EN
26.10.2021, 12:27 Wersja do druku

Warszawa. STUDIO teatrgaleria: kultura i sport łączą siły w teatrze

Pierwszy w Polsce i na świecie sit-up w reżyserii Justyny Sobczyk z paraolimpijką Karoliną Hamer (premiera: 13 listopada); Paweł Miśkiewicz, reżyser spektaklu „Serotonina” w podwójnej roli - reżysera i aktora; pożegnanie z tytułem „Kartoteka rozrzucona” Radosława Rychcika na podstawie tekstu Tadeusza Różewicza na scenach STUDIO. A w Galerii STUDIO: spotkania z Andą Rottenberg, Joanną Kilian, Joanną Mytkowską, Hanną Wróblewską oraz twórczością Tomasza Ciecierskiego.

fot. Krzysztof Bieliński

W listopadowym repertuarze STUDIO trzy monodramy w wykonaniu trzech wybitnych kobiet. Po raz pierwszy na scenie zobaczymy Karolinę Hamer w spektaklu „Hamer” wyreżyserowanym przez Justynę Sobczyk z Teatru 21 (premiera: 13 listopada). Pływaczka i aktywistka, zdobywczyni 173 medali – również na Mistrzostwach Świata i Europy, jedna z liderek protestu osób z niepełnosprawnościami, która dokonała pierwszego w polskim sporcie coming outu. Tym razem wystąpi w pierwszym na świecie sit-upie. Sit-up to zaczepka do przemyśleń. Zupełnie nowa, solowa sceniczna formuła komediowo-dramatyczna. Spektakl powstał we współpracy z Teatrem 21.

Ewę Błaszczyk zobaczymy jako jedną z najbardziej wyrazistych dziennikarek swojej epoki w „Orianie Fallaci. Chwila, w której umarłam” (20, 21 listopada), a Irenę Jun jako fałszywą zakonnicę w „Matce Makrynie”, na podstawie poematu Juliusza Słowackiego i książki Jacka Dehnela. (27, 28 listopada).

Pierwszy weekend listopadowy rozpoczyna spektakl w reżyserii Natalii Korczakowskiej „Krasz”, pierwsza teatralna adaptacja kultowej powieści J.G. Ballarda (5, 6, 7 listopada) oraz „Monstera” Marty Ziółek, okrzyknięta najlepszym spektaklem ubiegłorocznej edycji festiwalu C/U. (6 i 7 listopada).

Po autorskich „Żabach” (premiera: 6 maja 2018) Michał Borczuch powrócił do STUDIO ze spektaklem „Przemiany” skierowanym do dorastającej młodzieży (premiera: 19 września 2021). Borczuch podkreśla, że „Przestrzeń, w której funkcjonuje dzisiaj młodzież, czyli przede wszystkim przestrzeń publiczna, ulicy, internetu, powinna zostać poszerzona o przestrzeń teatru”. Swój nowy spektakl reżyser opiera tym razem na „Przemianach” Owidiusza, aktorskich improwizacjach oraz tekście Joanny Bednarczyk, który powstał we współpracy z młodzieżą zaangażowaną w proces twórczy spektaklu (12, 13, 14 listopada). Koprodukcja STUDIO z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Łaźnia Nowa oraz Festiwalem Mała Boska Komedia.

W setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza zapraszamy po raz ostatni na jeden z najważniejszych dramatów Tadeusza Różewicza „Kartotekę rozrzuconą”. Bilety na spektakl w reżyserii Radosława Rychcika w listopadzie można kupić w akcji sprzedażowej STUDIO – „Płać ile możesz”. Ma ona na celu zapewnić dostęp do kultury osobom o skromniejszych zasobach finansowych.

Po długiej przerwie wraca na deski STUDIO „Serotonina” w adaptacji Pawła Miśkiewicza i Joanny Bednarczyk na podstawie powieści Michela Houellebecqa (24-28 listopada). Houellebecqowska melancholia w spektaklu Miśkiewicza to więcej niż tylko indywidualny smutek – to raczej świadomość końca naszego świata, nad którym wisi widmo katastrofy w postaci ogromnej chmury scenografki Barbary Hanickiej. W listopadzie na scenie w roli Florenta-Claude’a Labrouste’a, pogrążonego w kryzysie czterdziestosześcioletniego mężczyzny, zobaczymy samego reżysera, Pawła Miśkiewicza.

Wernisaż wystawy „Tomasz Ciecierski: Czego chcą obrazy?” w dniu 22 listopada o 19.00

Wystawa „Tomasz Ciecierski: Czego chcą obrazy?” (kuratorka: Dorota Jarecka) w Galerii Studio ukazuje nieznane, rzadko lub wcale nie pokazywane prace artysty i opowiada o tym, czym jest obraz. Po co powstaje, czemu służy, przeciwko komu działa. Wystawa pokazuje prace Tomasza Ciecierskiego zarówno z wczesnego okresu twórczości w latach 70. XX wieku, jak i najnowsze. W wystawę włączamy także obrazy i rysunki artysty pochodzące z Kolekcji Galerii Studio. Prace artysty można oglądać do 16 stycznia 2022.

Galeria Studio we foyer teatru zaprasza również na spotkania: z Andą Rottenberg wokół jej książki „From Poland with Love. Listy do Haralda Szeemanna” (3 listopada, o godz. 18.00) oraz z Joanną Kilian (Muzeum Narodowe w Warszawie), Joanną Mytkowską (Muzeum Sztuki Nowoczesnej) i Hanną Wróblewską (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki)wokół problemów i perspektyw kolekcji sztuki współczesnej w instytucjach sztuki w Warszawie (10 listopada, o godz. 18.00).

Finisaż wystawy „Ostatnia scena” we współpracy z Extinction Rebellion: 4 listopada

W jubileuszowym sezonie STUDIO stawia na program edukacyjny. Scena Modelatornia stanie się pracownią dla grupy aktywistek i aktywistów z Extinction Rebellion (XR). Wspólnie przyjrzymy się potencjałowi, który płynie ze spotkania teatru artystycznego i aktywizmu oraz napięciom pomiędzy działaniem/niedziałaniem na obu tych polach. Do czerwca 2022 ruch Extinction Rebellion i STUDIO będą współpracowały w ramach projektu Przed/PoProjekt zainaugurował wernisaż wystawy „Ostatnia scena”, która trwa do 4 listopada. Projekt koordynują Jadwiga Klata i Nadia Wierzbicka z XR oraz Justyna Lipko-Konieczna i Iga Dzięgielewska z Działu Edukacji teatru.

OPEN STUDIOS – pracownia online „Sposoby bycia razem” dla nastolatek, nastolatków, seniorek i seniorów

Pierwsza z pracowni w ramach Open Studios w sezonie 2021/2022 to praktyczne warsztaty z australijską artystką Samarą Hersch, która zaprasza nastolatki i nastolatków, seniorki i seniorów z Polski do wspólnego rozpoczęcia dialogu i wypracowania nowych sposobów bycia razem, na odległość i ponad podziałami wiekowymi. Jak możemy czerpać wzajemnie z tego co mamy? Co możemy odkryć u siebie nawzajem, co zaproponować? Nabór trwa do końca pażdziernika. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie www.teatrstudio.pl oraz w kasie i sekretariacie teatru. Daty spotkań z artystką: 9,16, 23, 30 listopada.

50-lecie STUDIO – „Legenda Grzegorzewskiego Ewy Bułhak w dniu 9 listopada o 18.00

Instytut Teatralny i Studio zapraszają na spotkanie z cyklu „Książka w teatrze” poświęcone książce Ewy Bułhak „Legenda Grzegorzewskiego”. Rozmowę z udziałem autorki i Anny Róży Burzyńskiej poprowadzi Tomasz Cyz. Fragmenty książki przeczyta Magdalena Warzecha. Spotkanie odbędzie się we wtorek 9 listopada o godzinie 18:00 w siedzibie Instytutu Teatralnego, ul. Jazdów 1.

Więcej informacji o wydarzeniach i biletach na stronie www.teatrstudio.pl.

STUDIO Online na VOD

STUDIO działa również na www.vod.teatrstudio.pl. Na platformie spektakle repertuarowe: „Berlin Alexanderplatz” (reż. Natalia Korczakowska), „Dobrze ci tego nie opowiem” (reż. Anna Karasińska), „Kartoteka rozrzucona” (reż. Radosław Rychcik), „Powrót Tamary” (reż. Cezary Tomaszewski) oraz „Serotonina” (reż. Paweł Miśkiewicz). Spektakle „Matka Makryna” (reż. Irena Jun) i „Metafizyka dwugłowego cielęcia” (reż. Natalia Korczakowska) można zobaczyć na www.vod.warszawa.pl.

STUDIO teatrgaleria to jedna z najważniejszych eksperymentalnych scen w Polsce zarządzana przez dyrektora naczelnego teatru Romana Osadnika od 2011 roku. W kwietniu 2016 roku kierownictwo artystyczne teatru objęła reżyserka Natalia Korczakowska, a galerii ‒ krytyczka i historyczka sztuki Dorota Jarecka. W sezonie jubileuszowym 2021/2022 odbyły się dwie premiery: „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha (19 września 2021) i „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” (premiera: 25 września 2021). W teatrze trwają próby do sztuki Doroty Masłowskiej „Bowie w Warszawie” w reżyserii Marcina Libera. Premiera planowana jest na 18 grudnia 2021.

STUDIO teatrgaleria

pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

www.teatrstudio.pl

Źródło:

Materiał nadesłany