EN

1.09.2021, 18:02 Wersja do druku

Warszawa. Sezon zmian w Mazowieckim Instytucie Kultury

Otwarcie Czytelni Słów i Dźwięków ELEKTRA, nowości repertuarowe i rewitalizacja budynku Mazowieckiego Instytutu Kultury (MIK) przy pomocy budżetu Województwa Mazowieckiego - to najważniejsze elementy jesiennego programu MIK - poinformował PAP Radosław Lubiak.

mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

Inne aktualności

"Początek września to dla MIK czas powrotu po pandemicznej przerwie. Otworzyliśmy dla publiczności nową przestrzeń i przygotowaliśmy odświeżony repertuar" - czytamy w przesłanej informacji.

Jak wyjaśniono, "w konferencji prasowej w MIK na otwarcie nowego sezonu udział wzięli: Jadwiga Zakrzewska – radna województwa mazowieckiego, przewodnicząca sejmikowej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która wprowadziła obecnych w temat otwarcia Czytelni ELEKTRA oraz opowiedziała o planach renowacji siedziby Mazowieckiego Instytutu Kultury dzięki środkom finansowym Mazowsza; dyrektor Magdalena Biernacka z departamentu kultury, promocji i turystyki, która przedstawiła realizowane wspólnie przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Mazowiecki Instytut Kultury konkursy wspierające kadry kultury, tj. Impuls Kultury - Mazowiecka Nagroda Inspiracji Kulturalnych oraz Innowacyjny Menedżer Kultury oraz dyrektor MIK Magdalena Ulejczyk, która przedstawiła plany repertuarowe Instytutu na jesień oraz opowiedziała o otwarciu Czytelni".

Zapowiedziano, że "3 września multiinstrumentalista Sambor Dudziński zagra koncert poświęcony twórczości Cypriana Kamila Norwida, dając wyraz obecnej w ELEKTRZE synergii literatury i muzyki". "Marcin Świetlicki odwiedzi Elektrę ze swoim nowym projektem +Morświn+. Nie zabraknie wykonawców młodego pokolenia, reprezentowanego przez stołeczne ŻAL i Kuzugo" - napisano.

Jak zaznaczono, "ukoronowaniem trzydniowego otwarcia Czytelni Słów i Dźwięków ELEKTRA będzie +Koncert na gramofony, patefony i inne adaptery+ będący reinterpretacją koncertu, który odbył się przy Elektoralnej 12 w 1994 r.".

Na konferencji poinformowano, że "ważną zmianą, która czeka MIK jeszcze w tym roku, jest renowacja elewacji zabytkowego budynku".

"Dawny wygląd odzyskają tynki i detale sztukatorskie, rzeźby i detale kamienne. Konserwacji poddane zostaną także elementy metalowe, balkon oraz taras (wejścia głównego). Zaizolowane i naprawione zostaną trzony kolumn i cokoły budynku" - czytamy w informacji.

Podkreślono, że "inwestycja jest możliwa dzięki środkom uzyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w ramach dotacji celowej "Renowacja elewacji wraz z izolacją cokołów zabytkowego budynku Mazowieckiego Instytutu Kultury" z budżetu województwa mazowieckiego w wysokości 1 mln 300 tys. zł".

Zapowiedziano, że "MIK od września rusza z nowym cyklem koncertów +Open Sound+, w ramach którego usłyszeć będzie można młodych wokalistów". "Już 13 września na +Open Sound+ wystąpi BOVSKA - jedno z największych muzycznych objawień ostatnich lat" - napisano.

Przypomniano, że BOVSKA zdobyła Złotą Płytę za debiutancki album "Kaktus", była nominowana do MTV Music Awards, dwukrotnie nominowana do nagrody Fryderyka. "BOVSKA zachwyca wyrazistym, rozpoznawalnym wizerunkiem scenicznym. Ma za sobą? występy na najważniejszych festiwalach w kraju: Open'er Festival, Orange Warsaw Festival, Kraków Live Festival, Slot Art, Festiwal i Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu" - czytamy o artystce.

"W ramach Swing Clubu 27 września usłyszymy połączenie dwóch kwartetów: jazzowego i klasycznego saksofonowego, czyli Projekt Andrzej Kowalski Quartet & The Whoop Group. Będzie to spotkanie dwóch wiodących w swoich dziedzinach zespołów młodego pokolenia" - napisano. "Nie zabraknie także wieczorów teatru tańca w tym akcji site-specific i spektakli Teatru Mazowieckiego" - wyjaśniono w informacji.

"Między 14 a 24 października zrobi się u nas bardzo kobieco, a to za sprawą nowego festiwalu literackiego PERSONA" - zapowiedziano.

Jak wyjaśniono, "pierwsza edycja interdyscyplinarnego festiwalu literackiego PERSONA, służącego promocji twórczości kobiet artystek, przybliżającego wybitne kobiece osobowości ze świata sztuki – z przeszłości i współczesne - odbędzie się od 14 do 24 października". "Bohaterką tegorocznej odsłony będzie wybitna polska poetka, z ducha Europejka, Julia Hartwig, której 100-lecie urodzin obchodzimy w 2021 r." - podkreślono.

"Jej twórczość i myśl wyznaczyły kierunek programowy wydarzeń festiwalowych, takich jak: performance poetycki w wykonaniu znanych i cenionych aktorek, spotkanie z poetkami i dziennikarkami młodego pokolenia, rozmowa z przyjaciółmi poetki i pokaz dokumentu" - czytamy o programie festiwalu.

Wśród gości i zaproszonych artystek znajdą się, m.in.: Dorota Landowska, Karolina Gorczyca, Anna Próchniak, Jarosław Mikołajewski i Agnieszka Wolny-Hamkało.

"Wydarzeniom literackim towarzyszyć będą, m.in.: wernisaż wystawy prac młodej artystki Dominiki Ruty inspirowany poezją Julii Hartwig, spektakle, warsztaty i koncerty" - zapowiedziano.

Źródło:

PAP