EN

22.04.2021, 15:50 Wersja do druku

Warszawa. STUDIO teatrgaleria: Prawdopodobnie otwieramy się w maju

Premierowy spektakl „Raj. Potop” w reżyserii Grzegorza Jaremki, spektakle reżyserek Natalii Korczakowskiej („Krasz”), Anny Smolar („Koniec z Eddym”), Ireny Jun („Matka Makryna”) oraz prace Wilhelma Sasnala, Tadeusza Rolke czy Józefa Robakowskiego (wystawa „Rozspojone”) w programie STUDIO teatrgalerii po prawdopodobnym otwarciu instytucji w maju.

fot. Wilhelm Sasnal/ mat. STUDIO teatrgalerii

Liczymy, że zgodnie z zapowiedzią Ministra, instytucje kultury, w tym teatry i galerie, wrócą po majówce do normalnego funkcjonowania. STUDIO już teraz przygotowuje się do otwarcia.

W majowym repertuarze STUDIO aż trzy propozycje spektakli wyreżyserowanych przez kobiety. Pierwszą jest groteska sceniczna „Krasz” w adaptacji i reżyserii Natalii Korczakowskiej na podstawie kultowej powieści J.G. Ballarda (5-9 maja). Spektakl reżyserki i zarówno dyrektorki artystycznej STUDIO to marcowa premiera proponowana widzom w 2021 roku. Przedstawieniu Korczakowskiej towarzyszy pytanie o przyszłość i o lęku z nim związany. Tytułowa kraksa to metafora życia w społeczeństwie.

Mocny i czuły „Koniec z Eddym” Anny Smolar zobaczą widzowie na Dużej Scenie (13-16 maja) w Warszawie oraz gościnnie w Białymstoku (28 maja).

Irena Jun, aktorka najdłużej związana z teatrem, zaprasza na „Matkę Makrynę” w jej reżyserii i wykonaniu (22-23 maja).

Na Scenie Malarnia teatru trwają próby do spektaklu w reżyserii Grzegorza Jaremki „Raj. Potop” na podstawie pierwszej części „Trylogii klimatycznej” Thomasa Köcka. W imponującej swoim rozmachem Trylogii” Köck łączy dramat rodzinny ze sztuką historyczną, a thriller polityczny z tomikiem poezji. Powieść austriackiego pisarza jest liczącym się głos nie tylko dla młodego pokolenia, ale o znaczeniu uniwersalnym dla ratowania planety, relacji międzyludzkich i strategii przetrwania. Rzeczywistość pandemiczna dopisała kontekst determinacji, z jaką problemy ekologii oddziałują na nasze zdrowie i de facto życie - podkreśla Agencja Dramatu i Teatru Elżbieta Manthey, reprezentująca prawa autorskie w Polsce. W pierwszej części powieści zatytułowanej Raj. Potop”, która posłużyła jako punkt wyjścia do spektaklu, przesuwamy się po dwóch liniach akcji wiodących wzdłuż historii wyzysku. Raj. Potop ” jest świadectwem gorzkiego końca rodziny nuklearnej oraz porażki idealisty Nachtigala. Do współpracy przy spektaklu reżyser zaprosił Natalię Mleczak (scenografia i kostiumy), Bartosza Dziadosza (muzyka), Marka Kozakiewicza (reżyseria światła i video) i Agnieszką Kryst (choreografia). Na scenie zobaczymy Marcina Pempusia, Natalię Rybicką, Pawła Smagałę, Mateusza Smolińskiego, Ewelinę Żak, Martę Ziebę oraz Agnieszkę Kryst.

fot. Sisi Cecylia

Premiera spektaklu „Raj. Potop” planowana jest na 21 maja w STUDIO teatrgalerii na Scenie Malarnia. W ostatni weekend maja (29-30 maja) we foyer teatru zobaczymy spektakl „Chroma” tego samego reżysera. Bilety na wszystkie spektakle repertuarowe teatru dostępne są na www.teatrstudio.pl.

Natomiast od 10 maja w Galerii STUDIO zostanie otwarta wystawa „Rozspojone” pod opieką kuratorską Arkadiusza Półtoraka. Zbiorowe milczenie, spojrzenie z ukrycia i uścisk dłoni – to tylko trzy z wielu figur doświadczenia wpisanych w prace na wystawie. Artyści: Kaya Behkalam, Przemysław Czepurko, Monika Drożyńska, Cilia Erens, Mahmoud Khaled, Jasmina Metwaly, Józef Robakowski, Tadeusz Rolke, Wilhelm Sasnal odnoszą się do zaniku społecznych więzi – lub też do prób ich odbudowy w okolicznościach, które nie sprzyjają spontanicznej komunikacji między ludźmi i rozwojowi codziennych relacji opartych na zaufaniu. Na wystawie w Galerii Studio widzowie będą mogli przyjrzeć się tej zmianie w dwóch kontekstach: w Europie środkowo-wschodniej po 1981 roku i w Egipcie po klęsce tzw. arabskiej wiosny.

W maju trwa nabór do wirtualnych pracowni Michała Borczucha i niemieckiego reżysera Alexandra Giescha w ramach projektu Open Studios. Program został zainicjowany w marcu 2020 r. w kontekście ogłoszonej pandemii i lockdown’u przez Natalię Korczakowską i Annę Lewanowicz. Szczegóły na: www.openstudios.pl.

STUDIO działa również na www.vod.teatrsudio.plTylko do 27 kwietnia można zobaczyć autorski spektakl „Żaby” Michała Borczucha oparty na fragmentach komedii greckich Arystofanesa („Żaby”, „Chmury”, „Ptaki”), powieści Krzysztofa Niemczyka „Kurtyzana i pisklęta” oraz aktorskich improwizacji jest obrazem cywilizacji, seksualności i kultury antycznej, przefiltrowanym przez współczesną wrażliwość. Ponadto na VOD: „Berlin Alexanderplatz” (reż. Natalia Korczakowska)„Chromę” (reż. Grzegorza Jaremko)„Dobrze ci tego nie opowiem” (reż. Anna Karasińska)„Kartotekę rozrzuconą” (reż. Radosław Rychcik)„Matkę Makrynę” (reż. Irena Jun), „Metafizykę dwugłowego cielęcia” (reż. Natalia Korczakowska), „Powrót Tamary” (reż. Cezary Tomaszewski), „Serotoninę” (reż. Paweł Miśkiewicz) czy Złotą skałę. Opowieść o Robercie Brylewskim” (reż. Grzegorz Laszuk).

STUDIO teatrgaleria

Plac Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

www.teatrstudio.pl

www.vod.teatrstudio.pl

www.openstudios.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne