EN

26.04.2021, 19:04 Wersja do druku

Warszawa. Salon Poezji Online "Adam Zagajewski. In memoriam" z Teatru Polskiego - 30 kwietnia

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania Salonu Poezji Online z utworami Adama Zagajewskiego. Dostęp do nagrania na kanale YouTube teatru - od 30 kwietnia od godz. 19 przez 24 godziny - poinformowano w poniedziałek na Fb stołecznego Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana.

"Adam Zagajewski – poeta, prozaik, eseista, krytyk, tłumacz, laureat wielu prestiżowych nagród literackich – należał do grona polskich poetów tłumaczonych, czytanych i cenionych na świecie" - przypomniano na stronie Teatru Polskiego. Podkreślono, że "regularnie wymieniany był w gronie kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla".

"Zadebiutował w 1967 r. Związany z opozycją demokratyczną, został w 1975 r. objęty zakazem druku w PRL. W 1982 r. wyjechał do Paryża, gdzie współpracował z miesięcznikiem +Kultura+ i +Zeszytami Literackimi+. Wrócił do kraju w 2002 r. i zamieszkał w Krakowie" - napisano.

Przypomniano, że tworzył białe wiersze. "Był mistrzem metafory zgodnie z poglądem, że +duszą poezji nie jest ani rym, ani długość wersu+, tylko właśnie metafora. Umiał trafnie recenzować to, czym żyła zbiorowość, był głosem nie tylko swojego pokolenia, zachwyt równoważył buntem – szukał prawdy, mówił prawdę, bo uważał, że każdy z nas do tego został stworzony" - czytamy o poecie na stronie teatru.

Adam Zagajewski zmarł 21 marca br.

Scenariusz - Janusz Majcherek. Występują: Ewa Domańska, Dorota Landowska, Ewa Makomaska, Hanna Skarga, Katarzyna Skarżanka, Marcin Bubółka, Wojciech Czerwiński, Tomasz Drabek, Szymon Kuśmider, Maksymilian Rogacki i Przemysław Wyszyński.

"Sprzedaż biletów online w cenie 3 zł w dniach 26 kwietnia - 1 maja na stronie - napisano na Fb teatru.

Nagranie Salonu Poezji Online "Adam Zagajewski. In memoriam" będzie dostępne od 30 kwietnia od godz. 19 do 1 maja do godz. 19 na kanale YouTube teatru.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne