EN

28.08.2023, 12:31 Wersja do druku

Warszawa. STUDIO teatrgaleria startuje z sezonem artystycznym 2023/24. Pierwsza premiera w listopadzie

W sezonie 2023/2024 STUDIO teatrgaleria kontynuuje poszukiwania formalne w obrębie teatru i sztuk performatywnych opowiadając o różnorodnych przestrzeniach wolności i jej braku. Dwie jesienne propozycje dotkną tematu winy i kary w jej największych wymiarach: kary dożywotniego więzienia i kary śmierci.

fot. Sisi Cecylia

Premiery nadchodzącego sezonu poruszą temat wolności z kilku perspektyw: przejmujących historii osób osadzonych w więzieniu i ich drodze do wewnętrznego odkupienia, niezależności rozumianej jako walka o wartości w pozbawionym autorytetów, zdehumanizowanym świecie, uwolnienia rodzącego się w obliczu nadchodzącej katastrofy ekologicznej, a także swobody w krainie baśniowego schematu oraz uwalniającej autoekspresji w relacji widz – performer. – zapowiadają dyrektor Roman Osadnik i dyrektorka artystyczna Natalia Korczakowska.

PREMIERY sezonu 2023/24

Razem z zespołem STUDIO, reżyserka i dyrektorka artystyczna Natalia Korczakowska pracuje nad pierwszą premierą sezonu „Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie”. Adaptowana książka Wojciecha Tochmana „Historia na śmierć i życie” opisuje kontrowersyjne szczegóły procesu trojga maturzystów i rewiduje nasze poglądy na temat bezstronności wymiaru sprawiedliwości i sensu kary, która pozbawia nadziei na powrót do społeczeństwa. Premiera: 24 listopada 2023. W ramach wydarzeń towarzyszących premierze odbędzie się cykl warsztatów twórczych organizowanych wspólnie z Fundacją Dom Kultury. Spotkania przeznaczone są dla kobiet przebywających w Areszcie Śledczym na Grochowie. Warsztaty są prowadzone z wykorzystaniem technik animacyjnych i teatralnych oraz pracy z ciałem.

Do repertuaru teatru wejdzie w odświeżonej formie mistrzowski monodram Ireny Jun „Stara kobieta wysiaduje”. Prowokujący i zaskakująco aktualny dziś tekst Tadeusza Różewicza. Premiera: 16 lutego 2024.

Inaczej na zjawisko katastrofy spojrzy Rob Wasiewicz w autorskim projekcie  „To będzie piękny początek świata” (tytuł roboczy) – inspirowanym filmami katastroficznymi. Premiera: 8 marca 2024. 

W kwietniu gwiazdorska obsada: Jan Peszek i Maria Peszek oraz aktorki i aktorzy STUDIO w premierze baśni w musicalowej formie „Królowej Śniegu” w adaptacji Klaudii Hartung-Wójciak i reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Premiera: 21 kwietnia 2024.

Na koniec sezonu odbędą się przedpremierowe pokazy choreograficznego spektaklu Ramony Nagabczyńskiej „Anonimowi Performerzy”, który podejmie temat samego zjawiska występowania na scenie i uzależnienia od performowania. Pokazy: czerwiec 2024.

WYSTAWY w Galerii STUDIO

W nowym sezonie wystawy i wydarzenia w Galerii STUDIO dotyczą problemów środowiska, polityczności, cielesności i tożsamości. Pierwszy wernisaż 18 września wystawy „Z nimi/ With them” (kuratorka: Dorota Jarecka). Wystawa oddaje głos artystkom świetnie się czującym w klimacie współdziałania i współpracy: Teresa Murak, Magdalena Komar, Aleksandra Przybysz, Karolina Żyniewicz.

fot. z Kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Ponadto w programie galerii: od 8 grudnia 2023 do 3 marca 2024 pokazana zostanie wystawa prac fotografa Zygmunta Rytki (kuratorzy: Karol Hordziej i Daniel Muzyczuk). Kuratorki Natalia Andrzejewska, Dorota Jarecka, Paulina Olszewska zaprezentują nową odsłonę wystawy „Widzenie Ciałem. Kolekcja Galerii STUDIO”. Pokazywana kolekcja w 2023 w OP ENHEIM we Wrocławiu zostanie uzupełniona o dzieła Teresy Tyszkiewicz, Natalii LL, Stuarta Brisleya, Alfonsa Mazurkiewicza i innych (20 marca – 14 maja 2024). Ostatnia wystawa sezonu „Duchy: Haiti” (kuratorki: Katarzyna Prokesz i Maria Prokesz) skoncentrowana będzie wokół duchowości przejawiającej się w życiu społecznym w Haiti w różnych aspektach (29 maja – 23 lipca 2024).

Transmisje z MET

Cykl The Met:Live in HD otworzy arcydzieło współczesnej opery czyli „Dead Man Walking” Jake’a Heggiego w reżyserii Ivo van Hove opowiadająca o ostatnich chwilach skazanego mordercy na śmierć za gwałt i zamordowanie pary nastolatków. Pokaz: 21 października 2023.

EDU

STUDIO rozwija także swoją ofertę działań edukacyjno-warsztatowych „Studio doświadczeń” skierowaną do osób zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy na tematy związane ze spektaklami. Dwie nowe propozycje: Starter teatralny oraz Book Club Theater. Ponadto w programie działu edukacji: lekcje teatralne dla młodzieży szkolnej, Studio familijne i Studio dla dorosłych, cykl warsztatów twórczych dla rodzin i dorosłych, Studio międzypokoleniowe w dwóch formach klubów dyskusyjnych: stacjonarnej w STUDIO i wędrownej w ramach sieci pięciu miejskich teatrów (pierwsze spotkanie Lotnej Ekipy Teatralnej w dniu 26 września).

WYDARZENIA GOŚCINNE

W sezonie 2023/2024 STUDIO proponuje również szereg wydarzeń gościnnych, m.in: 22. edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł, monodram Grażyny Bułki „Mianujom mie Hanka” w reżyserii Mirosława Neinerta, spektakl „Kora. Boska” w reżyserii Katarzyny Chlebny.

Na afiszu STUDIO we wrześniu:

- monodram w języku polskim i śląskim „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha w Warszawie (5-6 września) i w Katowicach (25 września),

- multisensoryczne wydarzenie „The Employees” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego (7-10 września). Spektakl pokazywany w ramach siódmej edycji Generation After. Showcase organizowanego przez Nowy Teatr. Również publiczność poza Polską będzie miała okazję przenieść się w bliżej nieokreśloną przyszłość, rozgrywającą się na statku kosmicznym. Planowane wyjazdy to: Tbilisi International Festival of Theatre (Gruzja, 30 września – 1 października), Lessingtage w Niemczech), Théâtre de Liège w Belgii, Theatre World Festival Brno w Czechach. Pierwszym etapem tournée był Noorderzon Festival of Performing Arts & Society w Holandii,

- inspirowany książkami Marty Dymek a zrealizowany przez Macieja Podstawnego i Dorotę Kowalkowską we współpracy z Janem Czaplińskim spektakl „Wyspa Jadłonomia” o wzmacnianiu dziecięcej i nastoletniej sprawczości oraz potrzebie międzypokoleniowej edukacji (9-10 września),

- „Przemiany” w reż. Michała Borczucha czyli nieoczywista interpretacja klasycznego utworu na potrzeby współczesnej i mądrej rozmowy o dojrzewaniu, która powstała we współpracy z młodzieżą zaangażowaną w proces twórczy spektaklu (16-17 września)

- spektakl Anny Smolar „Koniec z Eddym”, zainspirowany powieścią Édouarda Louisa, przygląda się doświadczeniu systemowego ucisku i stawia pytanie o lojalność wobec korzeni i klasy społecznej (21-23 września). Od nowego sezonu zapraszamy na cykl „Starter teatralny”. Krytyk teatralny Stanisław Godlewski wprowadzi publiczność w kontekst społeczny – obyczajowy książki autora (23 września),

- monodram „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” w wykonaniu Ewy Błaszczyk dla czytelniczek i czytelników Oriany Fallaci, jak i dla tych, którym do tej pory obca była jej twórczość (23-24 września),

- reżyser i autor adaptacji, Robert Talarczyk proponuje „Empuzjon” swoistą refleksję nad tym, co tak naprawdę wiemy o świecie, a co pozostaje poza naszym wzrokiem (29-30 września - 1 października). Spektakl na podstawie powieści Olgi Tokarczuk otworzy sezon teatralny Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach (5-7 września, 9 września po raz pierwszy w plenerze na placu przed Teatrem Śląskim w ramach 13. Nocy Teatrów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii). Natomiast 30 września przed spektaklem zapraszamy na spacer po zakamarkach teatru w ramach warszawskiej Parady Seniorów oraz na „Book Club Theater. Jak (nie) czytać Olgi Tokarczuk (nie) będąc kobietą” czyli szalone interpretacje oraz wspólną lekturę z dr Januszem Noniewiczem, kierownikiem Katedry Mody ASP. Grupa Performatywna Chłopaki w ramach współpracy przy spektaklu zaprasza na regularne spotkania bezpiecznej przestrzeni: „Krąg mężczyzn” (14 września) i „Krąg osób” (21 września).

Wrześniowe wydarzenia gościnne:

- premiera spektaklu „The Symphony of The Whispering Walls” w choreografii londyńskiego tancerza i choreografa – Eriona Kruji. Niezwykła atmosfera prac graficznych Mieczysława Wejmana zostanie w sposób metaforyczny przeniesiona na język ruchowy polskich tancerzy (2 września),

- PREMIERA PISMA, w formule comiesięcznych spotkań na żywo poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu, wrześniowe wydarzenie poświęcone tematowi kulturze terapeutycznej psychoedukacji (6 września),

- polska prapremiera opery „Aspern” Salvatore Sciarrino w wykonaniu muzyków Hashtag Ensemble reżyseruje Pia Partum. W rolach głównych wystąpią Monika Niemczyk, Tomasz Nosinski i Halina Rasiakówna. Wydarzenie towarzyszące 66. Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. (premiera: 16 września 2023, kolejny pokaz: 19 września),

- na Modelatorni opowieść o dwóch młodych dziewczynach „Papugi” w reżyserii Tadeusza Łysiaka (17 września),

- widowisko taneczne „Urodziny” w wykonaniu B’cause Dance Company będące zaproszeniem do refleksji nad relacjami (28 września).

Bilety na spektakle i wydarzenia dostępne w kasie teatru oraz online: teatrstudio.pl/pl/repertuar.

STUDIO teatrgaleria

pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

www.teatrstudio.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne