EN

1.07.2021, 10:05 Wersja do druku

Warszawa. Spektakl Teatru Baj "Mary, łowczyni skamielin" - 3 lipca w plenerze

Na Osiedlu Kijowska, na ul. Ząbkowskiej 42 w sobotę aktorzy warszawskiego Teatru Baj zaprezentuję plenerowy spektakl "Mary, łowczyni skamielin" w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego. Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny - poinformowano na Fb stołecznego teatru.

Jak przypomniano na Fb teatru, tekst Aleksandry Zielińskiej został nagrodzony w 31. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, a realizacja w Teatrze Baj jest prapremierą.

"Mary jest dziewczynką, pełną uczuć i wiary w uczciwość. Ma wiedzę i szczęście, których zazdrości jej dwóch nie całkiem poważnych, ale za to całkiem sprytnych paleontologów, odkupujących od niej jej archeologiczne odkrycia, czyli skamieliny. Całe dnie spędza nad morzem szukając znaków mijającego czasu. Mówi, że po odejściu ukochanego taty sama czuje się trochę skamieliną" - napisano o akcji spektaklu.

Podkreślono, że "to jej wrażliwość i czułość na przeszłość sprawiają, że odkrywa ślady do tej pory niewidoczne dla innych". "Gdyby jednak nie jej pasja, cierpliwość i uczciwość wobec siebie oraz innych, nigdy byśmy o niej nie usłyszeli. Nie usłyszelibyśmy ani o małej dziewczynce, ani o wielkiej paleontolożce Mary Anning, która żyła na przełomie XVIII i XIX w. w południowej Anglii, i którą inspirowana jest sztuka" - czytamy w informacji.

Jak zaznaczono, "żyjemy w świecie pełnym komputerów, samolotów, robotów i innych udogodnień". "Mary Anning żyła w czasach, w którym te wszystkie ulepszenia jeszcze nie zostały wynalezione. A dinozaury żyły w świecie, w którym nie było jeszcze ludzi. Dziwne są losy ziemi, prawda? A gdybyśmy teraz i my, i prehistoryczne stwory, przenieśli się do czasów Mary Anning i sprawdzili co te wielkie jaszczury sądzą o ludziach i świecie, który sobie stworzyli? Wspólnie z nią zachwyćmy się odkopywaniem przeszłości" - napisano w zapowiedzi przedstawienia.

Występują: Agata Słowik (Mary), Marta Gryko-Sokołowska (Plezjozaur), Aneta Płuszka (Ichtiozaur), Andrzej Bocian (Pan Paleontolog 1), Marcin Marcinowicz (Pterodaktyl) i Robert Płuszka (Pan Paleontolog 2).

Więcej informacji o spektaklu na stronie https://teatrbaj.pl/repertuar/mary-lowczyni-skamielin/

Spektakl powstał w ramach projektu "Praska Dorożka Teatralna". Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy w ramach "Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 r.".

Początek przedstawienia - 3 lipca o godz. 16 na ul. Ząbkowskiej 42. Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne