EN

13.11.2021, 12:12 Wersja do druku

Warszawa. Spektakle Lupy, Libera i Ratajczaka na festiwalu Polska w IMCE

„Rodzeństwo” ze Starego Teatru, „Krótka rozmowa ze śmiercią” z Teatru im. Fredry oraz „Debil” z Teatru im. Słowackiego złożą się na jesienną odsłonę festiwalu Polska w IMCE.

fot. Dawid Stube/ mat. teatru

Festiwal otworzy 16 i 17 listopada laureat wielu nagród, spektakl „Krótka rozmowa ze Śmiercią" Marcina Libera.

Zabawny i zarazem poważny thriller o „życiu i śmierci" z graną na żywo muzyką zespołu Nagrobki, do której Śmierć tańczy uwodzicielsko i sexy – tak można określić przedstawienie Teatru im. Fredry w Gnieźnie.

Na 45. jubileuszowym festiwalu „Opolskie Konfrontacje Teatralne. Klasyka żywa" Marcin Liber odebrał za ten spektakl nagrodę za najlepszą reżyserię, zaś zespół Nagrobki został nagrodzony za najlepszą muzykę.

Już wcześniej spektakl otrzymał Nagrodą Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego konkursu „Klasyka Żywa" za „odkrycie repertuarowe". Dramaturgia spektaklu stworzona przez Jarosława Murawskiego obejmuje bowiem nieoczekiwanie odnalezioną w całości przez prof. Wiesława Wydrę z UAM „Rozmowę Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" Mikołaja z Mierzyńca (wersję krótszą znaliśmy niemal wszyscy z lektur), a także „Krótką rozmowę między panem, wójtem a plebanem" Mikołaja Reja.

Wydarzeniem będzie pokaz “Rodzeństwa” Thomasa Bernharda w inscenizacji Krystiana Lupy z Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

To psychologiczny majstersztyk, w którym zderzają się emocje i poglądy tytułowego rodzeństwa. Tworzą go dwie aktorki Ritter (Małgorzata Hajewska-Krzysztofik) i Dene (Agnieszka Mandat) oraz Voss (Piotr Skiba) – pisarz-filozof, przybywający z zakładu dla obłąkanych. Spotykają się podczas długiego rodzinnego obiadu.

Na precyzyjnie wyreżyserowany spektakl składa się zbiorowa kreacja aktorska, muzyka Jacka Ostaszewskiego i wyjątkowa scenografia Krystiana Lupy. Odbędą się dwa pokazy – 6 i 7 grudnia.

15 i 16 grudnia zaprezentowany zostanie spektakl „Debil” z Teatru im. Słowackiego w Krakowie w reżyserii Piotra Ratajczaka o mężczyźnie z niepełnosprawnością intelektualną, który chce zmienić świat, uczynić go tolerancyjnym.

I to przedstawienie zostało obsypane nagrodami. Autorka, dramatopisarska Malina Prześluga otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu „Debil” zdobył nagrodę główną dla najlepszego spektaklu, główną rolę aktorską otrzymał grający rolę główną Rafał Szumera, zaś wyróżnienie - Bożena Adamek.

Tytuł oryginalny

Spektakle Lupy, Libera i Ratajczaka na festiwalu Polska w IMCE

Źródło:

„Rzeczpospolita” online

Link do źródła

Autor:

d.k.