EN
3.03.2022, 16:02 Wersja do druku

Warszawa. Specjalne wydanie Culture.pl poświęcone Ukrainie

Najnowsze wydanie prowadzonego przez Instytut Adama Mickiewicza portalu Culture.pl zostało poświęcone w całości tematom ukraińskim. Redakcja przygotowała artykuły o kulturowych związkach polsko-ukraińskich oraz aktualnej sytuacji za wschodnią granicą w obliczu rosyjskiej agresji.

Teksty dostępne są w 3 sekcjach językowych oraz po ukraińsku. Wśród nich jest  wywiad z Ostapem Sływynskim, znanym ukraińskim poetą i tłumaczem na język polski, w którym opowiada Igorowi Biełowowi o przyczynach rosyjskiej agresji, sposobach antywojennego oporu, zwartości ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego w obliczu wojny w tak chwiejnym i kruchym świecie.  

Władze w Moskwie twierdzą, że Rosjanie i Ukraińcy należą do tego samego narodu. Kijów odpowiada, że nie należą oni nawet do tej samej cywilizacji. O tym, że obecny konflikt jest wojną o duszę Ukrainy pisze Grzegorz Górny.

O roli ukraińskiej inteligencji, kulturze i prawdzie czasu pisze specjalizująca się w relacjach polsko-ukraińskich publicystka Bogumiła Berdychowska.

W ukraińskim wydaniu Culutre.pl piszemy też o:
-  wydanym z inicjatywy Jerzego Giedroycia w Paryżu zbiorze „Rozstrzelane
w drodze”, zawierającym prozę i poezję z lat 1917-1933 (autor Mikołaj Gliński)
- wspólnym polskim i ukraińskim dziedzictwie architektonicznym (autor Anna Cymer)
- wybitnej pisarce, tłumaczce Mickiewicza i Konopnickiej na ukraiński, czyli Łesi Ukrainki (autor Marcelina Obarska)
- echach szkoły ukraińskiej w dwudziestoleciu międzywojennym (autor Agnieszka Warnke).

Od dziś treści poświęcone Ukrainie będą pojawiać się w Culture.pl regularnie co tydzień.  W nowym cyklu „Jesteśmy z Ukrainą” znajdą się teksty m.in. autorstwa Borysa Sokołowa. Pojawi się również wywiad z Romanem Rewakowiczem, dyrygentem, kompozytorem i popularyzatorem muzyki ukraińskiej w Polsce. Premiera „Jesteśmy z Ukrainą” już w przyszły czwartek. Ale my dziś także przyłączamy się do akcji #StandWithUkraine – zapraszamy do śledzenia jej w mediach społecznościowych IAM i Culture.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne