Teatr Syrena wraca do gry po okresie lockdownu.
Od połowy marca 2020 roku Syrena, podobnie jak inne teatry, z powodu pandemii COVID-19 przeniosła większość swojej aktywności artystycznej i edukacyjnej do Internetu. Teatr organizował m.in. koncerty musicalowe online, projekcje archiwalnych spektakli i materiałów z dziejów Syreny, nagrania audiobooków czy cykl edukacyjny dla dzieci. W czerwcu, w wyniku poluzowania obostrzeń, możliwy był powrót do działalności edukacyjnej, co przełożyło się na organizację warsztatów dubbingowych, charakteryzatorskich i wokalno-aktorskich. Na przełomie czerwca i lipca zagrane zostały przedstawienia „Next to Normal” i „Dzieci z Bullerbyn”, przy zachowaniu tzw. reżimu sanitarnego. Od września Syrena przystępuje ponownie do intensywnej pracy, proponując widzom powrót do spektakli będących w repertuarze teatru oraz szereg nowych projektów: premier, cykli popularyzatorskich, wystaw, koncertów i warsztatów. Istotnym tłem dla tych wydarzeń będzie kontynuacja obchodów Jubileuszu 75-lecia istnienia Teatru.
Inauguracja sezonu – koncert musicalowy Weroniki Bochat-Piotrowskiej „W całkiem nową stronę”
Teatr Syrena zainauguruje działalność w nowym sezonie koncertem Weroniki Bochat-Piotrowskiej, młodej aktorki musicalowej, znanej ze znakomitych ról Natalie („Next to Normal”) i Wednesday („Rodzina Addamsów”) w Teatrze Syrena, z licznych ról w Teatrze Muzycznym ROMA oraz z dubbingu (śpiewała m.in. głosem Vaiany w filmie Disneya z 2016 roku). Weronika jest tegoroczną absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie, na scenie występuje od dziecka i może się poszczycić bogatym, jak na jej młody wiek, dorobkiem artystycznym. W koncercie „W całkiem nową stronę” wykona przeboje z musicali Disneya („Vaiana”, „Król lew”), Teatru Syrena („Rodzina Addamsów”, „Next to Normal”) i ROMA („Pięć ostatnich lat”, „Les Misérables”), a także utwory z broadwayowskiej klasyki („Being Alive” Stephena Sondheima) i z „Beetlejuice”, jednego z najnowszych przebojów Broadwayu. Jako jej gość wystąpi Michał Juraszek, aktor związany z Syreną, a przy fortepianie towarzyszył jej będzie Tomasz Filipczak, kierownik muzyczny Teatru.
Powrót do repertuaru, nowe zasady sanitarne
We wrześniu i październiku 2020 roku na afiszu Teatru Syrena pojawią się ponownie musicalowe hity sceny przy Litewskiej 3.
17 września wraca na scenę ekipa „Rock of Ages”, wybuchowej mieszanki największych przebojów rocka lat 80. Od 24 września oraz w drugiej połowie października gramy najpopularniejszy „Syreni” musical - „Rodzinę Addamsów”, a od 7 października „Next to normal”, poruszający rockowy musical o rodzinie poddanej ciężkiej próbie, jeden z najbardziej cenionych broadwayowskich przebojów ostatnich lat. Od 1 do 4 października widzowie będą mieli okazję po raz ostatni zobaczyć „Czarownice z Eastwick”, które po ponad dwóch latach intensywnej eksploatacji schodzą z afisza Syreny. Pod koniec września wrócimy również do kryminalnego cyklu „Morderca jest wśród nas” Joanny Drozdy i Michała Wybieralskiego.
Spektakle będą się odbywały przy zachowaniu nowych zasad bezpieczeństwa, spełniających wszystkie wytyczne Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz służb sanitarnych:
- na widowni zostanie zajęte co drugie miejsce, przy udostępnieniu maksymalnie 50% miejsc
- widzowie w trakcie spektaklu zobowiązani będą do noszenia maseczek osłaniających usta i nos
- maseczki oraz rękawiczki będą noszone przez pracowników obsługi widowni
- obowiązywać będzie dezynfekcja rąk przed wejściem do Teatru
- sprzedaż biletów odbywa się przede wszystkim drogą internetową
- widzowie są zobowiązani do pozostawienia danych kontaktowych
- przed wejściem do teatru, zarówno pracownikom, jak i widzom, będzie mierzona bezdotykowo temperatura
- ograniczona zostanie możliwość przebywania w foyer Teatru
- widzowie będą zobowiązani do zachowywania dystansu 1,5 metra od siebie podczas przebywania w pomieszczeniach Teatru
- wydłużone zostaną przerwy
- w trakcie przerwy widownia Teatru będzie wietrzona
- nieczynna będzie szatnia (widzowie będą mogli zabrać ze sobą okrycia wierzchnie na widownię)
Poprzez wprowadzenie tych zasad chcemy zapewnić Widzom maksymalne bezpieczeństwo w trakcie wizyty w Teatrze i oglądania spektaklu.
Obowiązujące zasady Teatr wyjaśni w filmie, który został nagrany specjalnie na potrzeby powrotu do gry, nawiązującym do piosenki „ZTM” ze spektaklu „Nogi Syreny”. Film z piosenką zostanie udostępniony w mediach społecznościowych Teatru.
Obchody Jubileuszu 75-lecia Teatru Syrena
Rok 2020 jest w Teatrze Syrena rokiem Jubileuszowym. W lipcu 1945 roku Teatr zainaugurował swoją działalność, najpierw w Łodzi, by po trzech latach przenieść się do Warszawy do obecnej siedziby. Od dnia powstania kontynuował wspaniałe tradycje warszawskiej przedwojennej rewii i kabaretu, zarówno jeśli chodzi o repertuar, jak i grono artystów, którzy współtworzyli jego pierwszy zespół. Syrena przez lata była teatrem wielkich gwiazd, zapisała się też w historii jego scena szczególnie związana z Warszawą. Rok Jubileuszowy rozpoczęła premiera musicalu „Kapitan Żbik i żółty saturator” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Po półrocznej przerwie, wypełnionej m.in. związanymi z Jubileuszem prezentacjami fragmentów historii Syreny online, wracamy do uroczystych obchodów, na które złożą się m.in. następujące wydarzenia:
26 września, godz. 16.00 – wernisaż wystawy „Artyści Syreny. Od 20-lecia do roku 20-go”. Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia z archiwum Teatru Syrena, dokumentujące jego działalność od powstania do lat ostatnich. Motywem przewodnim będą postaci artystów związanych w różnych okresach ze sceną przy Litewskiej, dzięki którym bogate tradycje warszawskiego teatralno-rewiowego międzywojnia przetrwały do dziś. Wystawie towarzyszyć będzie katalog-książka jubileuszowa. Wystawa będzie udostępniona dla widzów przez najbliższe miesiące zarówno w trakcie spektakli, jak i w ciągu dnia. Wystawa powstała w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".
26 września, godz. 16.00 – przy okazji wystawy zostanie odsłonięta tablica poświęcona założycielom Teatru Syrena, Jerzemu Jurandotowi i Stefanii Grodzieńskiej.
Cykl spotkań poświęconych historii Syreny i jej artystom:
27 września, godz. 16.00 „Hanka Bielicka w Syrenie i nie tylko”, prow. Teresa Drozda
3 października, godz. 16.00 „Musical w Syrenie – jak to się gra? Spotkanie z aktorami Syreny”, prow. Jacek Mikołajczyk
24 października, godz. 16.00 „Dodek i Dudek”, prow. Roman Dziewoński.
„Skarby z archiwum Syreny” – spotkania połączone z oprowadzaniem po wystawie „Artyści Syreny”, prow. Joanna Mariuk.
5 października, godz. 19.00, premiera filmu „Hallo Syrena, czyli premiera się odbędzie” w reż. Joanny Drozdy. Film to mockument, nakręcony w ramach obchodów Jubileuszu 75-lecia Syreny. Jego fabuła osnuta jest wokół realizacji jubileuszowej gali w Syrenie, której realizacja niespodziewanie zamienia się w kryminał. W filmie występują aktorzy Teatru Syrena. Film będzie dostępny na kanale YouTube. Zakłada udział widzów, którzy będą mogli wybierać pomiędzy różnymi zakończeniami wątku kryminalnego.
Premiery Teatru Syrena w sezonie 2020/2021
Teatr Syrena w nowym sezonie planuje następujące premiery:
„Syrenie mądrości”. Eko-bajka. Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Rose. Premiera 10 października. Występują: Marta Walesiak-Łabędzka, Marek Grabiniok, Albert Osik. Spektakl dla najmłodszych widzów, w przystępnej formie uczący ich zasad recyclingu, poszanowania dla środowiska oraz podstaw ekologii. W przedstawieniu zostaną wykorzystane lalki typu mupety; będzie mógł być prezentowany nie tylko w przestrzeni teatralnej, ale także w szkołach i przedszkolach. Partnerem spektaklu jest firma Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
„Morderca jest wśród nas, odcinek czwarty”. Scenariusz: Michał Wybieralski. Reżyseria: Joanna Drozda. Premiera 27 listopada. Kolejny odcinek cyklu kryminalnego, realizowanego przez twórców przebojowej rewii „Nogi Syreny”.
W przestrzeni dawnej stolarni Teatru zapraszają oni widzów na interaktywne, na wpół-improwizowane spektakle nawiązujące do zagadek kryminalnych z historii Warszawy i Polski. Tym razem cofniemy się do czasów PRL, a kanwą kolejnej zbrodni będą obchody święta 22 lipca. Spektakl powstaje w koprodukcji z Teatrem WARSawy.
„Grand Musical Hotel”. Scenariusz i reżyseria: Michał Walczak. Premiera styczeń 2021. Pilotażowy odcinek musicalowego serialu, którego akcja ma być osadzona w post-pandemicznej Warszawie opanowanej przez gangi bezrobotnych aktorów. Grand Musical Hotel to musicalowa komuna, która gromadzi wyrzutków z zamkniętych teatrów i zamkniętych oddziałów, postaci z niezrealizowanych musicali,niedokończone role i niewykonane piosenki oraz duchy czasów świetności i luksusu. Spektakl jest autorską koncepcją mistrza absurdalnego humoru i współczesnej teatralnej satyry Michała Walczaka.
„Zygmunt Waza Superstar”. Scenariusz i reżyseria: Jacek Mikołajczyk. Muzyka: Tomasz Filipczak. Premiera: marzec 2021. Pop-musical poświęcony najbardziej niedocenionemu królowi w historii Polski, Zygmuntowi III Wazie. Pół-Szwed, pół-Polak z urodzenia, Polak z wyboru, był fascynującą postacią, królem-demokratą oraz alchemikiem, malarzem, a także pierwszym polskim fanem futbolu. Dzięki niemu Warszawa stała się stolicą Polski, a Rzeczpospolita obiektem zazdrosnych westchnień ciemiężonej przez autokratów Europy. Spektakl będzie miał formę fabularyzowanego koncertu, z muzyką nawiązującą do stylistyki przebojów szwedzkiego popu.
Warszawskie Centrum Musicalu
Teatr Syrena od sezonu 2020/2021 będzie działał w rozszerzonej formule Warszawskiego Centrum Musicalu. Ma ona łączyć produkcję i prezentację musicali o światowej renomie oraz polskich z szeroką działalnością popularyzatorską, edukacyjną, laboratoryjną i warsztatową skupioną wokół musicalu. Jako platforma scalającą artystów i środowiska musicalowe, będzie przestrzenią codziennego uczestnictwa w kulturze, umożliwiającą wymianę myśli i wiedzy na temat musicalu i jego różnorodności oraz dającą impuls do powstawania nowych utworów, edukującą widzów i twórców.
Pod tym szyldem zorganizowanych zostanie szereg cyklicznych i jednorazowych wydarzeń, których zadaniem będzie popularyzacja wiedzy o musicalu, dyskusja na temat kondycji musicalu w Polsce i na świecie oraz wspieranie inicjatyw rozwijających rodzimą twórczość musicalową.
Cykl koncerto-wykładów Jacka Mikołajczyka i Tomasza Filipczaka „Showtime! Historie musicalowe”. Spotkania będą się odbywały w przyjaznej kawiarnianej przestrzeni Bistro Syrena, a wypełnią je opowieści o tym, jak musical budował swoją wielkość i co ciekawego w musicalu dzieje się dzisiaj. Całość będzie bogato ilustrowana wizualnie i muzycznie, a każde spotkanie uświetni występ aktorki lub aktora Teatru Syrena. Najbliższe tematy to: 19 października, Wiek musicalu; 16 listopada, Czarownice z Broadwayu; 7 grudnia Merry Christmas to Musical
„Historia musicalu w 5 minut” – cykl internetowych krótkich filmów, prezentujących najważniejsze tytuły składające się na bogatą historię musicalu. Przewodnikiem po niej jest Jacek Mikołajczyk, a filmy udostępniane są w mediach społecznościowych Teatru Syrena.
Laboratorium musicalu – cykl krótkich musicali, przygotowywanych w formie „musicalowego start-upu”; kilkuosobowe teamy autorów i wykonawców będą przygotowywały „od zera” mini-spektakle na współczesne tematy; ideą ma być ożywienie twórczości musicalowej w oparciu o założenie, że musicale da się robić szybko, niemal „doraźnie”, z wykorzystaniem tematów bliskich widzom, społecznych i bardzo aktualnych; szybki, zaangażowany teatr musicalowy według formuły Michała Walczaka
Warsztaty dla profesjonalnych artystów musicalowych: cykl warsztatów w formule „master class” dla aktorów i tancerzy zawodowo związanych z musicalem
Projekcje klasyki gatunku: spotkania wokół projekcji video rejestracji musicali scenicznych oraz musicali filmowych
Konferencja naukowa poświęcona musicalowi w okresie post-pandemicznym. Współorganizator: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie
Koncerty – online i offline
Teatr Syrena w okresie lockdownu zorganizował cykl koncertów musicalowych online, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem internetowych widzów. W nowym sezonie będziemy kontynuowali tę inicjatywę, zarówno w wersji online, jak i przenosząc sieciowe koncerty na scenę. Koncert Weroniki Bochat-Piotrowskiej „W całkiem nową stronę” 11 września będzie pierwszym wydarzeniem z cyklu koncertów scenicznych. Kolejny – Przemysława Glapińskiego „Niebezpieczna gra” – odbędzie się już 9 października. 27 listopada zapraszamy na koncert Katarzyny Walczak „Czarująca”.
W listopadzie i grudniu odbędą się także kolejne odsłony internetowych koncertów musicalowych. Ich bohaterami będą Damian Aleksander oraz Agnieszka Tylutki i Karol Drozd.
Działalność edukacyjna
Teatr Syrena od wielu lat przywiązuje ogromną wagę do działań edukacyjnych, które stanowią jeden z filarów jego programu. W ostatnich miesiącach, z racji ograniczenia inicjatyw stricte teatralnych, udało nam się dodatkowo rozwinąć tę działalność. W okresie letnim zorganizowaliśmy cykl „Teatr Syrena na wakacje”, na który złożyły się:
Warsztaty dubbingowe (5 tygodni/terminów, 5 grup)
Warsztaty charakteryzatorskie (5 terminów, 5 grup)
Warsztaty wokalno-aktorskie (1 tydzień, 1 grupa)
Warsztaty trwały w okresie od początku lipca do końca sierpnia, wzięło w nich udział 86 uczestników. Mieliśmy sześciu gości specjalnych, a lekcje były prowadzone przez pięciu instruktorów. Zajęcia odbywały się w przestrzeniach Teatru (studio akustyków, pracownia charakteryzatorska, scena, stolarnia).
W październiku rozpoczynamy 9. edycję jesiennych warsztatów teatralnych dla dzieci. Karnet kosztuje 450 zł. Program realizowany jest na trzech poziomach zaawansowania. Na pierwszy z nich „Uczymy się teatru” zapraszamy dzieci w wieku 5-7 lat.
Poziom drugi „Tworzymy teatr” przeznaczony jest dla dzieci w wieku 8-10 lat oraz uczestników pierwszego poziomu z wcześniejszych edycji.
Na warsztaty „Jesteśmy teatrem”, które w całości poświęcone są tworzeniu spektaklu, zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat.
Uczymy się teatru
Warsztaty są okazją do poznania wielu tajemnic pracy aktora, reżysera, ale też inspicjenta, suflera czy pań garderobianych. Na sukces sceniczny pracuje blisko setka ludzi, których pracę będzie można poznać podczas tych warsztatów. Pamiętajmy, że teatr to miejsce, ludzie, spektakle i... czary!
Tworzymy Teatr
Druga część teatralnej przygody z warsztatami. Zaprosimy dzieci do głębszego wnikania w świat teatralny – staną się raz aktorem, raz scenografem, innym razem kostiumologiem czy recenzentem. W tę podróż zabierać będą wspaniali aktorzy naszego teatru.
Jesteśmy Teatrem
Warsztaty wprowadzą dzieci w świat teatru, pokażą, w jaki sposób stworzyć małą formę sceniczną, pozwolą poznać ćwiczenia dykcyjne oraz impostacyjne (oddechowe). Wybrane przez aktorów wiersze uwrażliwiają na poezję, wzbogacają słownictwo, pobudzają wyobraźnię, rozwijają zdolności lingwistyczne.
Podczas pierwszych zajęć dzieci odwiedzi gość specjalny*, którego twórczość będzie bazą do pracy podczas warsztatów. Opowie on o procesie tworzenia oraz podpowie, jak rozpocząć przygodę z tworzeniem. W trakcie spotkania będzie również czas na wspólne zdjęcie, autografy oraz pytania uczestników. Na młodych pasjonatów teatru czeka bardzo dużo intensywnej i twórczej pracy. Interpretacji poddany zostanie każdy, nawet najmniejszy element dzieła. Postaramy się zbudować na nowo ciekawe, nieoczywiste dla wybranej twórczości historie. Każda z grup wprowadzi do utworów własne kompozycje, aby na zakończenie przedstawić zaproszonej widowni zupełnie nową wizję wybranych tekstów. Wprowadzimy elementy scenografii, rekwizyty oraz ruch sceniczny, które uzupełnią naszą niezwykłą opowieść. Pod fachowym okiem aktorów Teatru Syrena dzieci stworzą wspaniały, niezapomniany i kolorowy spektakl.
*W zeszłym roku gościem specjalnym był Grzegorz Kasdepke
Organizatorem Teatru Syrena jest Miasto St. Warszawa
Partnerzy Teatru Syrena w Sezonie 2020/21: Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A., Oceanic, producent konsmtyków AA, Reynears Aluminium, Schwarzkopf Professional
Partnerzy Jubileuszu 75-lecia: Łazienki Królewskie, Muzeum Życia w PRL-u, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Gala, Super Express, TVP Kultura