EN

4.02.2021, 12:39 Wersja do druku

Warszawa. Siedem spektakli Teatru Powszechnego online

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie zaprasza na kolejne spektakle grane online na platformie VOD. W lutym widzowie będą mogli obejrzeć aż 7 repertuarowych przedstawień - poinformował PAP rzecznik prasowy teatru Mateusz Węgrzyn.

fot. mat. teatru

Jak wyjaśnił Węgrzyn, "pierwszym spektaklem na VOD w najkrótszym miesiącu roku będzie Martwa natura w reżyserii Agnieszki Jakimiak, prezentowana w czwartek o godz. 18, a później jeszcze 26 lutego". "Spektakl inspirowany życiem i twórczością niemieckiego artysty i aktywisty ekologicznego, Josepha Beuysa, opowiada o zbliżającej się katastrofie ekologicznej i postawach ludzkich wobec tego procesu" - czytamy w zapowiedzi.

18 lutego zaprezentowany zostanie wcześniejszy spektakl tej samej reżyserki - "Strach zżerać duszę" na podstawie znanego filmu Rainera Wernera Fassbindera.

Jak zaznaczono, "luty to w Teatrze Powszechnym także miesiąc spektakli-dystopii, przedstawiających wizje świata przyszłości, których przekaz zwłaszcza w dobie pandemii okazuje się niezwykle sugestywny".

"Damaszek 2045, którego nagranie zostanie wyświetlone 7 lutego, to spektakl stworzony przez aktorów Teatru Powszechnego oraz twórców pochodzących z Syrii - reżysera Omara Abusaadę, dramaturga Mohammada Al Attara oraz scenografkę Bissane Al Sharif. Ukazuje losy społeczeństwa, w którym dokonano podmiany oficjalnej wersji historii, zadaje pytania o zbiorową amnezję oraz narracje tworzone przez zwycięzców i zwyciężonych" - napisał Węgrzyn. Dodał, że spektakl powstał w 2019 r. w ramach międzynarodowego projektu "Atlas of Transitions", którego Teatr Powszechny był partnerem.

W przesłanej informacji zwrócono uwagę, że "coraz bardziej aktualnym tytułem okazuje się też przedstawienie 1984 w reżyserii Barbary Wysockiej na podstawie klasyki gatunku, czyli powieści Rok 1984 George'a Orwella". Dwa pokazy "1984" zaplanowano na 12 i 20 lutego.

"Trzecim spektaklem z tego nurtu jest Odyseja kosmiczna 2021 (21 lutego na VOD), opowiadająca o losach wielokulturowej grupy ochotników podczas ekspedycji na Marsa" - napisano. Jak przypomniano, premiera spektaklu odbyła się w grudniu 2020 r., jako efekt pracy połączonych zespołów Teatru Powszechnego i Fundacji Strefa WolnoSłowa w ramach projektu "Dramaturgie społeczne".

13 lutego odbędzie się pokaz spektaklu "Dobrobyt" węgierskiego reżysera Arpada Schillinga. "Prosta historia młodej pary, która otrzymuje zaproszenie na weekendowy pobyt w luksusowym hotelu, szybko zamienia się w tragikomedię, pełną grozy i abstrakcyjnego humoru, dlatego spektakl emitowany tego konkretnego dnia można z przymrużeniem oka potraktować jako swoiste Antywalentynki" - napisał Węgrzyn.

Jak wyjaśnił, "luty zakończą dwa pokazy Biegunów na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w reżyserii Michała Zadary (27 i 28 lutego)".

Szczegółowe informacje oraz bilety dostępne są na stronie: vod.powszechny.com. Informacje o tym, jak korzystać z platformy VOD Teatru Powszechnego znaleźć można na stronie: powszechny.com.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne