Teatr Komuna Warszawa zaprasza na spotkanie z Rabih Mroué, libańskim reżyserem, aktorem, artystą wizualnym i dramaturgiem. W piątek, 19 lipca, o godzinie 19.00.
Rabih Mroué należy obecnie do najciekawszych artystów performatywnych, działających na styku teatru i sztuk wizualnych. W swoich pracach podejmuje tematy polityczne – takie jak wojna domowa w Libanie i obecny kryzys gospodarczy, Arabska Wiosna i wojna w Syrii – ale o geopolityce opowiada przez pryzmat osobistych doświadczeń i historii jej uczestników.
Artysta bada, w jaki sposób różne narracje – poprzez przemilczanie, selektywność i fragmentaryczność – kształtują obraz świata, wpływając na przemiany społeczno-polityczne. Zastanawia się, jaki udział mają w tym wirtualne reprezentacje i media społecznościowe, które zniekształcają rzeczywistość. Jaka rola przypada jednostce. Na te wszystkie procesy patrzy z nieco innej perspektywy niż europocentryczna.
Do najważniejszych prac Rabih Mroué należy, prezentowana rok temu w nowojorskim MoMA, „Pixelated Revolution”. Wykorzystał w niej nagrania z telefonów komórkowych syryjskich demonstrantów w 2011 roku. O projekcie opowiada w wywiadzie, którego udzielił kuratorom MoMA: https://www.moma.org/magazine/
Jest jednym z redaktorów nowojorskiego magazynu „The Drama Review” oraz współzałożycielem Beirut Art Center. Był członkiem Międzynarodowego Centrum Badań Interweaving Performance Cultures w berlińskim Freie Universität (2013–2014) oraz w zespole kierowniczym Münchner Kammerspiele w latach 2015-2019.
Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach The Museum of Modern Art (MoMA), Centre Pompidou, San Francisco Museum of Modern Art (SFMOMA), The Art Institute of Chicago, czy Museu d’Art Contemporani de Barcelona (MACBA).
Mieszka i pracuje w Berlinie.
Okazją do spotkania w Komunie Warszawa jest rezydencja dla młodych twórców „Rozum Teraz”, w której Rabih Mroué jest kuratorem i mentorem.
Współorganizatorem rezydencji jest Europejskie Centrum Sztuk HELLERAU.
Projekt został dofinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach programu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury oraz Goethe-Institut w Warszawie.