncert Mitch & Mitch z nowym programem złożonym z kompozycji Ennio Morricone (21 sierpnia), koncert urodzinowy Tomasza Stańki (10 lipca), cykl koncertów muzyki alternatywnej przygotowany przez Teo Oltera (od 12 czerwca), spektakl „To jest wojna” na podstawie powieści Klementyny Suchanow (6,7,8 sierpnia), pokazy filmowe we współpracy z Festiwalem Nowe Horyzonty (od 16 czerwca), Muzeum Sztuki Nowoczesnej (od 6 lipca), ASP w Warszawie (20 lipca) czy cyklem „Wszyscy jesteśmy fotografami” (od 13 lipca) oraz dużo działań o charakterze edukacyjnym, m. in. cykl niedzielnych spotkań (od 4 lipca) w ramach Międzynarodowego Czytania (5 września), współorganizowanego z tygodnikiem „Polityka”.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w pełnym reżimie sanitarnym. Program wydarzeń dostępny na teatrstudio.pl.

OPEN STUDIOS. Wirtualne pracownie

STUDIO oraz Teatr Polski w Bydgoszczy zapraszają do udziału w projekcie Michała Borczucha, którego punktem wyjścia jest praca nad spektaklem inspirowanym „Przemianami” Owidiusza (premiera planowana jest na 19 września w Warszawie i 9 października w Bydgoszczy). Projekt ma charakter włączający – podczas warsztatów zostanie stworzona grupa, która będzie pracować wraz z reżyserem i dramaturgiem nad scenariuszem spektaklu, bazując na doświadczeniach związanych z dojrzewaniem oraz podejmując temat relacji z rówieśnikami w mediach społecznościowych. Zgłoszenia przyjmowane są do 17 maja 2021 roku. Terminy spotkań: 3 - 30 czerwca w każdy wtorek i czwartek w godzinach 18.00–20.00.

Natomiast do 19 maja trwa nabór do wirtualnej pracowni „Synchronizując czasy” niemieckiego reżysera Aleksandra Giesche, który wraz z wieloletnią współpracowniczką i dramaturżką Aukje Verhoog z Amsterdamu zaprasza do artystycznych poszukiwań i skupianiu się na problematyzowaniu kwestii jak wydajność, produktywność czy ekologia pracy artystycznej. Terminy spotkań: 8, 15, 22, 29 czerwca (wtorki) w godzinach 13.00–16.00. Spotkania będą prowadzone w języku angielskim. Szczegóły na openstudios.pl.

SPACERY. Dzikie spacery wkoło Pałacu

Dział Edukacji teatru przygotował „Dziki spacer miejski” (29 maja, sobota), którego przewodnikiem będzie Wojtek Mejor, animator, performer i aktywista. Będzie to okazja, by spojrzeć na to, co nas otacza, z niecodziennej perspektywy. W przestrzeniach uznawanych za nieużyteczne poszukamy ukrytych wartości i sensów. Wydarzenie towarzyszy premierze spektaklu „Raj. Potop” (reż. Grzegorz Jaremko). Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, więcej informacji na www.teatrstudio.pl/edukacja.

Natomiast w czerwcu rozpocznie się cykl 4 spacerów „Dziki Pałac” w ramach projektu „Plac Defilad”. Stanisław Łubieński, autor bloga Dzika Ochota oraz książek „Dwanaście srok za ogon” i „Książka o śmieciach”, poprowadzi wycieczki w poszukiwaniu ptaków o poranku i mchów porastających mury Pałacu Kultury i Nauki (od 3 czerwca).

STUDIO teatrgaleria

Plac Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

teatrstudio.pl

vod.teatrstudio.pl

openstudios.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne