EN
28.02.2022, 15:34 Wersja do druku

Warszawa. STUDIO teatrgaleria: Niech żyje wolna Ukraina! Хай живе вільна Україна!

STUDIO teatrgaleria solidarne z Ukrainą.

fot. mat. teatru

Jesteśmy wszyscy bardzo wstrząśnięci wojną w Ukrainie i obrazami cierpienia, które do nas docierają i wyznaczają nam drogę słusznego zaangażowania. Jako STUDIO zgłosiłem do Urzędu miasta st. Warszawy nasz akces do udzielania wszelkiej pomocy osobom z Ukrainy. Jesteśmy gotowi do udostępnienia naszej infrastruktury, jak i pomocy osobistej. W weekend pracownicy Baru Studio pracowali w punkcie informacyjnym w Pałacu Kultury, a my udostępniliśmy nasze foyer jako tymczasową poczekalnię dla osób przybywających z zagranicy. Wyraziliśmy i wyrażamy nasze poparcie dla Ukrainy także w sferze symbolicznej, wieszając banery nad wejściem głównym i prezentując żółto-niebieskie flagi po każdym spektaklu. Jestem również po rozmowie z naszymi pracownikami pochodzenia ukraińskiego i zapewniam, że nie zostawimy nikogo bez wsparcia – podkreśla Roman Osadnik, Dyrektor STUDIO teatrgalerii.

Pierwszą premierą STUDIO w 2022 roku jest „Byk” Szczepana Twardocha. Bohaterem monodramu jest Robert Mamok (na scenie Robert Talarczyk), który w dwóch językach, po polsku i po śląsku zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną. Wyreżyserowany przez Talarczyka i Twardocha obraz to opowieść o mężczyźnie w kryzysie, który mocuje się ze swoją winą i słabościami. Reżyserzy do współpracy zaprosili twórcę prestiżowych scenografii filmowych („Ida”, „Zimna Wojna”, „Jesteś bogiem”, „W ciemności”), Marcela Sławińskiego oraz kompozytora Aleksandra Nowaka, autora muzyki operowej m.in. do „ahat ilī – Siostra bogów” (libretto: Olga Tokarczuk), „Drach. Dramma per musica”, „Pokora. Dramma giocoso” (libretta: Szczepan Twardoch). Prapremiera sztuki „Byk” zaplanowana jest na 19 marca 2022 na Scenie Malarnia w STUDIO teatrgalerii w Warszawie. Monodram zostanie pokazany w dniach 20-24 marca, 2-3 kwietnia w Warszawie, 26-27 marca w Katowicach, 22-24 kwietnia w Krakowie oraz w maju przed wrocławską publicznością. Spektakl jest produkcją STUDIO w koprodukcji z Fundacją Teatru Śląskiego „Wyspiański”, Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie, Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu i w partnerstwie z Teatrem Korez. „Byk” ukaże się w formie książkowej nakładem Wydawnictwa Literackiego 13 kwietnia 2022.

W marcu STUDIO zaprasza na dwa wykłady o współczesnym doświadczeniu depresji, które towarzyszą pracowni do spektaklu pt. Plath” (tytuł roboczy), inspirowanego życiem i twórczością Sylvii Plath, autorki ponadczasowego „Szklanego klosza". Twórczynie spektaklu to Katarzyna Kalwat (reżyseria), Agata Adamiecka-Sitek (dramaturgia) oraz Bożena Keff (tekst), planowana premiera 26 maja 2022. Pierwszy wykład filozofa i psychiatry Andrzeja Ledera pt. „Narcyzm i depresja” odbędzie się już 7 marca we foyer teatru. 21 marca natomiast Mira Marcinów, pisarka i psycholożka, podejmie próbę odpowiedzi na pytanie „Gdzie obecnie ukrywa się melancholia?”.

Na afiszu w marcu: instalacja audio-performatywna „Powody” Emilii Wiśniak i Sporo Wody w ramach współpracy z Extinction Rebellion w ramach programu okupacji artystycznej Przed/Po (1-2 marca), „Powrót Tamary” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego (3-6 marca), „Krasz” w reżyserii Natalii Korczakowskiej (9-11 marca), „Więcej niż jedno zwierzę” w reżyserii Roba Wasiewicza (12-13 marca), „Bowie w Warszawie” w reżyserii Marcina Libera (15-20 marca), „Hamer” w reżyserii Justyny Sobczyk (22-24 marca), „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk (25, 27 marca) oraz „Metafizyka dwugłowego cielęcia” w reżyserii Natalii Korczakowskiej (31 marca-3 kwietnia). W ramach jubileuszu 50-lecia teatru dyrektorka artystyczna Natalia Korczakowska, Dorota Jarecka i Ewa Bułhak zapraszają na spotkanie o tradycji wystawień Witkacego w STUDIO (2 kwietnia). Spektakl „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego będzie można zobaczyć w Krakowie (13-14 marca) a „Matkę Makrynę” w wykonaniu Ireny Jun na XIV Tyskim Festiwalu Monodramu MOTYF (17 marca).

W ramach cyklu The MET: live in HD zapraszamy na transmisję opery Richarda Straussa „Ariadna na Naksos” (12 marca) i Giuseppe Verdiego „Don Carlos” (26 marca).

W ostatni piątek marca (25 marca) na dużej scenie odbędzie się koncert „Niektóre sytuacje” Katarzyny Groniec składający się z piosenek śpiewanych od lat i też tych, które artystka zawsze chciała zaśpiewać, w nowych aranżacjach Adama Skrzypka i Grzegorza Rdzaka.

W Międzynarodowy Dzień Teatru (27 marca) STUDIO zaprasza na warsztaty przygotowane przez dział edukacji wspólnie z Ewą Rewers - studentką ekonomii, absolwentka degrowth camp w Barcelonie oraz Zofią Krajewską - studentką socjologii na MISH (od godz. 11:00). Przyjrzymy się, jak mogłoby wyglądać zarządzanie zasobami, gdyby gospodarka brała pod uwagę kryzys klimatyczny.

Tego samego dnia Paulina Olszewska, kuratorkaGalerii STUDIO i wystawy „Materia(l)nie: Alicja Bielawska i Barbara Falender” zaprasza wraz z Alicją Bielawską do spotkania i rozmowy (o godzinie 13:00) o najważniejszych aspektach rzeźb „Poduszki erotyczne”, kobiecej rozkoszy i przyjemności płynącej z seksualności.

W teatrze trwają próby do „Ody do radości” w reżyserii Wojciecha Ziemilskiego. Jest to trzeci, po „Małej narracji” (2010) i „Come together” (2017) spektakl Ziemilskiego w Studio. Ten ceniony reżyser, autor i twórca instalacji performatywnych powraca do tematu dziedzictwa. Na scenie zobaczymy aktorkę Annę Dzieduszycką, która zagrała w nominowanym do Oscara filmie krótkometrażowym „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka oraz Daniela Dobosza, Mateusza Smolińskiego i Monikę ŚwitajPremiera zaplanowana jest na 22 kwietnia 2022.

W teatrze trwają akcje sprzedażowe „Płać ile możesz” oraz „STUDIO za 20”. Akcje mają na celu zapewnić dostęp do kultury osobom o skromniejszych zasobach finansowych – podkreśla Roman Osadnik, Dyrektor Teatru. Więcej informacji o wydarzeniach i biletach na stronie www.teatrstudio.pl.

Wybrane spektakle repertuarowe STUDIO można również zobaczyć na www.vod.teatrstudio.pl.

STUDIO teatrgaleria to jedna z najważniejszych eksperymentalnych scen w Polsce zarządzana przez dyrektora naczelnego Romana Osadnika od 2011 roku. W kwietniu 2016 roku kierownictwo artystyczne teatru objęła reżyserka Natalia Korczakowska, a galerii ‒ krytyczka i historyczka sztuki Dorota Jarecka. W sezonie 2021/2022 odbyło się pięć premier: „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha (19 września 2021) i „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” (premiera: 25 września 2021), „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego (premiera warszawska: 28 października 2021) i „Hamer” w reżyserii Justyny Sobczyk (13 listopada 2021) i „Bowie w Warszawie” w reżyserii Marcina Libera (18 grudnia 2021).

STUDIO teatrgaleria

pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

teatrstudio.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne