EN
4.08.2022, 16:31 Wersja do druku

Warszawa. Spotkanie z Aleksandrą Szarłat w SPATiFie

mat. wydawcy

Zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Szarłat, autorką książki SPATiF. Upajający pozór wolności, w której barwnie opisała historię legendarnego klubu SPATiF w Warszawie. Rozmowę poprowadzi Łukasz Maciejewski, dziennikarz i krytyk filmowy.

Piątek, 5 sierpnia, godz. 18:00
Klub SPATiF, Al. Ujazdowskie 45

Był taki adres, było takie miejsce. Historia SPATiFu jest opowieścią o czasie i o ludziach do tego czasu przynależących. Artyści i pretendenci, kolorowe ptaki i alkoholowe ćmy. Tyrmand, Komeda, Jędrusik, okazjonalne kelnerki, przyszłe żony. Ci ludzie potrafili ze sobą rozmawiać, nie spieszyli się tak bardzo, nie gonili za luksusami, bo żadnych luksusów nie było. Przy wódce, tańcząc lub przeklinając, żyli, po prostu żyli. Ale było to życie prawdziwe, życie na dwieście procent. Chodziło przecież o to, żeby się nie nudzić. „Polsko, nie bądź nudna” – wołał Kisiel. W SPATiFie zawsze było ciekawiej – tak jak w pasjonującej książce Aleksandry Szarłat.

Łukasz Maciejewski

Przez kilka powojennych dekad Klub Aktora Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu był towarzyskim, kulturalnym i informacyjnym centrum stolicy. Artystom zapewniał poczucie bezpieczeństwa, a kulturze ciągłość, zwłaszcza dzięki wyjątkowym bywalcom pamiętającym jeszcze okres międzywojenny. O przekroczeniu progu SPATiF-u marzyli wszyscy: pisarze i tajniacy, członkowie KC i opozycjoniści, sportowcy, waluciarze i dziewczyny szukające szczęścia lub zarobku. Ale o tym, kto mógł wejść i dostąpić wtajemniczenia, decydował szatniarz Franio – człowiek instytucja.

Znajdujący się w samym sercu Warszawy klub, nieustannie inwigilowany przez bezpiekę, pozostawał wyspą wolności aż do stanu wojennego. Sam lokal działa do dziś, ale zmieniły się klimat i obyczaje. Po dawnym SPATiF-ie zostały jedynie legenda i mnóstwo anegdot z czasów, gdy za zamkniętymi drzwiami, skrywającymi nie zawsze piękne tajemnice, toczyło się intensywne życie. I ta historia – polskiego kina, teatru, estrady i literatury – barwnie opisana w książce Aleksandry Szarłat.

Aleksandra Szarłat – dziennikarka, autorka książek: Żuławski. Szaman (2019), Pierwsze damy III Rzeczpospolitej (2016), Celebryci z tamtych lat (2014), Prezenterki. Tele PRL (2012). Jako współautorka opublikowała także: Świat Andrzeja Fidyka (2017), Wnętrza gwiazd (2011), Nie chodź do parku w niedzielę (1982) i Bogowie naszej planety (1981).

Tytuł oryginalny

SPATiF. Upajający pozór wolności Aleksandry Szarłat

Źródło:

Materiał nadesłany
AICT Polska
Link do źródła

Data publikacji oryginału:

31.07.2022