EN

18.01.2024, 13:59 Wersja do druku

Warszawa. Spektakl „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. Pierwsze spotkanie w Ambasadzie Republiki Litewskiej w RP

17 stycznia, w rocznicę rzekomego wyzwolenia Warszawy przez Armię Czerwoną, w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie Polski Teatr STUDIO w Wilnie przedstawił monospektakl Edwarda Kiejzika „Zapiski oficera Armii Czerwonej“ według S. Piaseckiego, przedstawiający w formie dziennika historię sowieckiego oficera, który we wrześniu 1939 roku „wyzwolił” Wilno i Lidę, a następnie pozostał tam w czasie okupacji niemieckiej.

fot. Rafał Latoszek/ mat. Instytutu Teatralnego

Jest to virulenta satyra na sowiecką propagandę, wojsko i NKWD, ukazująca mentalność Armii Czerwonej i bolszewików. To groteskowe, ale bardzo gorzkie spojrzenie na los ludzi w czasach sowieckiej i niemieckiej okupacji. W spektaklu precyzyjnie przedstawiono sposób myślenia i zachowania wykształconego sowieckiego żołnierza według Piaseckiego, jego fascynację ideologią i przywódcą Związku Radzieckiego. Wyśmiewana jest komunistyczna propaganda, jej pompastyczny styl, bezczelne kłamstwa i antyhumanistyczne podejście do realizacji teoretycznie szczytnych celów.

Na spektakl przybyli również honorowi goście – Pierwszy Sekretarz Ambasady Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej Eduard Mażul, Attaché ds. Kultury Rasa Rimickaitė, a także była Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej Urszula Doroszewska oraz Członkini Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Marlena Miarczyńska.

fot. mat. teatru

Natomiast dziś, 18 stycznia odbyła się pierwsza oficjalna wizyta teatru w Ambasadzie Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej - to pierwsze takie spotkanie. Obie strony cieszą się z nowej znajomości i liczą na mocną przyjaźń. Podczas spotkania omówiono kwestie kulturalne obu krajów, w tym festiwal "Wilno w Gdańsku". W spotkaniu uczestniczyli: tymczasowa Chargé D'affaires Ambasady Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej Audronė Markevičienė, I Sekretarz Liliana Jaroslavska, II Sekretarz Eduard Mażul, Dyrektorzy Polskiego Teatru STUDIO w Wilnie Lila Kiejzik i Edward Kiejzik wraz z aktorami Markiem Pszczołowskim i Mirosławem Marcinkiewiczem.

Przypominamy i dalej gramy! W styczniu teatr zaprasza na monospektakl Łukasza Kamińskiego „Kolega Mela Gibsona“, a w lutym – „Zapiski oficera Armii Czerwonej“. Oba spektakle odbędą się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej teatru teatrstudio.lt. Zapraszamy.

Do miłych spotkań!

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne