EN

13.09.2021, 08:55 Wersja do druku

Warszawa. Rusza VI edycja studiów podyplomowych IS PAN - dwa kierunki teatrologiczne

Inne aktualności

Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie prowadzi od 2016 r. unikatowe w skali kraju Studia podyplomowe „Historia sztuki, Muzyka, Teatr i Film”. W roku akademickim 2021/22 otwartych będzie sześć specjalizacji o charakterze autorskim:

- Historia sztuki i współczesna kultura wizualna

- Historia sztuki nowoczesnej

- Historia muzyki z elementami współczesnej kultury muzycznej

- Teatrologia kurs wstępny

- Teatrologia kurs zaawansowany (Krytyka teatralna)

- Filmoznawstwo kurs wstępny

Studia przeznaczone są dla wszystkich osób, które chcą uzyskać wiedzę na temat wybranych dyscyplin sztuki oraz legitymują się dyplomem co najmniej studiów I stopnia (kierunek dowolny). Szczególnie polecane są nauczycielom i pracownikom instytucji kultury w celu poszerzenia kwalifikacji oraz miłośnikom sztuki.

Wykłady, konwersatoria oraz ćwiczenia w ramach Studiów prowadzone są przez wybitne badaczki i badaczy, którzy są zatrudnieni w Instytucie Sztuki PAN, uczelniach krajowych, a także przez artystki/artystów, kompozytorki/kompozytorów, reżyserki/reżyserów i aktorki/aktorów.

Studia podyplomowe trwają rok. Program każdej specjalizacji to 176 godzin wykładowych różnorodnych zajęć. Jest to 11 zjazdów, których harmonogram jest z góry ustalony i podany wraz z otwarciem naboru na studia. Pierwszy semestr kończy zaliczenie uzyskane na podstawie samodzielnej pracy studenta. Rok studiów kończy test, którego zdanie jest podstawą otrzymania świadectwa. Studia pozwalają uzyskać 30 punktów ETCS.

Szczególnej uwadze polecamy Teatrologię kurs wstępny oraz Teatrologię kurs zaawansowany (Krytykę teatralną). W ramach wstępnej teatrologii słuchacze zdobędą wiedzę na temat teorii widowisk, historii teatru i dramatu (teatr antyczny, widowiska średniowieczne, nowożytne teatry narodowe), historii teatrów azjatyckich (Indie, Chiny, Japonia, Indonezja, Korea), historii teatru i dramatu polskiego, teatru na pograniczu sztuk (teatr lalek, muzyczny, tańca) oraz współczesnego życia teatralnego w Polsce i na świecie. Wykłady urozmaicone będą zajęciami praktyczno-teatralnymi (interpretacja wiersza, współczesne techniki aktorskie, warsztat scenografa, aktora, reżysera) oraz warsztatami teatrologicznymi (analiza dramatu, warsztat krytyka teatralnego).

Podczas zaawansowanych studiów teatrologicznych studenci zdobędą wiedzę nie tylko na temat zagadnień historyczno-teatralnych (Molière, Teatr Węgajty, teatr i performans Azji Południowo-Wschodniej, scenografia polska po 1989 roku), ale przede wszystkim na temat dramaturgii (analiza dramatu, warsztat dramaturgiczny), krytyki teatralnej (historia, analiza przedstawienia, warsztat krytyczno-filmowy i krytyczno-teatralny) i widowisk teatralnych. Podczas zjazdów odbędą się również warsztaty: reżyserski, scenograficzny, aktorski.

Zgłoszenia na oba kierunki teatrologiczne przyjmowane są online.

Informacje o studiach: ispan.pl

Kontakt: [email protected]

Tytuł oryginalny

RUSZA VI EDYCJA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH IS PAN – DWA KIERUNKI TEATROLOGICZNE!

Źródło:

„Teatrologia.info”

Link do źródła

Data publikacji oryginału:

09.09.2021