EN
27.08.2020, 08:18 Wersja do druku

Warszawa. Spektakle „Ludzi inteligentnych” w Małej Warszawie

Od soboty na scenie SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie prezentowana będzie komedia Marca Fayeta pt. „Inteligentni ludzie” w reżyserii Olafa Lubaszenki. W obsadzie m.in.: Magdalena Boczarska, Izabela Kuna, Paulina Holtz, Rafał Królikowski i Bartłomiej Topa.

fot.Piotr Gamdzyk

"Olaf Lubaszenko wyreżyserował przewrotną komedię, będącą połączeniem interesujących rozważań o relacjach międzyludzkich i inteligentnego humoru. Autorem tekstu jest francuski dramatopisarz i reżyser Marc Fayet" - napisano w informacji przesłanej PAP.

W spektaklu pojawia się szóstka przyjaciół - trzy pary. "Pozornie przemyślane rozstanie jednej z nich staje się początkiem fali międzypłciowych nieporozumień" - podkreślono.

"Bohaterowie sztuki Feyeta to ludzie inteligentni, ale kiedy ich związek przestaje przypominać obraz w kalejdoskopie i wkracza w fazę dojrzałej harmonii, potrafią znaleźć sposób na wyjście z impasu. David podejmuje decyzję o rozstaniu ze swoją długoletnią partnerką Chloe. Jest zaskoczony, że nie spotyka się ze sprzeciwem z jej strony. Ich przyjaciele - Alexandre, Thomas oraz ich partnerki Gina i Marina mnożą teorie i domysły" - czytamy w opisie akcji przedstawienia.

Jak dodano, "trzy pary prowadzą rodzaj gry i, jak w reakcji łańcuchowej, kryzys jednego związku wywołuje kolejny".

- W spektaklu mówimy o tym, jak brak zaufania, czy też jakaś myśl, może zawirusować życie. Również dobrym tytułem dla tego spektaklu z pewnością byłaby "Wątpliwość", gdyż to ona rozprzestrzenia się jak wirus komputerowy – powiedział reżyser przedstawienia Olaf Lubaszenko.

"Zatem czy płeć może stanąć niczym barykada na drodze do komunikacji? Para relacjonuje przyjaciołom swoje rozstanie, każde z nich przedstawia to samo zdarzenie z zupełnie odmiennej perspektywy. Zaburzony obraz staje się przyczynkiem do snujących się bez końca interpretacji i spekulacji. Ostatecznie dochodzi do sytuacji, w której każdy zajmuje odmienne stanowisko wobec zaistniałych wydarzeń. Powoli ujawnia się gra pozorów zdominowana przez potrzebę racjonalizacji, która odwraca uwagę od kluczowego pytania o prawdziwe emocje: co tak naprawdę czujemy?" - napisano w zapowiedzi spektaklu.

Autorką przekładu jest Irma Helt. Scenografię zaprojektowała Justyna Woźniak, a kostiumy - Tomasz Jacyków. Muzykę skomponował Szymon Wysocki.

Występują: Magdalena Boczarska, Izabela Kuna/ Maria Seweryn, Paulina Holtz/ Magdalena Stużyńska, Szymon Bobrowski, Rafał Królikowski i Bartłomiej Topa.

Przedstawienie miało swoją premierę 5 kwietnia 2017 r. w Teatrze Imka w Warszawie.

Pokazy spektaklu "Ludzi inteligentnych" na scenie w Małej Warszawie (ul. Otwocka 14) - 29 i 30 sierpnia br.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne