EN

4.02.2021, 10:08 Wersja do druku

Warszawa. "Śpiewnik domowy" na żywo z Polskiej Operze Królewskiej

14 lutego o godz. 19.00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbędzie się live streaming "Śpiewnika domowego" Stanisława Moniuszki, dostępny bezpłatnie na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej.

fot. mat. teatru

Pragnąc nawiązać do XIX-wiecznej praktyki domowego muzykowania Polska Opera Królewska zaprasza na spotkanie przy fortepianie. Usłyszymy powszechnie lubiane melodie, ale i pieśni mniej znane.

Lekkie, wpadające w ucho kompozycje „ojca polskiej opery narodowej” Stanisława Moniuszki, zabarwione zostały intrygującą opowieścią, a pieśni dobrane tak, by tworzyć cudną miłosną historię.

„Śpiewnik mój zawierać będzie zbiór śpiewów na jeden głos z towarzyszeniem fortepianu. Wiersze starałem się wybierać z najlepszych naszych poetów (…)”.

Tak Moniuszko zapowiadał wydanie pierwszego Śpiewnika domowego, który ostatecznie ukazał się w Wilnie w 1843 roku. Za życia Moniuszki opublikowanych zostało sześć zeszytów, natomiast sześć kolejnych wydano już po śmierci artysty – w sumie pomieściło się w nich 267 pieśni. Kompozytor doskonale potrafił dostrzec piękno ludowej prostoty oraz naturalną melodię zaklętą w poetyckim tekście.
Pieśni – na różnym poziomie wykonawczej trudności – przeznaczone były do wykonywania w domu. Moniuszko wiedział bowiem doskonale, że zespołowe muzykowanie buduje wspólnotę, a pięknie ułożone polskie strofy – kierują myśli ku sprawom ojczyzny.

REŻYSERIA ANDRZEJ STRZELECKI
KOSTIUMY I REKWIZYTY MARLENA SKONECZKO
REALIZACJA ŚWIATEŁ PIOTR RUDZKI

ASYSTENT REŻYSERA AGNIESZKA KOZŁOWSKA

WYKONAWCY

NARRATOR STANISŁAW GÓRKA

JUSTYNA RECZENIEDI
MATEUSZ ZAJDEL
ROBERT SZPRĘGIEL
WITOLD ŻOŁĄDKIEWICZ

FORTEPIAN KRZYSZTOF TRZASKOWSKI

INSPICJENT DOROTA LACHOWICZ

Do realizacji wydarzenia wykorzystano oświetlenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wydarzenie organizowane pod Mecenatem PZU.

Partnerem Polskiej Opery Królewskiej jest Biuro tłumaczeń Lidex.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne