W kolejnych dwóch koncertach kameralnych Sinfonia Varsovia kontynuuje dialog z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. 17 czerwca (czwartek) usłyszymy grupę wiolonczel orkiestry, do której dołączy dwoje uczestników Akademii Sinfonia Varsovia. 23 czerwca (środa) zagrają Sinfonia Varsovia String Quintet oraz Sinfonia Varsovia Wind Quintet. Koncerty odbędą się o godz. 19.00. Pierwszy z nich poprowadzi Malina Sarnowska, drugi – Agata Kwiecińska.
fot. mat. organizatora
Muzyka Krzysztofa Pendereckiego towarzyszy warszawskiej orkiestrze od samego początku. Przed dwoma tygodniami, podczas pierwszego z trzech koncertów poświęconych kompozytorowi, jego utwory zabrzmiały wraz z kompozycjami Sergiusza Prokofiewa i Mitchella Petersa. Tym razem usłyszymy je w połączeniu z dziełami Gabriela Fauré, Jana Sebastiana Bacha, Arturo Márqueza (17 czerwca) oraz Józefa Świdra i Witolda Lutosławskiego (23 czerwca).
Penderecki skomponował wiele utworów kameralnych wyłącznie na grupę wiolonczel. Na program wydarzenia 17 czerwca złożą się kompozycje napisane bądź zaaranżowane na ten instrument. Muzycy związani z Sinfonią Varsovią zagrają Chaconne z Polskiego Requiem (w wersji na 6 wiolonczel), Serenatę na 3 wiolonczele oraz Agnus Dei na 8 wiolonczel. Pozostałe utwory w programie to Chaconne Bacha (transkrypcja na 4 wiolonczele, aranż. Stephen Watkins), Cantique de Jean Racine Fauré(transkrypcja na 6 wiolonczel, aranż. Blaise Déjardin) oraz Danzon nr 2 Márqueza (transkrypcja na 8 wiolonczel, aranż. Sebastien Walnier).
Na koncercie 23 czerwca zaprezentują się dwa zespoły kameralne. Pierwszy z nich Sinfonia Varsovia String Quintet tworzą koncertmistrzowie i liderzy sekcji smyczkowych. Szczególne miejsce w ich repertuarze zajmuje muzyka współczesna, w tym utwory Krzysztofa Pendereckiego, którego interpretację Kwintetu smyczkowego Kartki z nienapisanego dziennika (wersję III Kwartetu smyczkowego) muzycy przedstawią słuchaczom. Sinfonia Varsovia Wind Quintet – drugi zespół – to grupa złożona z solistów sekcji instrumentów dętych: flet, obój, klarnet, fagot i waltornia. Do kompozycji Krzysztofa Pendereckiego – Trzech utworów w dawnym stylu w opracowaniu na kwintet dęty Piotra Kamińskiego – został dobrany Mini-Quintetto Józefa Świdra. Na koniec oba zespoły połączą siły w Preludiach tanecznych na 9 instrumentów innego wybitnego kompozytora polskiej muzyki współczesnej, Witolda Lutosławskiego.
Bilety na koncert w cenie 10 zł dostępne na stronie eventim oraz godzinę przed koncertem w kasach biletowych.
Więcej informacji na stronie Sinfonii Varsovii i Facebooku.