EN

28.06.2021, 13:08 Wersja do druku

Warszawa. Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu 2021

21 koncertów na 21 edycję Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. W wakacyjnej atmosferze, od 29 lipca do 2 września, na Pradze-Południe będzie trwało święto muzyki. Artyści zabiorą słuchaczy w sentymentalną podróż do przedwojennej Warszawy czy w dalekie zakątki obu Ameryk. Wśród solistów i dyrygentów, którzy towarzyszyć będą muzykom Sinfonii Varsovii między innymi Szymon Nehring, Jerzy Maksymiuk czy Aleksandar Marković.

fot. mat. organizatora

Letnie koncerty będą odbywać się w cztery dni w tygodniu w Pawilonie Koncertowym przy Grochowskiej 272. Czwartki będą okazją, aby posłuchać utworów orkiestrowych w wykonaniu Sinfonii Varsovii i zaproszonych gości. Festiwal zainauguruje muzyka kompozytora z Argentyny, Astora Piazzolli. Program kolejnych koncertów, również będzie nawiązywał do innych kultur. Uwzględni i bliższe, rodzime tradycje, oferując często nietuzinkowe połączenia repertuarowe. 5 sierpnia zabrzmi między innymi Rapsodia na tematy mołdawskie Mieczysława Wajnberga, a tydzień później Olga Rusin wykona partię sopranu w Pieśniach kurpiowskich Karola Szymanowskiego oraz Folk Songs Luciana Beria. Na koncercie 19 sierpnia Suita amerykańska A-durAntonína Dvořáka przeniesie nas z powrotem na drugą stronę oceanu, a wydarzeniem wieczoru 26 sierpnia będzie wykonanie Orawy Wojciecha Kilara pod batutą Jerzego Maksymiuka. Finałowym koncertem festiwalu orkiestra prowadzona przez Aleksandara Markovića nawiąże do tradycji romantycznych. W programie znajdą się V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego oraz Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina, w którym jako solista wystąpi nagradzany na najbardziej prestiżowych konkursach pianistycznych Szymon Nehring.

Festiwalowe niedziele zarezerwowane są dla muzyki kameralnej. Program zaprezentują muzycy Sinfonii Varsovii, zarówno ci, którzy grają ze sobą na co dzień w zespołach takich jak Sinfonia Varsovia Wind Quintet czy Sinfonia Varsovia String Quintet, jak również ci, którzy połączą siły specjalnie na czas festiwalu. Podczas pięciu popołudniowych koncertów o godzinie 16:00 usłyszymy zróżnicowany repertuar – od utworów w narodowym stylu Antonína Dvořáka (8.08) po jazzującego Claude’a Bollinga (29.09). W stołeczne klimaty przeniosą słuchaczy warszawskie piosenki z czasów przed- i powojennych (1.08), a do refleksji skłoni mistyczny Kwartet na koniec czasu Oliviera Messiaena (15.08)

Poranki familijne z każdym rokiem zyskują grono nowych fanów dzięki działalności edukacyjnej prowadzonej przez Sinfonię Varsovię. Tym razem młodym odbiorcom w odkrywaniu świata muzyki klasycznej pomoże współprowadzący koncerty przyjacielski Bazylek, bohater miniserialu edukacyjnego Bazylek w Sinfonii Varsovii. Tematyka Poranków będzie związana z Warszawą, instrumentami orkiestry i światem przyrody. Szansą na spotkanie warszawskiego smoka będzie każda festiwalowa sobota (godz. 11).

Eksperymentalne wtorki, cykl koncertów muzyki nowej, których kuratorką jest Wioleta Żochowska, to niezwykła okazja, by przekonać się, jak z tradycją i nowoczesnością radzi sobie pokolenie młodych kompozytorów. Wśród wykonawców znajdą się Contemporary Music Ensemble Synaesthesis z Wilna (03.08) Ensemble Kompopolex (10.08), Hashtag Ensemble (17.08), Flow Unit 3 (24.08) i Sinfonia Varsovia Camerata (31.08). Artyści będą mierzyć się z takimi tematami jak samotność, przenikanie świata realnego i wirtualnego czy relacji ciało-dźwięk.

W trakcie trwania Festiwalu w pobliżu Pawilonu Koncertowego będzie dostępna do bezpłatnego zwiedzania wystawa Sinfonia Varsovia w skali prezentująca wyjątkowy model akustyczny mającej powstać pod tym samym adresem największej sali koncertowej w Polsce. Odbędą się również dwa wydarzenia towarzyszące: Animacja Rozchmurz się oraz Parada Żywa Zieleń Teatru Sztuka Ciała. Podczas festiwalu otwarta będzie także kawiarnia plenerowa.

Sprzedaż biletów rusza 1 lipca. Bilety normalne i ulgowe w cenach od 10 do 30 zł dostępne na stronie e-bilet.pl, w biurze Sinfonii Varsovii od poniedziałku do piątku (10:00 do 15:00) oraz na godzinę przed każdym koncertem.

Więcej informacji na stronie i Facebooku.

Patronat nad Festiwalem im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu objęli:

Cały festiwal: Onet.pl, Gazeta Wyborcza

Eksperymentalne wtorki: Glissando, Polmic

Poranki familijne: Miastodzieci.pl, Czas Dzieci

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Poranki familijne z Bazylkiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne