EN

26.04.2021, 08:16 Wersja do druku

Warszawa. Spotkanie online wokół "Pism teatralnych" Łesia Kurbasa

Instytut Teatralny (IT) im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 26 kwietnia na spotkanie z cyklu "Książka w teatrze", które będzie poświęcone "Pismom teatralnym" Łesia Kurbasa, Rozmowa odbędzie się w formule online i będzie dostępna na kanale YouTube i Facebooku IT.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Jak przypomniano na stronie Instytutu, książka ukazała się w ramach projektu "Odzyskana Awangarda".

"Publikacja stanowi zbiór pism teatralnych Łesia Kurbasa – wybitnego ukraińskiego reformatora i twórcy teatru, aktora, reżysera, założyciela trzech teatrów: Młodego Teatru, Kyjdramte i Berezilu. Teksty źródłowe w większości stanowią stenogramy z posiedzeń sztabu reżyserskiego, wykładów o reżyserii i praktyce scenicznej, jak również artykuły publikowane przez Kurbasa w gazetach oraz teksty jego współautorstwa, a także zredagowane relacje osób trzecich" - napisano na stronie IT.

Wyjaśniono, że "zostały one ułożone według dominującego tematu, tak by ułatwić polskiemu czytelnikowi poruszanie się po arcybogatej, ale również trudnej, spuściźnie Łesia Kurbasa".

"Teksty w przekładzie Brunona Chojaka, Marty Kacwin-Duman oraz Anny Korzeniowskiej-Bihun są opatrzone przypisami i poprzedzone wstępem autorstwa Anny Korzeniowskiej-Bihun" - czytamy w informacji.

"Edycja Pism teatralnych Łesia Kurbasa jest książką niezwykłą z dwóch powodów. Po pierwsze opowiada o dziele, które w polskim kręgu kulturowym jest mało znane. Po drugie jest to fascynująca opowieść o procesie twórczym: polska edycja opiera się bowiem nie na zamkniętym, zbadanym i kanonicznym dziele, lecz na dorobku rozproszonym, interpretacjach niedomkniętych" - napisała w recenzji książki dr hab. Irina Lappo.

Zwróciła uwagę, że "język Kurbasa nie jest językiem jasnym, a poszczególne wywody cechuje nie zawsze przejrzysta wewnętrzna struktura i logika". "Zważywszy na to, że niektóre fragmenty jego dzieła nie są klarowne, przygotowanie polskiej edycji, przedzieranie się przez gąszcz źródeł oraz tworzonej na użytek wewnętrzny terminologii musiało być żmudną pracą" - oceniła Lappo.

"Redaktorka definiuje status tekstu, osadzając go w tradycji polskich edycji teatrologicznych, oprowadzając czytelnika po zestawie materiałów źródłowych. Cały aparat edytorski, w tym starannie opracowany indeks osobowy, nie tylko ułatwia orientację w tomie i poruszanie się po bogatej spuściźnie Łesia Kurbasa, lecz świadczy też o uwzględnieniu interesów polskiego odbiorcy mniej obeznanego z historią teatru ukraińskiego" - oceniła recenzentka tomu.

Rozmowę w cyklu "Książka w teatrze" poprowadzi Joanna Biernacka-Płoska, a o książce opowiedzą: kierowniczka projektu prof. Małgorzata Leyko, redaktorka naukowa tomu Anna Korzeniowska-Bihun, historyk teatru Maiia Harbuziuk oraz aktorka Oksana Czerkaszyna.

Spotkanie online rozpocznie się 26 kwietnia o godz. 18 i będzie dostępne na kanale YouRube i Facebooku Instytutu.

Źródło:

Materiał nadesłany
PAP

Wątki tematyczne