Instytut Teatralny zaprasza 10 marca o godz. 18.00 na spotkanie „Pozwólmy żyć dramaturgii” zorganizowane przez Sekcję Dramaturgii (DR) przy Oddziale Warszawskim Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu Otwartej Sceny IT. Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem [email protected].
Punktem wyjścia spotkania będzie publikacja „Dramaty SPP 2025. Oferta dla teatrów”, opisująca twórczość Anny Bernat i Pawła Bitki Zapendowskiego (cz. 1) oraz Jacka Inglota i Zbigniewa Zbikowskiego (cz. 2). Publikacja, pod patronatem honorowym ZASP, stanowi zbiór utworów dramatycznych przeznaczonych dla polskich teatrów oraz tekstów publicystycznych. Publikację można bezpłatnie pobrać w formie e-booka (klik).
My, pisarze i pisarki skupieni w Sekcji Dramaturgicznej przy warszawskim oddziale Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, chcemy walczyć tak z „wekizacją” kultury, jak obumieraniem Słowa. Jesteśmy jego twórcami i wyznawcami, także na niwie dramaturgicznej. Mamy pełną świadomość, że tworzymy teatr Słowa, który nie wpisuje się w panujący obecnie teatr Emocji, oparty na geście, krzyku i błysku. Nie negujemy jego wartości, ale uważamy, że niezwykle ciekawe, wartościowe i nowatorskie byłoby spotkanie tych dwóch teatrów. Tego rodzaju dialektyka, rozumiana jako twórczy spór, naszym zdaniem przyniosłaby interesujące owoce. Dlatego postanowiliśmy, nie czekając na kolejny jałowy kongres, wyjść ze swojego weku i sami zapukać do ludzi teatru. Jeśli kultura ma być naprawdę tworem żywym, musimy zacząć się ze sobą komunikować, musimy wrócić do poważnej rozmowy, szanując zarazem swoje odmienności. Naszym zdaniem to wciąż możliwe. – Jacek Inglot, Wstęp do „Dramatów SPP 2025. Oferta dla teatrów”, s. 7.
Udział w spotkaniu ze strony SPP wezmą: Anna Bernat, Paweł Bitka Zapendowski, Jacek Inglot, Grzegorz Walczak i Zbigniew Zbikowski.
Program spotkania
1. Wstęp | Prezentacja publikacji „Dramaty SPP 2025. Oferta dla teatrów”.
2. Prezentacje | Wypowiedzi dramatopisarzy i dramatopisarek oraz fragmenty czytań scenicznych.
3. Głos wspólny | Rozmowa o zamykaniu się teatrów na współczesne dramatopisarstwo, o sytuacji zawodowej dramaturgów ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i szukanie możliwych rozwiązań problemów.
4. Dyskusja | W debacie udział wezmą zaproszeni goście (m.in. krytycy, aktorzy, dyrektorzy teatrów) oraz Publiczność.
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (SPP) powstało w 1989 roku. Obecnie ma osiem oddziałów terenowych. Biuro Zarządu Głównego SPP oraz Oddziału Warszawskiego SPP mieści się w Domu Literatury w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu. Członkowie stowarzyszenia najczęściej tworzą poezję i prozę – od lat z sukcesem uprawiany jest też dramat. Dramaturgią w SPP zajmowali się: Ernest Bryll, Janusz Głowacki, Janusz Krasiński, Stanisław Tym; aktualnie m.in. Anna Bernat, Paweł Bitka Zapendowski, Wacław Holewiński, Jacek Inglot, Adam Kwaśny, Tomasz Man, Monika Milewska, Paweł Mossakowski, Piotr Müldner-Nieckowski, Ewa Nawój, Grzegorz Walczak, Maciej Wojtyszko, Zbigniew Zbikowski.
Od września do grudnia 2023 roku w Domu Literatury odbyły się performatywne Czytania Nowego Dramatu autorów z SPP, zorganizowane we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego. Nowe teksty dramatyczne zostały zaprezentowane przez zawodowych aktorów, a reżyserią czytań zajęli się: Anna Skuratowicz, Igor Gorzkowski, Katarzyna Raduszyńska, Rafał Sisicki, Grzegorz Mrówczyński, Tomasz Cyz i Krzysztof Nowik. W 2024 roku grupa autorów tych sztuk zawiązała przy Oddziale Warszawskim SPP Sekcję Dramaturgii.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest rezerwacja. Można jej dokonać pod adresem: [email protected]. Rezerwacja będzie ważna po otrzymaniu wiadomości potwierdzającej, która zostanie wysłana w ciągu trzech dni roboczych. Osoby, które nie dokonały rezerwacji, będą wpuszczane w ramach dostępnych miejsc.