EN

12.06.2021, 09:59 Wersja do druku

Warszawa. Spektakl "Mironlandia" w Instytucie Teatralnym - w sobotę

Instytut Teatralny (IT) im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zaprasza 12 czerwca na spektakl "Mironlandia" w reżyserii Aleksandry Skorupy i Pameli Leończyk. Pokaz odbędzie się w ramach konkursu The Best Off.

fot. mat. teatru

Jak wyjaśniono, na przedstawienie obowiązują bezpłatne zaproszenia, które można pobrać ze strony internetowej IT oraz za pośrednictwem serwisu GoOut.net.

"Autorzy spektaklu Mironlandia przyglądają się temu, jak wyglądało codzienne życie podczas Powstania Warszawskiego. Zadają pytania, czy była wówczas przestrzeń na rzeczy zwykłe – codzienne konflikty, ekscytacje, zwątpienia i nadzieje? Jak wyglądała zabawa? I czym mogą stać się wojenne gry?" - czytamy na stronie IT.

Zaznaczono, że "w spektaklu widzimy indywidualne problemy bohaterów na tle Powstania, historie społeczności polskiej i żydowskiej, historie dorosłych i dzieci, kobiet i mężczyzn, zderzenie opowieści powstańców z literaturą Mirona Białoszewskiego".

Jak wyjaśniono, "Mironlandia przedstawia wojnę jako moment, w którym kategorie zła i dobra w końcu określone są wyraźnie, a wspólny wróg daje możliwość solidaryzacji". "Buduje siłę i więzi, o które człowiek wcześniej by się nie posądzał. Ludzie są razem, blisko, niezależnie od wszystkiego, co dzieliło ich do tej pory" - dodano.

"Spektakl to utopijna opowieść, gdzie przeszłość splata się z teraźniejszością, a postaci fikcyjne z autentycznymi uczestnikami Powstania Warszawskiego. Mironlandia jest pretekstem do rozmowy o tym, czym było bohaterstwo kiedyś i czym jest dziś" - czytamy na stronie IT.

Scenariusz przedstawienia przygotowano na podstawie: "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego, "Miron. Wspomnienia o poecie" Hanny Kirchner, "Wycieczki do Egiptu" Mirona Białoszewskiego oraz "Sierpniowych dziewcząt '44" Patrycji Bukalskiej.

"Wydarzenie będzie otwarte dla publiczności i zorganizowane zgodnie z obowiązującą w IT dyscypliną sanitarną" - podkreślono na stronie IT.

Reżyseria - Aleksandra Skorupa i Pamela Leończyk. Za scenografię, światło i projekcje wideo odpowiada Tomasz Schaefer. Muzykę skomponował Jerzy Włodarczyk. Choreografię opracował Mikołaj Mikołajczyk. Make-up - Zuzanna Dudek.

Występują: Kamila Banasiak, Weronika Warchoł, Sebastian Dudała, Maciej Dmochowski oraz powstańcy warszawscy z Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ul. Nowolipie 22.

Pokaz "Mironlandii" - 12 czerwca o godz. 19 w IT w Warszawie.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne