EN

27.01.2023, 15:27 Wersja do druku

Warszawa. Sceniczna premiera „Klaunady” Teatru Sztuka Ciała

28 stycznia o godz. 17.00 w Ośrodku Kultury Ochoty OKO odbędzie się premiera spektaklu Teatru Sztuki Ciała - „Klaunada”.

fot. Marta Więcek

Eufuria, Beza, Edward, Precyzja i Smętek - postaci równie egzotyczne jak swojskie, barwne grono, które jednocześnie przyciąga i odpycha. 

Lubimy ich, bo popełniają błędy, których my się boimy, szaleństwa, na które mielibyśmy ochotę, ale sobie nie pozwalamy. Kostiumy, charakteryzacja a przede wszystkim naszkicowane grubą kreską postaci i ruch czynią z nich karytatury same w sobie. Ich perypetie i niedorzeczności zapewnią porcję beztroski każdemu. Śmiech niepostrzeżenie oswaja tabu, staje się wentylem dla poważnych tematów.

Występują:

Agata Brzozowska, Anna Ługowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel

"Klaunadzińscy" to kolejna odsłona "sagi" o pięciu, znanych już, bohaterach. Światło dzienne ujrzeli latem 2022 podczas cyklu plenerowych, interaktywnych walkaboutów. Z ulic i skwerów trafili na ekrany telewizyjne dając się poznać szerokiej publiczności programu "Mam Talent!". Pomimo czternastu edycji show pełnego osobliwości, zewsząd pobrzmiewały głosy, że "czegoś takiego jeszcze nie było". Klaunada i tam spełniła swoją odwieczną funkcję: wprowadziła szczyptę chaosu, kpiny, rzuciła wyzwanie konwencji. Najbardziej wymownym przykładem były próby skasowania zespołu z kolejnych etapów rozgrywki podejmowane przed Klauna Edzia.

Podczas tego występu jurorzy popłakali się ze śmiechu!

Takiego występu nikt się nie spodziewał! "Teatr Sztuka Ciała" pokazał nam magię teatru! W trakcie trwania ich występu jurorzy nie mogli powstrzymać się od śmiechu!

(z materiałów Mam Talent! TVN) 

Sztuka Ciała okazała się pierwszym zespołem teatralnym, który dotarł do finału programu. Widzowie podzielili się wówczas na dwa obozy:

- Ile można oglądać akrobatów i oglądać utalentowane dzieci - nareszcie pojawiło się coś ciekawego! - pisali jedni podczas gdy drudzy odpowiadali:

- Co to za sztuka: przebrać się i zrobić z siebie pajaca?

A pytanie to trafia w sedno, przytaczamy zatem odpowiedź twórców:

Ważnym elementem tworzenia “Klaunady” było szycie kostiumów. Powstawały one równolegle do pracy nad rolą. Można powiedzieć: “rodziły się w pracy nad rolą”. Tak jak postaci, kostiumy również są przerysowane, "przegięte". Przykładowo “szczególara” będzie miała rys pedantycznej paranoiczki w zachowaniu, a do tego sztywny, kanciasty kostium z wielką kryzą i miareczkę do mierzenia, czy wszystko zgadza się z wytycznymi. – opowiada Katarzyna Markowska.

Postać klauna we współczesnej kulturze kojarzy się z maskotką McDonald's, animacjami na urodzinach i etiudami w cyrku o bardzo różnym poziomie artystycznym, ewentualnie z horrorami. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak daleko sięgają korzenie klaunady i jakiej precyzji oraz zgrania wymaga od zespołu praca tego typu. Jest to balans między improwizacją w obrębie jaskrawego charakteru i fizkomikalności a przestrzeganiem restrykcyjnych reguł rytmicznych. - mówi Anna Ługowska - aktorka i skrzypaczka.

Pomimo przejaskrawienia, w każdej z postaci możemy odnaleźć pewien "typ osobowości" - one będą nam się kojarzyć z kimś konkretnym: z rodziny, ze znajomych, ze współpracowników, ponieważ każdy bohater i każda bohaterka mają swoją głębię, drugie dno. Podobnie sama historia jest wielowymiarowa: "opowiada" o sytuacjach, które mają w sobie potencjał sagi rodzinnej, ujawniają psychologiczne mechanizmy a czasem są zupełnie baśniowo - metaforyczne. Dlatego nasza "Klaunada" jest teatrem zarówno dla młodszych jak i starszych, jest nie tylko dla śmiechu ale, mam nadzieję, stanowić może inspirację do zadumy - dodaje Katarzyna Markowska.

Skąd bierze się głębia i autentyzm tak surrealistycznych bohaterów?

Tworząc ten spektakl zaczęłyśmy od budowania postaci, bo to one są tutaj najważniejsze. W 2016 roku trafiłam na warsztaty scenopisarskie z Marcinem Cząbą, gdzie dowiedziałam się m.in. jak używać Enneagramu, żeby tworzyć wiarygodne zestawienia bohaterów. Ta metoda stanowiła esencję pracy przy „Klaunadzie”. Aktorzy sugerując się stypologizowanymi rysami psychologicznymi stworzyli postaci wyraziste i sprzeczne, ale głęboko ludzkie, do których charakteru zaprojektowano kostiumy – podkreśla Joanna Płóciennik - aktorka i reżyserka spektaklu.

Sceniczną wersję "Klaunady" można obejrzeć:

- Ośrodek Kultury Ochoty OKO - ul. Radomska 13/21, 28.01, godz. 17.00 (premiera)

- Prom Kultury - Saska Kępa - ul. Brukselska 23, 29.01, godz. 12.00.

Pokazy włączają się w WOŚP, w ośrodkach będą obecni wolontariusze ze skarbonkami.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne