EN

25.08.2021, 15:04 Wersja do druku

Warszawa-Sopot. "ONKO" w programie festiwalu Sopot Non-Fiction 2021

Spektakl TR Warszawa "ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej zostanie pokazany w ramach 10. Festiwalu Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction 2021.

fot. Monika Stolarska

Wydarzenie odbywa się między 21 a 28 sierpnia w Sopocie. Festiwalowa publiczność zobaczy jedną z najnowszych premier TR Warszawa jutro, 26 sierpnia br. o godzinie 20.00 na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże.

FESTIWAL SOPOT NON-FICTION 2021

Festiwalu Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction to unikalny przegląd poświęcony teatrowi dokumentalnemu. Formuła tego pierwszego w Polsce przeglądu poświęconego teatrowi faktu, łączy w sobie ideę festiwalu z warsztatami twórczymi. Podczas rezydencji artystycznej reżyserki, reżyserzy, dramaturdzy, dramaturżki, aktorki i aktorzy pracują nad projektami teatralnymi, do których bazą są reportaże, wywiady, artykuły prasowe i inne materiały dokumentalne. W warsztatach aktywny udział bierze również publiczność, która uczestniczy w procesie twórczym. Rokrocznie twórczą pracę kończy Maraton Non-Fiction – dwudniowy pokaz w formule work in progress. W Maratonie biorą udział także kuratorki, kuratorzy oraz przedstawiciele i przedstawicielki teatrów z całej Polski.

Dzięki temu młodzi twórcy i twórczynie zyskują możliwość dalszej pracy nad procesami zapoczątkowanymi podczas festiwalu. Oprócz rezydencji artystycznej Festiwal Sopot Non-Fiction to również prezentacje spektakli, zarówno tych, które powstały jako efekt poprzednich odsłon festiwalu, jak i przedstawień autonomicznych, reprezentujących nurt teatru dokumentalnego. Kuratorami festiwalu są Adam Nalepa (reżyser, dyrektor artystyczny Fundacji Teatru BOTO), Adam Orzechowski (reżyser, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku) oraz Roman Pawłowski (kurator, dramaturg, pełnomocnik dyr. TR Warszawa ds. programowych).

Tegoroczny, jubileuszowy Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction odbywa się między 21 a 28 sierpnia 2021 roku. W 10. Festiwalu Sopot Non-Fiction bierze udział 35 twórców i twórczyń. Maraton Non-Fiction odbędzie się 27 i 28 sierpnia br. na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże. W programie tegorocznego festiwalu znalazły się także m.in. trzy spotkania “Sopot Non – Fiction: instrukcja obsługi. Jak się robi teatr dokumentu?” z udziałem: Doroty Androsz, Sylwii Góry, Katarzyny Kalwat, Michała Pabiana, Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, Radosława Stępnia, Weroniki Szczawińskiej, Anny Tomczyńskiej (cz. 1 i cz. 3, czyli spotkanie z gośćmi i gościniami poprzednich odsłon festiwalu Sopot Non-Fiction); Adama Nalepy, Adama Orzechowskiego, Romana Pawłowskiego (cz. 2, czyli spotkanie z kuratorami festiwalu), improwizacje muzyczne rezydentów z Białorusi oraz spotkanie z gościnią specjalną festiwalu, Joanną Krakowską pt. “Teatr dokumentu”.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się tutaj.

Na 10. Festiwalu Sopot Non-Fiction prezentowany był także koprodukowany z TR Warszawa spektakl Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie - “KLUB” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, który powstał z inicjatywy i z udziałem studentek IV roku Wydziału Aktorskiego warszawskiej Akademii Teatralnej, Julii Biesiady, Julii Borkowskiej, Marii Kozłowskiej, Katarzyny Lis, Adrianny Maleckiej, Magdaleny Sildatk, Bernadetty Statkiewicz, Moniki Szufladowicz, Heleny Urbańskiej i Emilii Walus. Pokaz “KLUBU” na 10. Festiwalu Sopot Non-Fiction odbył się 23 sierpnia br.

Kolejne pokazy spektaklu zaplanowane są w TR Warszawa 3, 4, 5 września oraz 4 i 5 grudnia br. na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. Kolejne pokazy spektaklu w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza odbędą się w pierwszej połowie października br. na Sali im. Jana Kreczmara.

ONKO

“ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej osadzony jest w osobistych doświadczeniach, które połączyły reżyserkę i aktora TR Warszawa, Sebastiana Pawlaka. To, co okazało się być najtrudniejsze, zaszczepiło w nich wiarę, że nawet najczarniejszy scenariusz życia można zmienić i zagrać w nim nową rolę. W spektaklu wystąpią Sebastian Pawlak i Weronika Szczawińska, którzy są także współautorami scenariusza razem z Piotrem Wawrem jr, dramaturgiem i autorem opracowania muzycznego spektaklu. Współtwórcami i współtwórczyniami spektaklu są: Karol Radziszewski (twórca scenografii i kostiumów) oraz Agata Maszkiewicz, która odpowiada za ruch oraz współpracuje koncepcyjnie przy powstawaniu spektaklu. Kostiumy zrealizowała Aleksandra Andrychowicz, asystentkami reżyserki są: Malwina Szumacher (do 31 grudnia 2020 br.) oraz Katarzyna Gawryś-Rodriguez (od 1 stycznia 2021 br.), inspicjentem – Piotr Piotrowicz, a kierowniczką produkcji Karolina Pająk-Sieczkowska.

Projekt rozwijany był w ramach rezydencji artystycznej Sopot Non Fiction 2020. Pierwotnie premiera "ONKO" z udziałem publiczności na żywo miała odbyć się w grudniu 2020 roku, a ze względu na obostrzenia pandemiczne premiera została przeniesiona na marzec br.

W związku z ogłoszonym wczesną wiosną br. kolejnym czasowym zamknięciem teatrów dla publiczności w woj. mazowieckim, planowana na 19 marca br. premiera "ONKO" z udziałem publiczności została została przeniesiona i ostatecznie odbyła się 19 czerwca br. na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. 21 marca br. odbyła się premiera online spektaklu, która transmitowana była na żywo ze sceny TR Warszawa/Marszałkowska 8 za pośrednictwem platformy TR Online.

Reżyserką transmisji była reżyserka filmowa, Jagoda Szelc.

TR ON TOUR 2021

Sierpniowe pokazy “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej w Sopocie na 10. Festiwalu Sopot Non-Fiction oraz w Holandii na Noorderzon Festival of Performing Arts & Society w Groningen są częścią tournée TR ON TOUR 2021 zespołu TR Warszawa po najważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce i w Europie. Tegoroczne tournée rozpoczęły pokazy “CZĄSTEK KOBIETY” w reżyserii Kornéla Mundruczó we Francji na 75. Festival d’Avignon w lipcu br. Po pokazach “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej w Holandii i w Sopocie na Festiwalu Sopot Non-Fiction (sierpień br.), zespół TR Warszawa wyjedzie m.in. z “CZĄSTKAMI KOBIETY” do Aten (sierpień br.), Rzymu (wrzesień br.) i Wilna (wrzesień br.), a z “3SIOSTRAMI” w reżyserii Luka Percevala do Pilzna (wrzesień br.). Wyjazdy zespołu TR Warszawa można śledzić także w mediach społecznościowych pod hashtagiem #TRonTour.

Źródło:

Materiał nadesłany