EN

6.04.2023, 10:55 Wersja do druku

Warszawa. Spektakl sensoryczny „Wrzosowy miód” w TR Warszawa

15 kwietnia TR Warszawa oddaje swoją scenę aktorom i aktorkom z Team Theatre, którzy zabiorą publiczność w sensoryczną podróż do IX-wiecznej Szkocji. Widownia będzie odbierać działanie sceniczne wszystkimi zmysłami oprócz wzroku. Spektakl powstał w ramach „Rezydencji artystycznej. Białoruś. Ukraina” Instytutu Teatralnego w Warszawie i TR Warszawa.

fot. mat. teatru

O spektaklu

Spektakl w reżyserii Andreia Bardukhayeva-Arol powstał na podstawie ballady szkockiego poety Roberta Louisa Stevensona „Heather Ale” z 1880 roku. Akcja rozgrywa się w IX wieku – szkoccy wojownicy podbijają wioskę Piktów. Ci spośród mieszkańców, którzy przeżyli, ukrywają się w górach. Wśród ocalonych jest rodzina miodosytników, która skrywa sekretny przepis na miód wrzosowy, którym interesuje się szkocki król. Ojciec i syn dostają się do szkockiej niewoli. Tajemnicę wrzosowego miodu chronię za cenę własnego życia. Udział w spektaklu będzie doświadczeniem szczególnym, pobudzającym wyobraźnię i oddziałującym na zmysły słuchu, powonienia i dotyku – oczy publiczności będą zasłonięte.

Тим Театр/ Team Theatre

Team Theatre to niezależna grupa teatralna, założona w 2016 roku w Homlu na Białorusi przez grupę aktorów i aktorek pod kierunkiem reżysera Andreia Bardukhayeva-Arol. Z powodów politycznych jesienią 2020 teatr został pozbawiony sceny. W 2021 roku twórcy musieli wyemigrować do Polski, gdzie uzyskali status uchodźców politycznych i kontynuują działalność artystyczną.

Białoruski Młodzieżowy Hub

Białoruski Młodzieżowy Hub to wspólnota białoruskich aktywistów w Warszawie, jednocząca osoby, które przeprowadziły się do Polski. Głównym zadaniem organizacji jest pomaganie Białorusinom i Białorusinkom, którzy musieli opuścić kraj, a także stworzenie placówki mającej na celu rozwój projektów kulturalnych i edukacyjnych dla diaspory w Polsce. Białoruski Młodzieżowy Hub jednoczy Białorusinów w Warszawie, aktywizuje młodzież i pomaga uchodźcom również w kwestiach dotyczących życia i adaptacji w Polsce.

Twórcy i twórczynie:

tekst: Ulyana Mihalcova

reżyseria: Andrei Bardukhayeu-Arol

Obsada: Andrei Bardukhayeu-Arol, Alesia Bardukhayeva-Arol, Andrei Novik, Darya Novik, Maksym Shyshko, Maryia Piatrovich

Aktorzy i aktorki biorą udział w programie „Rezydencje artystyczne. Białoruś“ organizowanym przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Jest to program dla przedstawicielek i przedstawicieli zawodów teatralnych, mający wspierać twórczość osób dotkniętych skutkami białoruskiego kryzysu politycznego.

Przedstawienie grane jest w języku białoruskim, polskie tłumaczenie dostępne jest przed spektaklem w formie ulotki.

Źródło:

Materiał nadesłany