EN
24.02.2022, 15:20 Wersja do druku

Warszawa. „Stara romantyczka” rozpocznie cykl „Romantyzm. Od-czytywanie” w IT

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 10 marca o godz. 19.00 na czytanie sceniczne „Starej romantyczki” Stanisława Bogusławskiego, które zainauguruje cykl „Romantyzm. Od-czytywanie”. Bezpłatne zaproszenia dostępne są na stronie Instytutu i w serwisie GoOut.net.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Zamożna wdowa Aldona pragnie przeżyć romantyczną miłość. O jej rękę zabiegają: Baron - podstarzały warszawski bywalec i piękny młodzieniec - Wacław. Jakie pobudki popychają rywali do starań o względy Aldony? Który z nich zostanie jej wybrankiem?

Stanisław Bogusławski celnie i sugestywnie portretował ludzi swojej epoki. Ukazywał charaktery i postawy w całej ich śmieszności, a jednocześnie swoich bohaterów obdarzał ogromnym wdziękiem, dlatego widzowie jego komedii śmiejąc się, nie tracili sympatii do oglądanych postaci. Dziś „Stara romantyczka” wciąż może dostarczyć wiele radości, ale także skłonić do namysłu nad tym, co w polskim romantyzmie jest głębszą ideą a co powierzchowną modą.

Na inauguracyjne czytanie sceniczne zapraszamy 10 marca o godz. 19.00. Po czytaniu odbędzie się rozmowa z udziałem dr hab. Haliny Waszkiel oraz twórców, którą poprowadzi reżyser Jerzy Machowski.

Bezpłatne zaproszenia dostępne są na stronie Instytutu i w serwisie GoOut.net.

***

Stanisław Bogusławski

„Stara romantyczka”

komedia w dwóch aktach

obsada:

Aldona - Bożena Stachura

Baron - Marek Barbasiewicz

Wacław - Jan Marczewski

Alfred - Piotr Grabowski

Jan - Szymon Rząca

Rózia - Teresa Kowalik

adaptacja: Iwona Rusek

reżyseria: Jerzy Machowski

***

Stanisław Bogusławski (1804-1870) - syn Wojciecha, autora „Krakowiaków i górali”. Za życia był cenionym komediopisarzem. Na scenach rywalizował z Aleksandrem Fredrą. Dziś jest całkiem zapomniany, a jego sztuk nie wystawia się od dziesięcioleci.

WIĘCEJ O CYKLU

W bieżącym roku przypada 200. rocznica publikacji pierwszego tomu „Poezji” Adama Mickiewicza, w którym znalazł się cykl „Ballady i romanse”. Wydarzenie to zostało powszechnie uznane za symboliczny (i faktyczny) początek romantyzmu w Polsce, epoki, która w zasadniczy sposób wpłynęła na kształt polskiej kultury, w tym także na polski teatr. Inaugurując w Instytucie Teatralnym cykl „Romantyzm. Od-czytywanie”, chcemy przypomnieć w formie czytań scenicznych zarówno kanoniczne teksty polskiego dramatu romantycznego, jak i te niemal zupełnie zapomniane lub stanowiące interesujący kontekst dla dzieł wieszczów.

Czytaniom towarzyszyć będą seminaria i rozmowy z udziałem literaturoznawców, teatrologów, historyków, a także praktyków teatru, którzy poprzez namysł nad tekstem; osobistą lekturę i refleksję nakreślą nowe (nie mylić z nowoczesnym) rozumienie i, co w przypadku romantyzmu kluczowe, przeżycie tych arcydzieł literackich.

Kuratorzy cyklu: Iwona E. Rusek, Jerzy Machowski

***

HARMONOGRAM CZYTAŃ

10.03 | „Stara romantyczka” Stanisława Bogusławskiego, reż. Jerzy Machowski, adaptacja Iwona Rusek

24.03 | „Ksiądz Marek” Juliusza Słowackiego, Teatr Klasyki Polskiej, reż. Jacek Raginis, adaptacja Iwona Rusek

27.04 | „Barbara Radziwiłłówna” Antoniego Odyńca, reż. Jerzy Machowski, adaptacja Iwona Rusek

2.06 | „Komedyjki” Klementyny Hoffmanowej, reż. Jerzy Machowski, adaptacja Iwona Rusek

Źródło:

Materiał własny