EN
25.03.2021, 08:14 Wersja do druku

Warszawa. Spektakl "Pani Dalloway" online z Teatru Dramatycznego

Od 27 marca na platformie VOD Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy będzie można oglądać "Panią Dalloway" Virginii Woolf w reżyserii Magdaleny Miklasz - poinformowała w środę PAP kierowniczka ds. PR teatru Weronika Doboszyńska. W roli tytułowej występuje Agnieszka Roszkowska.

fot. Krzysztof Bieliński

"Historia jednego dnia z życia Klarysy Dalloway (Agnieszka Roszkowska) – kobiety targanej uczuciami i namiętnościami - po raz pierwszy w Polsce zostaje przeniesiona na deski teatru" - napisała w informacji przesłanej PAP Doboszyńska.

Zaznaczono, że "Virginia Woolf (Anna Stela) odsłania to, co ukryte za fasadą ładu, harmonii i rodzinnego szczęścia". "Postać pisarki zostaje wprowadzona do przedstawienia i to ona powołuje do życia inne osoby dramatu. Virginia prowokuje sytuacje między nimi, podpuszcza je, bawi się emocjami, ale jej ironiczne spojrzenie na ich wady, pełne jest czułości i poczucia humoru" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.

Podkreślono, że "Virginia próbuje znaleźć sens swojego życia poprzez zrozumienie tworzonych postaci".

Jak przypomniano na stronie teatru, "Pani Dalloway napisana przez Virginię Woolf w 1925 r. uznawana jest za jej najbardziej reprezentatywne dzieło". "Fascynacje i inspiracje tym utworem przejawiały się wielokrotnie w filmach i w literaturze, jednak adaptacja Magdaleny Miklasz jest pierwszą w Polsce adaptacją sceniczną powieści" - podkreślono.

"Spektakl przepełniony zmysłowością, refleksyjny, z elementami tajemniczej baśniowości pięknie oddaje zawiłości ludzkiego umysłu, ścieżek, którymi spaceruje nasza świadomość. Jak w gąszczu tego świata odnajdują się kobiety, przez lata dążące do niezależności i odrzucenia konwenansów? Czy jest w nim miejsce dla samotnych wędrowców, kreatorów marzeń i idealnych rzeczywistości? Może proza Virginii Woolf i spektakl oparty na jej powieści choć trochę pomoże w odpowiedzi na to pytanie" - napisał w recenzji przedstawienia Wiesław Kowalski (portal Teatr dla wszystkich).

Autorką przekładu jest Krystyna Tarnowska. Adaptacja i reżyseria - Magdalena Miklasz. Scenografię zaprojektował Tomasz Walesiak, a kostiumy - Hanka Podraza. Za reżyserię świateł odpowiada Monika Stolarska. Muzyka - Marcin Bartnikowski.

Występują: Anna Stela (Virginia), Agnieszka Roszkowska (Klarysa Dalloway), Waldemar Barwiński (Piotr Walsh), Anna Gorajska (Sally Seton), Marcin Sztabiński (Ryszard Dalloway), Weronika Krystek (Lukrecja), Marcin Wojciechowski (Septimus) i Anna Szymańczyk (Panna Doris Kilman).

Premiera "Pani Dalloway" odbyła się 26 lutego br. na Małej Scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Spektakl online będzie dostępny z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru - 27 marca od godz. 19 na platformie VOD teatru (online.teatrdramatyczny.pl).

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne